• Opublikowano:
  • Wyświetlono: 1411

Porozumienie w sprawie linii kolejowej Wągrowiec - Czarnków

Wczoraj na stacji w Rogoźnie podpisano porozumienie w sprawie podjęcia działań mających na celu wznowienie ruchu pasażerskiego na liniach kolejowych nr 236 Wągrowiec – Rogoźno – Bzowo Goraj i 390 Bzowo Goraj – Czarnków.

Projekt modernizacji trasy nr 236/390 Wągrowiec — Rogoźno — Czarnków został zgłoszony przez samorząd Województwa Wielkopolskiego, jako jeden z pięciu projektów, do rządowego programu "Kolej Plus". Program "Kolej Plus" ma uzupełnić sieć kolejową o połączenia do miast liczących powyżej 10 tys. mieszkańców.

Trasa kolejowa Wągrowiec — Rogoźno — Czarnków to około 65 kilometrów, szacowany koszt inwestycji to 400 milionów złotych.

Porozumienie zostało zawarte pomiędzy Województwem Wielkopolskim i samorządami, przez terytorium którychprzebiega ww. linia, tj.: Powiat Czarnkowsko — Trzcianecki, Powiat Obornicki, Powiat Wągrowiecki reprezentowany przez starostę wągrowieckiego Tomasza Kranca, Gmina Miejska Czarnków, Gmina Wiejska, Gmina Lubasz, Gmina Połajewo, Gmina Ryczywół, Gmina Rogoźno, Gmina Miejska Wągrowiec, Gmina Wiejska Wągrowiec, a także przez firmę STEICO Sp. z o.o. z Czarnkowa z udziałem PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z siedzibą w Warszawie.

Mając na uwadze dalszy rozwój infrastruktury kolejowej w województwie wielkopolskim, strony porozumienia uznały, że uruchomienie nieczynnych obecnie w ruchu pasażerskim linii kolejowych nr 236 Wągrowiec – Rogoźno – Bzowo Goraj i 390 Bzowo Goraj – Czarnków przyczyni się do przyspieszenia rozwoju społeczno – gospodarczego terenów przy nich położonych i zdecydowanie polepszy dostępność mieszkańców do publicznego transportu zbiorowego. Spowoduje to również, przy zachowaniu konkurencyjności, przeniesienie podróżnych z innych środków transportu na kolej.

Komentarze   

PIS-Janowy
-3 #6 RE: Porozumienie w sprawie linii kolejowej Wągrowiec - CzarnkówPIS-Janowy 2020-09-21 02:32
W KONCU! PO 30 LATACH ROZKURWIANIA LINI KOLEJOWYCH I CALEJ STRUKTURY Z NIMI ZWIAZANEJ, ZOSTAWIONEJ NAM PRZEZ NASZYCH DZIADKW, JAKIS MADRY LEB DOSTRZEGL, ZE ODTWORZENIE KOLEJI NA STARYCH LINIACH "PRZYCZYNI SIE DO ROZWOJU TERENOW WZDLUZ POLOZONYCH I ZWIEKSZY DOSTEPNOSC DO TRANSPORTU PUBLICZNEGO"!! O JA PIERDOLE!! CO SIE STALO, ZE W KONCU TE PRAWDE ODKRYTO?! TO JUZ NIE LEPIEJ ZAMIAST KOLEJI NASYPY POKRYC SCIEZKAMI ROWEROWYMI? CZYZBY JAKIS GROM UDERZYL WE WLADZE WOJEWODZKIE I SAMORZADOWE?
Mieszkaniec.
+5 #5 RE: Porozumienie w sprawie linii kolejowej Wągrowiec - CzarnkówMieszkaniec. 2020-09-20 18:13
No właśnie, mówi się o połączeniu Wągrowca z Rogoźnem, Czarnkowem, Bydgoszczą... Zapewne znajdą się połączenia, które zostaną przerzucone na Wągrowiec, aby dostać się do Poznania z powyższych miejscowości, stąd ktoś realnie myśli o drugim torze? Z tymi mijankami to będziemy jechać w przyszłości 2 godziny.
internautaaaa
+7 #4 RE: Porozumienie w sprawie linii kolejowej Wągrowiec - Czarnkówinternautaaaa 2020-09-19 21:59
A może tak drugi tor na linii do Poznania albo elektryfikacja żeby długie pociągi elektryczne mogły jeździć? A te plastikowe szynobusy puścić na takie linie jak do Czarnkowa, wątpię że będzie tam taki tło jak do Poznania przez Skoki i Murowaną!!!
Gość
+1 #3 Przywrócić !Gość 2020-09-19 19:13
Przywrócić linie do Inowrcławia, rozebrać ścieżkę rowerową ;-)
sphinx
-1 #2 RE: Porozumienie w sprawie linii kolejowej Wągrowiec - Czarnkówsphinx 2020-09-19 17:57
Zdecydowanie brakuje przystanku kolejowego na Osadzie. Bez różnicy czy na linii do Gołańczy czy do Rogoźna.
Kakmen
-5 #1 nie maja co z pieniedzmi robicKakmen 2020-09-19 17:06
I po co to??? mało wydatków w miescei jest??? a rozwalaja na nikomuniepotrzb ne rzeczy

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Odwiedza nas miesięcznie 43 tys. unikalnych użytkowników
  • Mamy najwięcej fanów spośród wągrowieckich redakcji
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.