• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 1941

ASF - informacja o sytuacji na terenie Powiatu Wągrowieckiego

Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Wągrowcu w związku z ASF.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wągrowcu informuje, że w związku ze stwierdzeniem przypadku ASF u dzika na terenie Powiatu Oborniki w dniu 26 września 2020 r. (dzik z wypadku znaleziony w Kowanówku) od 6 października 2020 r. część Powiatu Wągrowiec: Miasto Wągrowiec, Gmina Wągrowiec, Skoki, Mieścisko, znalazły się w strefie żółtej (obszarze ochronnym) ustalonej Decyzją Wykonawczą Komisji (UE) 2020/1402 z dnia 5 października 2020 r.

W związku z powyższym w strefie żółtej zaostrzyły się przepisy dotyczące bioasekuracji, przemieszczania zwierząt, identyfikacji i rejestracji zwierząt i uboju na użytek własny świń.

Dodatkowe wymagania dla gospodarstw:

🔸 wyłożenie mat dezynfekcyjnych odpowiednio przed:

a) wejściami do gospodarstwa, w którym są utrzymywane świnie, i wyjściami z tego gospodarstwa oraz przed wejściami do budynków lub pomieszczeń, w których są utrzymywane świnie, i wyjściami z tych budynków lub pomieszczeń, przy czym szerokość wyłożonych mat powinna być nie mniejsza niż szerokość danego wejścia lub wyjścia, a długość – nie mniejsza niż 1 metra.

b) wjazdami do gospodarstwa, w którym są utrzymywane świnie, i wyjazdami z tego gospodarstwa, przy czym szerokość wyłożonych mat powinna być nie mniejsza niż szerokość wjazdów i wyjazdów, a długość – nie mniejsza niż obwód największego koła środka transportu wjeżdżającego lub wyjeżdżającego z tego gospodarstwa — a także stałe utrzymywanie tych mat w stanie zapewniającym utrzymanie skuteczności działania środka dezynfekcyjnego;

Przepisu ust. 1 pkt 4 lit. b nie stosuje się, jeżeli przed wjazdami do gospodarstwa, w którym są utrzymywane świnie, i wyjazdami z tego gospodarstwa znajdują się niecki dezynfekcyjne utrzymywane w stanie zapewniającym utrzymanie skuteczności działania środka dezynfekcyjnego lub są stosowane urządzenia zapewniające skuteczną dezynfekcję.

🔸 wdrożenie programu monitorowania i zwalczania gryzoni;

Ponadto w gospodarstwach położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zakazuje się:

1) karmienia świń zielonką lub ziarnem pochodzącymi z obszaru objętego ograniczeniami, lub obszaru zagrożenia, chyba że tę zielonkę lub to ziarno poddano obróbce w celu unieszkodliwienia wirusa afrykańskiego pomoru świń, lub składowano w miejscu niedostępnym dla dzików co najmniej przez 30 dni przed ich podaniem świniom;

2) wykorzystywania w pomieszczeniach, w których są utrzymywane świnie, słomy na ściółkę dla zwierząt pochodzącej z obszaru objętego ograniczeniami lub obszaru zagrożenia, chyba że tę słomę poddano obróbce w celu unieszkodliwienia wirusa afrykańskiego pomoru świń lub składowano w miejscu niedostępnym dla dzików co najmniej przez 90 dni przed jej wykorzystaniem;

3) prowadzenia uboju świń w celu produkcji mięsa na użytek własny innych niż utrzymywane w tym gospodarstwie.

Istnieje obowiązek zgłoszeń zdarzeń (kupno, sprzedaż, padnięcie, ubój gospodarczy, urodzenie od momentu oznakowania zwierzęcia) do ARiMR w terminie 2 dni od zdarzenia!

Na obszarze ochronnym Powiatowy Lekarz Weterynarii raz w roku przeprowadza kontrole spełniania powyższych zasad w gospodarstwach utrzymujących świnie.

Zasady przemieszczania świń z gospodarstw położonych na obszarze ochronnym (obszar wymieniony w części I załącznika do decyzji Komisji 2014/709/UE) – obszar żółty. W granicach obszaru ochronnego i poza obszar ochronny:

- nie wcześniej niż 24 godziny przed przemieszczeniem, świnie zostały zbadane przez urzędowego lekarza weterynarii;
- zostały zaopatrzone w świadectwo zdrowia wystawione przez urzędowego lekarza weterynarii, na podstawie ww. wyników badania.

UBÓJ ŚWIŃ NA UŻYTEK WŁASNY W STREFIE ŻÓŁTEJ (OBSZAR OCHRONNY).

Ubój na użytek własny może być przeprowadzony wyłącznie pod warunkiem, że:

1) o zamiarze dokonania uboju świń na użytek własny co najmniej na 24 godziny przed dokonaniem takiego uboju poinformowany będzie Powiatowy Lekarz Weterynarii (brak zgłoszenia skutkuje karą pieniężną w wysokości od 100 do 2000 PLN).

2) świnie były utrzymywane w tym gospodarstwie co najmniej przez 30 dni przed ubojem,

3) świnie zostaną poddane badaniu przedubojowemu przeprowadzonemu w sposób określony w art. 5 rozporządzenie nr 2019/624,

4) mięso pozyskane w wyniku uboju tych świń zostanie poddane badaniu poubojowemu. Badanie przedubojowe oraz poubojowe przeprowadza URZĘDOWY LEKARZ WETERYNARII, który OBOWIĄZKOWO pobiera i bada próby na włośnie!

Proponujemy ubój usługowy świń w rzeźni, gdzie zwierzęta zostaną zbadane przedubojowo, poubojowo i na włośnie.

Zmieniły się zasady pozyskiwania dzików – wszystkie odstrzelone w strefie żółtej dziki muszą być poddane badaniu w kierunku afrykańskiego pomoru świń. W związku z powyższym wszystkie dziki muszą trafić do punktu przetrzymywania tusz, gdzie będą pobrane próbki w kierunku choroby. Do czasu uzyskania wyniku badania chłodnia pozostaje zamknięta i zaplombowana. Dziki pozyskane w strefie ochronnej (żółtej) z ujemnym wynikiem badania w kierunku ASF, mogą być przeznaczone na użytek własny albo do punktu skupu (na rynek krajowy).

St.  Insp.  Wet ds. zdrowia i  ochrony  zwierząt
Lek. wet. Przemysław Kurant

Powiatowy Inspektorat Weterynarii
62-100 Wągrowiec
Ul. Berdychowska 54
Tel. 67 26-85-647 Fax. 67 26-85-648


Komentarze   

Pis-Janowy
0 #8 RE: ASF - informacja o sytuacji na terenie Powiatu WągrowieckiegoPis-Janowy 2020-10-24 20:49
A tymczasem wsciekłe macice (ciekawe kiedy te głupie krowyu zorientuja sie, ze cipa jest nie dla nich a dla facetów - po konstrukcji to widać od razu) atakują nieprzerwanie! Zniszczyły pomnik Regana w warszfce czaszkowskieog, któryu nie był przychylny aborcji, niszczą fasady kosciołów w warszawie, podpalaja biura poselskie PIS, kwiczą przed domem Kaczynskiego, Czaszkowski nad wszytskim czuwa a nawet sam Owsik, zul który dla dziecka wszystko, wyzywa Kaczynskiego, ze nie pozwala dzieci zabijać - jednym słowem "muzyka miłości" w pełni!!
Pis-Janowy
-1 #7 RE: ASF - informacja o sytuacji na terenie Powiatu WągrowieckiegoPis-Janowy 2020-10-24 20:33
No dobrze panie Rysiu - załózmy ze masz dziecko (chociaz watpie, bo wszystkie kobiety i faceci których znam i ktorzy maja dzieci i je kochają nie beda tłuc takich bredni o aborcji). To dziecko w wieku 18 lat ulega wypadkowi, ląduje na wozku inwalidzkim z wyrokiem dozywotniego jego uzywania. Co robisz? Przeciez nie bedziesz skazywał sie na lata opieki nad kaleką ..? Eutanzacja dla niego? A moze jakis dom opieki .. w obce rece. Odpowiesz?
Zygmuntowi z postu 5 mozesz tez odpowiedziec - moze twoje słowa zrozumie ....
Rychu
+1 #6 RE: ASF - informacja o sytuacji na terenie Powiatu WągrowieckiegoRychu 2020-10-24 19:13
Janowy znów nie kumasz tematu , mną nie musi nikt zajmować się całe życie a ty zapewne zajmniesz się tymi kalekimi
zygmunt 56
+1 #5 RE: ASF - informacja o sytuacji na terenie Powiatu Wągrowieckiegozygmunt 56 2020-10-24 19:10
Pis Janowy wcale się nie dziwie jak za granica złożyli wam taka propozycje Zapewne jak zobaczyli twoja maske i usłyszeli twoje mądrości to odrazu myśleli że z dzieckiem może być to samo .
Pis-Janowy
0 #4 RE: ASF - informacja o sytuacji na terenie Powiatu WągrowieckiegoPis-Janowy 2020-10-24 15:18
Rychu - a kto sie bedzie opiekował toba gdy sie zestarzejesz i zniedołeznijesz? To kóre wyskrobało czy jakies emigranckie dziecko? Aaaa - czekaj, ty chyba z tych co chiałyby byc szybko eutanazjowanie ..? Zgadza sie?
A na koniec - jedno z moich dzieci zostalo poczęte za granicą. Ot tak jakos wyszło ... czego dziś absolutnie nie załuje! W kraju gdzie mówi sie po holendersku i francusku. Podczas jednej z pierwszych wizyt taka młoda, miła lekarka niemalże z beztroską oswiadczyła, ze gdybysmy sie zdecydowali na aborcje to "no problem at all". Wynikało to z tego, ze wiek zony i mój nie był juz taki w okolicach trzydziestki. Zmroziło mnie - bi juz pomyslałem, ze cos nie tak faktycznie. Ale, nie -panie oswiadczyła , ze wszystko wygląda bardzo dobrze ale gdyby tak przyszła ochota, to ona zna klinike super itd. Dzis mam kilkuletnię, super inteligentną, zywą córeczkę. Mała iskierka. Ale wciąz pamiętam ten moment i nie chce, za nic nie chce aby takie samo podejście do dzieci zapanowała w Polsce. To jest naprawdę nie normalne, nie rozumiem, jak lekarka czy pielęgniarka może w ogóle takie cos proponować?! Jak mozna mieć tak wyprana głowę? Ty masz tak samo Rysiu?
rychu
+3 #3 RE: ASF - informacja o sytuacji na terenie Powiatu Wągrowieckiegorychu 2020-10-24 12:42
Pis Janowy jest pierwszym wolontariuszem który będzie się opiekował bardzo ciężko chorymi po śmierci ich rodziców .
Pis-Janowy
-2 #2 RE: ASF - informacja o sytuacji na terenie Powiatu WągrowieckiegoPis-Janowy 2020-10-24 11:01
A tymczasem choroba wściekłych macic znów dotkneła odchyly uznajace sie za kobiety z czarnymi parasolkami. Tlumy tych wrzeszczących dewotek wybiegły na ulice pod przywódctwem ikony intelektualnej oPOzycji w warszfce, Jahiry, zeby sobie porzucac kamieniami na policję. Golem tez tam pewnie pojechał ...W z tylu stoi wypierdek tudka - czaszkowski i nie interesuje go juz gówno spływające z warszafki do wisły, ani trzymanie dystansu spolecznego ale jakość wymazow pod rudera Kaczynskiego. To wszystkie wyczyny kilku setek spierdolonych mózgów, oczywiscie, jest pokazywane co godzinkę w wiadomościach europejskich. W tych samych wiadomościach o marszach dla zycia ( w ktoych uczestniczą dziesiatki tysięcy ludzi z rodzinami) nie bylo ani słowka.
Dyletant
0 #1 RE: ASF - informacja o sutyacji na terenie Powiatu WągrowieckiegoDyletant 2020-10-22 19:34
A co mnie to obchodzi?

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.