• Opublikowano:
  • Wyświetlono: 1987

Spotkanie historyczne przy bunkrze w Gołańczy

Coroczna impreza przyciągnęła rzesze sympatyków historii i militariów. Tradycyjnie wydarzenie zakończyło się inscenizacją walk polskich żołnierzy z niemieckim najeźdźcą.

W sobotnie popołudnie teren przy gołanieckim bunkrze zapełnił się miłośnikami sprzętu wojskowego i historycznych ciekawostek. Całe rodziny spędzały aktywnie czas dzięki wielu atrakcjom, które organizatorzy przygotowali na ten dzień. Do dyspozycji było pole saperskie zaopatrzone w odpowiedni sprzęt, strzelnica czy też trasa terenowa, z której korzystali najmłodsi uczestnicy pikniku. Nie zabrakło wielu zajęć edukacyjnych dla dzieci, wystawy historycznej no i obleganej kuchni polowej, która serwowała żurek, zupę gulaszową, kiełbaski z grilla oraz chleb za smalcem.

Na plenerowej scenie muzycznej wystąpiła kapela Wiwaty z Pobiedzisk, wykonując zestaw pieśni patriotycznych.

Olbrzymim zainteresowaniem cieszył się niemiecki samochód pancerny z czasów I wojny światowej – Erhardt, zbudowany od podstaw przez Stanisława Ornocha z Budzynia na podstawie dokumentacji technicznej zdobytej od zaprzyjaźnionych Niemców. Co ciekawe, tego typu pojazd został zdobyty przez powstańców wielkopolskich w lutym 1919 roku na szosie Chodzież-Oborniki i wykorzystany do walki z wrogiem w kolejnych miesiącach powstania, po czym służył w polskiej armii przez wiele następnych lat.

Na zakończenie pikniku Towarzystwo Historyczne Kcynia zaprezentowało inscenizację potyczki oddziałów polskich z niemieckimi z czasów II wojny światowej. Spektakularne widowisko publiczność nagrodziła gromkimi brawami.

Organizatorem imprezy był Gołaniecki Ośrodek Kultury, Miasto i Gmina Gołańcz przy wsparciu Powiatu Wągrowieckiego. Patronat nad piknikiem objął burmistrz Gołańczy Mieczysław Durski.


Komentarze   

Stiv
+1 #6 PatriotycznieStiv 2019-10-01 20:04
Świetnie że się odbyło, patriotycznie, ciekawie, kto chciał to był! Przecież o jakość idzie i mądre przesłanie.Braw o dla organizatorów i szacunek dla ludzi z pasją, którzy potrafią opowiadać o historii.
Janowy
-1 #5 RE: Spotkanie historyczne przy bunkrze w GołańczyJanowy 2019-09-23 17:38
Rht - przeciez to młode dziewczyny. Ciężko dziś trafnie ocenić wiek dziewczyna ale z 16 - 17 lat ...? Taka moda i tak sie zachowują - mnie to nie dziwi. ALE PRZYSZŁY. Ruszyły się. Chęci to podstawa - reszta przyjdzie z czasem.
Rht
+5 #4 RE: Spotkanie historyczne przy bunkrze w GołańczyRht 2019-09-23 17:29
Janowy ja nie mam nic do tego że przyszły, oczywiście że dobrze tylko mi chodzi o te miny ku Trzeba umieć się zachować w każdej sytuacji
Janowy
-2 #3 RE: Spotkanie historyczne przy bunkrze w GołańczyJanowy 2019-09-23 16:02
Rht - a ja się raczej cieszę, ze przyszły w ogóle. Mogły przeciez , wzorem "nowocesnych " i "POstępowych" dziewczyn polozyc sie na łózku i machac palcem po ekranie smartfona czy zająć malowaniem paznokci ... A tak - uatrakcyjniły imprezę.
rht
+4 #2 RE: Spotkanie historyczne przy bunkrze w Gołańczyrht 2019-09-23 15:48
Tym dziewczyną które pozują na fotografi coś się w deklach pomieszało. To nie impreza wybieramy miss zagrody tylko impreza patriotyczna
Rozczarowany
+6 #1 Gdzie te tłumy?Rozczarowany 2019-09-23 15:04
Bez Pasjonatów Podziemi, to po prostu - NĘDZA!
Dopisała tylko pogada, organizatorzy już nie...
Na szczęście PP, na fb zapowiadają, że pikniki będą kontynuować, ale już w innym miejscu :-)

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Odwiedza nas 74 tys. Internautów miesięcznie, generując 900 tys. odsłon
  • Mamy najwięcej fanów spośród wągrowieckich redakcji
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.