• Opublikowano:
  • Wyświetlono: 4759

Wiatraki są wszędzie

Trwa rozruch wiatraków, które zostały wybudowane w gminie Margonin. Kiedy proces ten się zakończy, prąd przez nie wytworzony będzie mógł popłynąć do ogólnodostępnej sieci. Wartość energii wytworzonej przez wiatraki wyniesie około 5 mld złotych rocznie.

– Wszystko jest przygotowane do zagospodarowania tej energii – zapewnia Lech Żak, dyrektor Enei Operator Region w Pile. – Została już ukończona nowa linia z Krzewiny do Margonina w kierunku Wągrowca. To właśnie przez tę linię zostanie dostarczony prąd z wiatraków.
Lech Żak nie chce podać jednak konkretnych terminów.

Wszystko wskazuje jednak na to, że inwestycja rzeczywiście zbliża się do końca, bowiem inwestor – grupa EDP Renevables z Portugalii – już zorganizował oficjalne otwarcie elektrowni wiatrowej w gminie Margonin. Pod jednym z potężnych, 150- metrowych wiatraków w Próch-nowie, zebrali się przedstawiciele realizatora inwestycji, władz powiatu chodzieskiego i gminy Margonin z burmistrzem Leszkiem Łochowiczem. Najwięcej jednak było Hiszpanów i Portugalczyków, w tym kilkunastu dziennikarzy.

Najwidoczniej firma EDP chciała pokazać w swoim kraju efekt pracy, jaką wykonała w Polsce. Zresztą, trzeba przyznać, że naprawdę ma się czym pochwalić. W końcu na terenie gminy Margonin postawiła 60 wiatraków, każdy o mocy dwóch megawatów. Dzięki temu wiatrowa farma Margonin to największy zespół tego typu obiektów w Polsce oraz jeden z większych w Europie.

Oficjalną część uroczystości zakończyło poświęcenie inwestycji przez proboszcza parafii w Margoninie, księdza Piotra Tila.
Prąd z portugalskich wiatraków zostanie przekazany do linii należącej do Polskiej Grupy Energetycznej.
– Enea Operator nie byłaby w stanie przejąć tak dużej ilości energii – tłumaczy Lech Żak. – Dla porównania, byłoby tak, jakbyśmy chcieli wody z Missisipi wpuścić do Noteci.

Z danych wynika, że portugalskie wiatraki rocznie wytworzą 260 tys. MWh energii elektrycznej. Wystarczyłoby jej do zaspokojenia zapotrzebowania w prąd około 50 tys. pięcioosobowych rodzin.

Ponieważ w Enei nie udało nam się uzyskać informacji o tym, ile firma sprzedająca „wietrzny” prąd będzie mogła zarobić na sprzedaży energii, postanowiliśmy pokusić się o pewne obliczenia. Skoro czysta energia elektryczna – bez dodatkowych kosztów – kosztuje w Polsce 0,17 złotych za KWh, wytworzona przez mar-gonińskie wiatraki energia będzie warta około 5 mld złotych rocznie. Nie wiemy, jaka część tych pieniędzy trafi do właścicieli wiatraków, a jaka do Polskiej Grupy Energetycznej.

źródło: http://wagrowiec.naszemiasto.pl/wydarzenia/53035,chodziez-wiatraki-sa-wszedzie,id,t.html


 

 

Komentarze   

Holender
+2 #1 Holender 2009-10-22 14:26
tyle szumu ludzie robili o te wiatraki, gazety, podpisy i tak nic to nie dało, wiatraki są i będą - bardzo dobrze - to przyszłość
Ktoś kto blokuje takie inwestycje powinien zostać zesłany na Sybir

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
  • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
  • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
  • Telefon: +48 503 142 937
  • mail: [email protected]
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2023 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.