• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 3352

Prymas Polski abp Wojciech Polak wydał rozporządzenie

Prymas Polski abp Wojciech Polak wydał rozporządzenie szczegółowe dotyczące wykonywania posługi duszpasterskiej w archidiecezji gnieźnieńskiej w czasie stanu epidemii. Publikujemy tekst rozporządzenia.

Mając na uwadze nowe decyzje Rządu RP, które wchodzą w życie z dniem 17 października 2020 rokuPrymas Polski abp Wojciech Polak wydał rozporządzenie dotyczące wykonywania posługi duszpasterskiej w czasie stanu epidemii.

 1. Zgodnie z nowym zarządzeniem władz państwowych obowiązują limity dotyczące liczby osób mogących uczestniczyć w liturgii - w strefie żółtej to jedna osoba na cztery metry kwadratowe, a w strefie czerwonej - jedna osoba na siedem metrów kwadratowych. W związku z powyższym należy w widocznym miejscu przed wejściem do kościoła umieścić informację dotyczącą liczby osób mogących uczestniczyć w liturgii.

 2. Wierni winni w kościele mieć zasłonięte usta i nos, jak również służący podczas liturgii, lecz nie w czasie wykonywania przez nich czytań i śpiewów. Kapłani winni zwrócić uwagę na staranne dezynfekowanie swoich rąk.

 3. Komunii Świętej należy udzielać wiernym pod postacią chleba na rękę lub do ust, zgodnie z tym, jak o to proszą. O porządku udzielania Komunii Świętej należy wcześniej poinformować wiernych. Szafarz najpierw udziela Komunii proszącym na rękę, później proszącym do ust. Jeśli Komunii udziela dwóch lub więcej szafarzy, należy wyraźnie wskazać, którzy z nich będą udzielać Komunii na rękę, a którzy do ust.

 4. Sakrament pokuty i pojednania należy sprawować z zachowaniem środków bezpieczeństwa. Szafarze tego sakramentu sprawują go mając założoną maseczkę.

 5. W przypadku pogrzebu należy informować żałobników o istniejących ograniczeniach odnośnie do liczby uczestników liturgii w kościołach oraz o ograniczeniach dotyczących możliwości organizowania spotkań po pogrzebie: w strefie żółtej do 20 osób, w strefie czerwonej – zakaz.

 6. Na prośbę osoby chorej, starszej lub jej opiekuna można udzielać sakramentów świętych w domach tychże osób z zachowaniem przepisów bezpieczeństwa.

 7. Przypominam, że Stolica Apostolska wiernym dotkniętym chorobą zakaźną spowodowaną koronawirusem, a także pracownikom służby zdrowia, członkom rodzin i wszystkim tym, którzy w jakimkolwiek charakterze, także poprzez modlitwę, opiekują się nimi, udziela daru specjalnych odpustów (Dekret Penitencjarii Apostolskiej odnośnie przyznania specjalnych odpustów dla wiernych w obecnej sytuacji pandemii, z dnia 20 marca 2020 roku).

 8. W związku ze zbliżającą się Uroczystością Wszystkich Świętych oraz Dniem Wszystkich Wiernych Zmarłych – Zadusznym, zachęcam wiernych, aby nawiedzenie grobów swoich bliskich rozłożyli na czas pierwszych ośmiu dni listopada, w których możliwe jest także zyskiwanie odpustów w intencji zmarłych. Proszę również, aby dnia 1 listopada Msze Święte sprawowane były tylko w kościołach a nie na cmentarzach. Można natomiast organizować na cmentarzach tradycyjne modlitwy za zmarłych z zachowaniem zasad bezpieczeństwa (procesyjnie przechodzi przez cmentarz tylko kapłan z asystą, wierni natomiast modlą się pozostając przy grobach).

 9. Zachęcam raz jeszcze do śpiewu Suplikacji po zakończeniu Mszy Świętej w intencji ustania epidemii.

Bardzo serdecznie dziękuję Wam, drodzy Kapłani i Osoby życia konsekrowanego, za Waszą ofiarną służbę. Dziękuję również wiernym za zrozumienie i stosowanie się do niniejszych rozporządzeń. Wszystkich Was proszę o modlitwę w intencji chorych i niosących im pomoc oraz o modlitwę o ustanie epidemii.


† Wojciech Polak
Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński
Prymas Polski

Komentarze   

👁
+4 #4 RE: Prymas Polski abp Wojciech Polak wydał rozporządzenie👁 2020-10-18 00:15
W Dupe niech sobie wsadzie swoje dekrety.
Za pedofili niech się weźmie popapraniec, i przeprosi ofiary pedofilów jak obiecał, 🤢🤢🤢🤮🤮🤮🤮
Dora
+3 #3 RE: Prymas Polski abp Wojciech Polak wydał rozporządzenieDora 2020-10-17 22:56
Maseczki na gęby i nosy! Dzięki tym maskom nie jest obrażane moje poczucie naturalnego piękna. Nie widzę tych klukosów i rybich ust, jeszcze powinni coś wymyślić na zakrycie plastikowych wycieraczek na oczach i czarnych kresek imitujących brwi.
Jebac kościół!!
+4 #2 RE: Prymas Polski abp Wojciech Polak wydał rozporządzenieJebac kościół!! 2020-10-17 13:24
Chory narodzie obudź się!! 70milionow stracili na wybory które się nie odbyły!! 2 miliardy na tvp a Rydzyk ile dostał to już sama nie wiem!!!! Ile respiratorów leków wszystkiego razem można było kupić za te poeniadze!!!!
Jebac kościół!!
-7 #1 RE: Prymas Polski abp Wojciech Polak wydał rozporządzenieJebac kościół!! 2020-10-17 12:11
Maseczki na ryje!!

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Odwiedza nas miesięcznie 90 tys. unikalnych użytkowników
 • Mamy najwięcej fanów spośród wągrowieckich redakcji
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.