• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 4157

Od soboty jeździmy bez prawa jazdy

5 grudnia zniknie obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy. Podczas kontroli drogowej Policja sprawdzi Twoje uprawnienia w rejestrach państwowych. Swoje "mPrawo Jazdy" znajdziesz w aplikacji mObywatel.

Na ten dzień czekało wielu kierowców, dlatego dobrze się do niego przygotować. 5 grudnia, czyli już w najbliższą sobotę, prawo jazdy będzie mogło zostać w domu.

W związku z tymi zmianami pojawia się wiele pytań. Postanowiliśmy odpowiedzieć na te, które słyszymy najczęściej. Odpowiedzi udzielił dział prasowy Cyfryzacji Kancelarii Prezesa Rady Minsistrów.

Pytanie 1: Znika obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy? Czy w związku z tym mam obowiązek zainstalować w swoim telefonie aplikację mObywatel?

Nie, nie ma i nie będzie takiego obowiązku, ale niezależnie od tego - zachęcamy do pobrania i korzystania z naszej aplikacji. Wraz z mPrawem Jazdy pojawi się tam też licznik punktów karnych, dzięki któremu od ręki sprawdzimy stan swojego konta. Z pobraniem mObywatela nie warto czekać do 5 grudnia. Już dziś znajdziecie tam wiele przydatnych w różnych życiowych sytuacjach dokumentów – nie tylko mTożsamość (odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego), ale i m.in. mPojazd (czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego i polisy OC) oraz eRecepty.

Pytanie 2: Skoro nie mam obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy i nie mam też obowiązku instalowania aplikacji mObywatel, to jak podczas kontroli Policja sprawdzi moje uprawnienia kierowcy?

Na tym polega cała zmiana. W trakcie kontroli drogowej policjanci sprawdzą Twoje uprawnienia w Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK). Są tam informacje o wszystkich kierowcach. A tych w Polsce jest aż 21 784 620! Dokładnie tyle osób posiada krajowe prawo jazdy. Tylko w tym roku (od stycznia do października) na drogę wyjechało 242 428 nowych kierowców. W tym samym czasie, czyli od stycznia do października 2020 r., właściwe instytucje zatrzymały prawa jazdy 89 975 kierowcom. Informacje o zatrzymanych prawach jazdy także znajduję się w CEK.

Pytanie 3: Skąd mam mieć pewność, że w bazie CEK są prawidłowe informacje na temat moich uprawnień kierowcy?

Możesz to sprawdzić od ręki. Wystarczy, że skorzystasz z e-usługi: Sprawdź uprawnienia kierowcy. Jedyne czego potrzebujesz, aby to zrobić to imię i nazwisko oraz seria i numer blankietu prawa jazdy. Kilka kliknięć i wszystko będzie jasne. Jak w każdej tak dużej bazie, mogą znaleźć się nieścisłości – to czasem błąd ludzki lub niedopatrzenie. Biorąc pod uwagę liczbę informacji w CEK, skala nieścisłości nie jest duża, co w żaden sposób ich oczywiście nie tłumaczy. W tym roku trafiło do nas 250 zgłoszeń dotyczących rozbieżności.
Co zrobić, jeśli coś się nie zgadza…? Przede wszystkim zachowaj spokój, w drugim kroku – zgłoś rozbieżności. Brzmi skomplikowanie, ale wystarczy wysłać maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. 5 grudnia uruchomimy specjalną e-usługę, która ten proces jeszcze uprości. Ewentualne rozbieżności będzie też można zgłosić w aplikacji mObywatel.

Pytanie 4: Kiedy najlepiej skorzystać z e-usługi Sprawdź uprawnienia kierowcy?

Możesz to zrobić w dowolnej chwili. Na pewno warto dmuchać na zimne i zrobić to przed 5 grudnia. Tak jak wspominaliśmy – w bazie CEK znajdują się informacje o niemal 22 milionach kierowców. Przy takiej liczbie mogą zdarzyć się (i zdarzają) nieścisłości.
Po wpisaniu w e-usłudze imienia, nazwiska, serii oraz numeru blankietu prawa jazdy na ekranie Twojego komputera lub telefonu wyświetlą się takie informacje:

🔸 dane z prawa jazdy:
- typ dokumentu,
- seria i numer blankietu (druku),
- data ważności dokumentu,
- status dokumentu, (np. czy dokument jest zatrzymany).
🔸 rodzaj i zakres uzyskanego uprawnienia:
- kategoria,
- data ważności uprawnienia.

Jeśli w ewidencji nie ma dokumentu, którego szukasz, zobaczysz komunikat o braku danych. Jeśli nie można potwierdzić uprawnień zapisanych na dokumencie – bo np. zostały cofnięte lub orzeczony został zakaz korzystania z nich – zobaczysz dane, które są na dokumencie oraz komunikat, że dokument trzeba sprawdzić. Co zrobić w przypadku nieścisłości – zobacz odpowiedź na pytanie 3.

Pytanie 5: Czy na pewno nie dostanę mandatu, jeśli w trakcie kontroli drogowej nie będę miał/-a ani prawa jazdy, ani aplikacji mObywatel?

Nie, nie dostaniesz... Mimo to zachęcamy – pobierz aplikację mObywatel. Jest darmowa, w pełni bezpieczna, a jej instalacja zajmuje kilka minut. Aby ją uruchomić, potrzebujesz profilu zaufanego. Założysz go przez internet i też za darmo. Nie czekaj do 5 grudnia – pobierz mObywatela już dziś. Jednak pamiętaj – mPrawo Jazdy będzie dostępne od najbliższej soboty, czyli od 5 grudnia.

Pytanie 6: Czy wyrabiając prawo jazdy, mogę poprosić jedynie o jego elektroniczną wersję – mPrawo Jazdy?

Nie, mPrawo Jazdy nie zastępuje tradycyjnego prawa jazdy. To odzwierciedlenie danych zawartych w tym dokumencie. Jeśli chcesz mieć mPrawo Jazdy, musisz też mieć ważne tradycyjne prawo jazdy.

Pytanie 7: Co muszę zrobić, by móc korzystać z mPrawa Jazdy?

Po pierwsze – musisz poczekać do 5 grudnia. Tego dnia w sklepach App Store i Google Play dostępna będzie aktualizacja zawierająca mPrawo Jazdy. Wykorzystaj ten czas na pobranie i zainstalowanie aplikacji mObywatel (choć to zajmuje tylko kilka minut). Po pobraniu i uruchomieniu apki aktywuj w niej mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. Jak to zrobić? Będąc w aplikacji kliknij „+” w oknie głównym aplikacji i wybierz mTożsamość. Aktywowanie tego modułu jest konieczne do korzystania z mPrawa Jazdy. Jeśli masz już mTożsamość – wystarczy, że 5 grudnia dodasz mPrawo Jazdy (klikając „+” w oknie głównym aplikacji).

Pytanie 8: Jakie dane znajdę w mPrawie Jazdy?

Generalnie wszystkie te, które masz w tradycyjnym prawie jazdy. Niektóre dane w tym cyfrowym dokumencie mogą różnić się od danych w tradycyjnym dokumencie – numer prawa jazdy nie będzie zawierał ukośników, bo tak dane są zapisane w rejestrze, z którego są pobierane. mPrawo Jazdy prezentować będzie kody ograniczeń i dodatkowych uprawnień bez informacji dodatkowych, które są widoczne na tradycyjnym dokumencie. Zdjęcie pobierane jest z mTożsamości i może różnić się od tego, które masz na tradycyjnym blankiecie. To nie będzie błąd – to prawidłowe działanie usługi. W mPrawie Jazdy wyświetli się po prostu zdjęcie, które masz w dowodzie osobistym.

Komentarze   

PIS-Janowy
-4 #23 RE: Od soboty jeździmy bez prawa jazdyPIS-Janowy 2020-12-07 19:19
Andrzej 2 - nie dziwie sie, ze takie wnioski pan wyciaga. Majac za ikone umyslowa Budke czy Kopacz niczego madrego sie po takich ludziach jak pan nie spodziewam. A co dopiero prostej analizy spsobu pisania, ilosci literowek itd. To przerasta mozliwosci wiekszosci elektoratu lempart czy Szczerby ...
Andrzej 2
0 #22 RE: Od soboty jeździmy bez prawa jazdyAndrzej 2 2020-12-07 19:04
A ja sądzę panie Janowy, że to wpis szanownego pana. Czytając wszystkie wpisy, nie różnią się one niczym w każdym w nich ten sam styl pisania
PIS-Janowy
-4 #21 RE: Od soboty jeździmy bez prawa jazdyPIS-Janowy 2020-12-07 18:01
Zeby bylo jasne - belkot pod wpsiem numer 16 to jakiegos golema czy gryfa nacpanego opatrzony moim podpisem. Taki poziom inteligencji typowy dla wielgus czy pichowicz ...
PIS-Janowy
-3 #20 RE: Od soboty jeździmy bez prawa jazdyPIS-Janowy 2020-12-07 17:58
Gryf - nie do konca rozumiem o co chodzi ci z tym wyskrobaniem - moze mylisz miesiaczke z zabiciem swojego dziecka ?- nawet nie bede sie probowal domyslac przemyslen nacpanego wielbiciela teczowego.
Ile jest tych kobiet co to wola kobiety? 50%? Pomysle lepiej co pozostaje po takich kobietach? Dzieci? Przyszlosc? NIC!! PUSTKA!! GOWNO TYLKO I WRZASK ROZPACZY KTORY PRZYKRYWA DRAMAT TYCH MACIC GDY SA JUZ W WIEKU GDY NIE MOGA MIEC DZIECI!! I mam takie potezne wrazenie, ze te kurwiszone dra morde o te aborcje na zadanie bo nie chca byc samotne w tym swoim samobojczym otepieniu. Chca na ta pustynie nicosci pociagnac jak najwiecej aby nie byc samotnymi tam ... . Dlatego masz na fejsie mnostwo mloat ktore nawet nie wiedza nawet jak wyliczyc zadanie z potegami ale juz sobie rysuje blyskawice i wyja o aborcje!! Nie widzisz tego ? Chore na wskro!! A te zaklamane szmaty zagluszja naturalny zew natury "walka o rownosc" kobiet. Pomyslales kiedys nad tym? Chciabys aby kiedy twoja c orka stala sie taka Lempart czy Szczuka, czy tez aby miala z 2-4 dzieci? Zasatnow sie nad tym i szczerze odpowiedz. Ja na pewno stawiam na opcje 2. Nie wyobrazam sobie zrobic corki jako bogatego, wyksztalconego kurwiszona bez dzieci i rodziny. To byaby moja osobista tragedia.
RENIA
+3 #19 RE: Od soboty jeździmy bez prawa jazdyRENIA 2020-12-07 17:28
Janowy, twoja wiedza historyczna to ta którą przekazuje TVP,TVP-INFO a wszczegolnosci program w Tyle wizji .
madA
+2 #18 Do postu 11 jarekmadA 2020-12-07 16:27
Oj to ostatnio same pachołki, bo większość to przeciwnicy.
Gryf
+5 #17 RE: Od soboty jeździmy bez prawa jazdyGryf 2020-12-07 16:24
Janowy prawie każda kobieta w pewnym wieku MUSI "się wyskrobać" jak to nazywasz. Niestety tak uroda macic, bo niestety przez brak takiego zabiegu kobieta moze się wykrwawić na śmierć. A ty co taki aktywny w tym temacie? Nie wyszła ci zmiana płci, że tak nienawidzisz kobiet? Nawet nie masz pojęcia ile wokół ciebie jest kobiet które wolą kobiety, więc zastanów się nad tym co będziesz.
PIS-Janowy
-6 #16 RE: Od soboty jeździmy bez prawa jazdyPIS-Janowy 2020-12-07 15:17
Dwieście lat temu młoda dziewczynka imieniem Hillary Clinton zeszła do piwnicy. Wtedy wujek [CENZURA]ł ją siekierką, od tego czasu codziennie jej duch nawiedza okolice County Reno. Jeśli nie wyślesz tej wiadomości do 500 osób, coś takiego przydarzy się tobie!
[edytuj] Twój komputer może być zarażony! PRZECZYTAJ!

Chcesz kupić Viagrę? Ubezpieczenie? Filmy pornograficzne z udziałem zwierząt? Jestem bogatą osobą z Ameryki, która potrzebuje asystenta w twoim kraju do prowadzenia lokalnych interesów za tysiące dolarów. Jeśli jesteś zainteresowany, pisz [email protected] KUP VIAGRĘ!
[edytuj] ZOSTAŁEŚ ZASPAMOWANY!

Jestem księciem Nigerii. Potrzebuje od ciebie 500$, aby wyciągnąć z rachunku moje 9 milionów dolarów. Zwrócę ci podwójnie. Nie kłamię. Czy książę Nigerii mógłby skłamać? DOWNLOAD SPAM MAPS NOW!
[edytuj] Viagra

Kup viagrę! Vi.Agra! VIAAAAGRA! 10% Rabatu/1! 2Viagra wersja 2.9! Cheapzooooor! Viagra for ju! Viagra za pół darmo! Potrzebujesz postawić ogiera? Kup Viagrę? Viagra ci pomoże! Viagra Viagra Viagra! Czekają na ciebie? Bez Viagry ani rusz!
[edytuj] Esencja Spamu

Spam – niechciane lub niepotrzebne wiadomości elektroniczne. Najbardziej rozpowszechnion y jest spam za pośrednictwem poczty elektronicznej oraz w Usenecie. Część użytkowników doświadcza także spamu w komunikatorach (np. ICQ czy Gadu-Gadu). Zwykle (choć nie zawsze) jest wysyłany masowo.

Istotą spamu jest rozsyłanie dużej ilości informacji o jednakowej treści do nieznanych sobie osób. Nie ma znaczenia, jaka jest treść tych wiadomości. Aby określić wiadomość mianem spamu, musi ona spełnić trzy następujące warunki jednocześnie:

Treść wiadomości jest niezależna od tożsamości odbiorcy.
Odbiorca nie wyraził uprzedniej, zamierzonej zgody na otrzymanie tej wiadomości.
Treść wiadomości daje podstawę do przypuszczeń, iż nadawca wskutek jej wysłania może odnieść zyski nieproporcjonal ne w stosunku do korzyści odbiorcy.
Pis-Janowy
-7 #15 RE: Od soboty jeździmy bez prawa jazdyPis-Janowy 2020-12-07 13:56
Golem - pajacyku - NIGDY DLA MNIE NIE BEDZIE KOBIETA LESAB LEMPART, ch..j wiec co Ania Grodzka, Margot, Zukowska czy jakies inne Szczuki nawolujace do aborci na zadanie. NIGDY! BO TO SA ODCHYLY !! Kilka procengt ogółu kobiet! Rozumiesz to debilu? Kobieta jest moja zona (nazwana przez twoich kumpli maciorą bo urodzila kilkoro dzieci i nigdy sie nie wyskrobała) a ja jestem jej knurem i to i miliony innych kobiet z dziecmi, bez problemow lesbijskich sa dla mnie kobietami. Za nie pojde walczyć i jestem gotów zginąc - pod twoje twoje wulgarne idolki skrzeczące ogien bym podlożyl.
Jak ty sobie wyobrazasz zycie z kobietą, ktor nie dala ci dzieci bo sie wyskrobała? Mozesz nam napisać? Przyjrzyj sie dokladnie - zadna z tych kurwiosznow z chorymi macicami nie ma normalnej rodziny - albo lesby, albo po rozwodach , bez dzieci albo z jednym co najwyzej przez przypadek - zauwazyles to ? S I one nas pouczaja jak mamy zyc? jakim prawem?
GOLEM
+8 #14 RE: Od soboty jeździmy bez prawa jazdyGOLEM 2020-12-07 01:48
Pis-Janowy, tylko taki zwyrodnialec jak ty i tobie podobne pachołki, może stwierdzić że Polskie kobiety upominające się o wolność wyboru, mogą być gorsze od niemieckiego i nazistowskiego SS. Mogę sobie wyobrazić takich zwyrodnialców jak ty i tobie podobni, jako kapo w obozach dla ludzi nie podzielających twoich poglądów i zwyrodnialców z PiS i Solidarnej Polski!
Żadna z tych kobiet nie nawołuje do zabijania dzieci narodzonych. Poza tym protestujące kobiety domagają się prawa wyboru w kwestii urodzenia dziecka, u którego stwierdzono trwałe genetyczne wady, które spowodują wczesną jego śmierć lub to, że urodzi się i umrze. W twoim ograniczonym świecie, przepełnionym nienawiścią do drugiego człowieka, coś takiego nie może mieć miejsca. Ty masz wybór, więc ten swój wybór narzucasz swojej kobiecie i wszystkim dookoła. Ty nawet swojej kobiety nie szanujesz, nazywając ją tutaj, maciorą, co mogliśmy przeczytać pod twoimi wpisami. Ja nawet dla żartu nie nazwał bym tak swojej kobiety, ze względu na szacunek do niej.
Twoje zwyrodnialstwo posunęło się do tego, że nazywasz kobiety domagające się swoich praw do wyboru, wrzeszczącymi macicami. Wcześniej w podobny sposób obrażałeś lekarzy rezydentów, sędziów, nauczycieli i opiekunów osób niepełnosprawny ch. Ktoś kto czyta twoje wypociny, poraża stopień twoje hipokryzji. Ja celowo je zytam, aby wiedzieć, jaki jest przekaz w TVPiS i TVP INFO. Dokładnie ten przekaz próbujesz tutaj lansować. Co usłyszysz w reżimowej propagandzie TVPiS i TVP INFO, to wypisujesz tutaj. Następnie wyszukujesz w reżimowych mediach braci Karnowskich, poparcia swoich tez. Oglądasz tylko TVPiS i TVP INFO i czytasz (jeżeli w ogóle czytasz, media braci Karnowskich). Media brai Karnowskich to media wspierające reżim Kaczyńskiego i PiSdzielców. Media braci Karnowskich to: "w Siei", "Fratria", "w Polsce", "Orle pióro", "Niezależne Polskie Wydawnictwo". Warto poczytać czym jest Fratria.
Bliski jest upadek bandy przygłupów, nieudaczników i złodzieji.
Pis-Janowy i PiSdzielce zasługują na maksymalną ocenę, czyli pełne 8-em gwiazdek. ***** ***
Pis-Janowy
-9 #13 RE: Od soboty jeździmy bez prawa jazdyPis-Janowy 2020-12-07 00:13
Jarek - daj Reni blysnac wiedza teoretyczną. Ona to uwielbia ... popisy takie. Szkoda tylko, ze nie zdaje sobie sparwy, ze te kurwiszony z macicami niepotrzebnymi byłyby gorsze nic niemieckei SS. Wyobraz sobie taka Lempart jako kapo w obozie .... Brrrrrrr!!!! A Szczuke komendatem tego obozu dla matek wielodzietnych. Wszyscy zbrodniarze wojenni mogliby sie schować.
RENIA
+9 #12 RE: Od soboty jeździmy bez prawa jazdyRENIA 2020-12-06 21:22
Jarek niejadek.Edukac je ukończyłeś tak jak kolega nidouczony na 4 klasie ,bo na więcej zabrakło motywacji.Wysta rczy do 500 policzyć i świat u twoich stóp.
jarek
-9 #11 RE: Od soboty jeździmy bez prawa jazdyjarek 2020-12-06 20:15
Renia co się burzysz przecież ss to ty masz we krwi , dziś tylko pachołki niemiec są przeciwko rządowi.
RENIA
+8 #10 RE: Od soboty jeździmy bez prawa jazdyRENIA 2020-12-06 20:03
Janowy, zanim kogoś zaczniesz porównywać do SS lizni trochę historii glabie nie douczony.Porown aj sobie trolu znaki SS z tymi które używały Grupy Szturmowe Szarych Szeregów.Ofiaro losu na niemieckich mundurach nie było blyskawic a runa Sig która oznaczała zwycięstwo a, podwójną runa Sig oddziały SS zaczęły używać od 1933r.Symbol ten opracował Walter Heck grafik dla producenta emblematów i insygniów.Symbo l ten był wykorzystywany przez Schutzstaffel, Hitlerjugen i Sturmabteilung -Oddzialy Szturmowe NSDAP które powstały w 1920r. w Republice Wajmarskiej.Zna k błyskawicy nosili na ubraniach harcerze Szarych Szeregów w akcji pod Arsenałem gdzie odbili z rąk gestapo Jana Bytnara"Rudego" A może przeszkadza symbol błyskawicy 308Krakowskiego Dywizjonu Myśliwskiego który wchodził w skład polskich sił powietrznych w Anglii w czasie wojny.Blyskawic e trzyma także orzeł symbol Jednostki Specjalnej im.Cichocemnych spadochroniarzy AK-GROM.
Także Janowy ucz się ucz bo nauka to potęgi klucz.
PIS-Janowy
-6 #9 RE: Od soboty jeździmy bez prawa jazdyPIS-Janowy 2020-12-06 13:40
A tymczasem kolejny odpad lewacki z niedorozwiniety m mozdzkiem kury i zjebaną macica , niejaka zukowska, twierdzi ze szczepienie na swirowirusa powinno być w Polsce obowiązkowe. To jest lewacka wolnosc, to jest co czekaloby Polaków gdyby te scierwa rządziły.
RENIA
+5 #8 RE: Od soboty jeździmy bez prawa jazdyRENIA 2020-12-06 10:21
Janowy, właśnie grupa którą tak trafnie okreslileś z Solidarnej Polski usiłuje do tego doprowadzić.
Wnioski o wstrzymanie pensji euro posła już gotowe i złożone .
jan b
-2 #7 RE: Od soboty jeździmy bez prawa jazdyjan b 2020-12-05 19:59
Andrzej 2 b- akurat w niemieckim kamiełomie w NMathausen pracował mój dziadek i tam niemcy mu nie płacili nawet w markach Jedynązapłatą jaką otrzymywał to brukiew i zastrzyki którte na n im testowali. Dziś już nie żyje ale Ciebie zapewne , za kolaboracje z merkel ukatrupiłby na miejscu .
Pis-Janowy
-10 #6 RE: Od soboty jeździmy bez prawa jazdyPis-Janowy 2020-12-05 18:12
Renia jak zawse merytorycznie i nie na temat. Ja zaznczam, ze za rzadu PIS doprowadono do zniesienia bzdur jakim bylo wozenie prawak czy dowodu rejesytracyjneg o skoro i tak wszystko jest w systemi i mozna od razu sprawdzić, a lempert wagrowiecki nie uznaje za stosowne pochwalic tego tylko kwestionuje czyjes prawa do jazdy autem.
na tem czaszkowskiego wchodzącemu w d-pe kolchozowi eurpejskiemu za pleacmi rzadu Polski, wybranego wiekszoscia przewazajaca glosów nic a nic...? Wszystko OK? Slysxzala Renia, zeby cos takiego Ponoc histporie zansz znakomicie - nie przypomina ci to wielu sytuacji, gdzie garstak szubrawoców przy kasie doprowadzała kraj do upadku? Nic a nic takich skojarzen nie masz?
Andrzej 2
-4 #5 RE: Od soboty jeździmy bez prawa jazdyAndrzej 2 2020-12-05 18:07
Odezwał się nowo bogacki któremu skończyły euro że ze zmywaka.
jan b
-2 #4 niemieckie pachołkijan b 2020-12-05 17:11
Moi dziadkowie, wujowie walczyli i siedzieli w obozach niemieckich za NIEPODLEGŁĄ POLSKE a te świnie sługusy niemców teraz chcą Nas sprzedać za pieniądze zachodu ..VOLKSDEUTSCHE żebyście wy i wasi poplecznicy zdechli z tymi euro w zębach .
RENIA
+7 #3 RE: Od soboty jeździmy bez prawa jazdyRENIA 2020-12-05 16:07
Takiej ofierze losu jak ty,to nawet karty rowerowej nie wolno wydawać,a co dopiero prawo jazdy.
Pis-Janowy
-10 #2 RE: Od soboty jeździmy bez prawa jazdyPis-Janowy 2020-12-05 15:29
HA!! A tutaj kwiatek!! Na POrtalu wagrowieckim nigdy na pewno nei zakwitnie! Wyobrazcie sobie Panstwo, ze o malo co prezydent, ekspert od spuszczania szamba do Wisly, czaszkowski, razem z burmistrzem Budapesztu wystosowali list do szefowej Komisji Europejskiej, który został rozesłany do samorządowców. Rafał Trzaskowski i Gergely Karácsony proponują w nim, aby stworzyć w UE instrument finansowy skierowany bezpośrednio dla samorządów z Polski i Węgier.

233

Totalna opozycja nie ustaje w działaniach podkopujących pozycję negocjacyjną Polski ws. unijnego budżetu i gotowa jest zrobić wszystko, aby budżet Unii Europejskiej został przyjęty w aktualnej formie – z zapisami uzależniającymi wypłatę środków od przestrzegania zasad praworządności. Portal wPolityce.pl dotarł do skandalicznego listu autorstwa włodarzy Warszawy i Budapesztu skierowanego do szefowej Komisji Europejskiej, który został rozesłany do samorządowców. Rafał Trzaskowski i Gergely Karácsony proponują w nim, aby stworzyć w UE instrument finansowy skierowany bezpośrednio dla samorządów z Polski i Węgier. Ryszard Kowalczyk, wójt gminy Brody, w rozmowie z wPolityce.pl podkreśla, że takie działanie do podważanie pozycji Polski i Węgier i żadne pieniądze nie są tego warte.

REKLAMA

CZYTAJ TAKŻE:

— Dziecinada! Trzaskowski zapowiada kolejny protest: W ramach niezgody na stanowisko rządu ws. weta budżetu UE oflagujemy miasta i gminy

— NASZ WYWIAD. Polska i Węgry zostaną wykluczone z funduszu odbudowy? Złotowski: To etap grożenia przed właściwymi negocjacjami

— Prof. Grabowska: Deklaracje nie są wiążące, a RE nie ma prawotwórczych kompetencji. Propozycja Gowina była nieprzemyślana
REKLAMAList do Ursuli von der Leyen
Rafał Trzaskowski i Gergely Karácsony wystosowali list do szefowej Komisji europejskiej Ursuli von der Leyen, w którym proponują, aby powstał specjalny instrument finansowy skierowany do polskich i węgierskich samorządów popierających list, pomijający rządy, które sprzeciwiają się przyjęciu budżetu UE.
List do Ursuli von der Leyen
Rafał Trzaskowski i Gergely Karácsony wystosowali list do szefowej Komisji europejskiej Ursuli von der Leyen, w którym proponują, aby powstał specjalny instrument finansowy skierowany do polskich i węgierskich samorządów popierających list, pomijający rządy, które sprzeciwiają się przyjęciu budżetu UE.
List, po podpsianiu przez samorzady POwskich miast, miałby trafić do szefowej KE jeszcze przed zaplanowanym na 10 i 11 grudnia szczytem.
Rozumiecie to panstwo? Za plecami rzadu! Bez informowani go!! Rozumiecie skale sku...nia?! Targowica to jest przy tym pryszcz - historia sie powtarza, i jak widac, wszy takie jak czaszkowskie czy dulkiewiczowe zawsze przezyją najwiękaszą zdymę. Sprzedając własny, kraj, matke i co sie da! Byle tylko koryto było. Rozumiecie to? Nie pytam sie Golema, reni czy innego Kolo - oni to rozumieja i im własnie odsuniecie koryta tak przeszkadza. Pytam sie tych ktorzy maja jeszcze choć odrobinę zasad moralnych zachowane i jakieś logiczne myslenie włączone...
Pis-Janowy
-11 #1 RE: Od soboty jeździmy bez prawa jazdyPis-Janowy 2020-12-05 15:14
Malo tego, fani tuskodzymy i lesby lempartowej , od soboty nie trzeba wymieniac dowodu rejestracyjengo gdy koncza sie miejsce na pieczatki z przegladu. Bedzie mozna nawet numer rejestarcyjny zachowac. Kolejne gorsze do kieszeni Polaków. Dlugo trwalo ale w koncu ten bezsens zlikwidowano. Brawp PIS! Brawo!! Mam nadzieje, ze zlikwiduje sie kilka etatow w urzedach komunikacji w zwiazkiu z ta zmianą. Ile kolejek zniknie, ile kasy mniej sie wyda, czasu zaoszczędzi. Liczylme jeszcze , ze PIS dobierze sie do dupy WORD-om i ich debilnym egzaminom (przypomne - 90% dochodow WORD-ow to z uwalenia na egzaminach - żródełko złota - podjeżdża zestersowany kursant, egazminator z morda na niego od razu, dwie poprawki na luku i zegnam. Egzaminator zaraz rozpromieniony - zamiast nudnej jazdy po miescie to na kawke mozna iść, kasiuta przytulona i tak sie kręci od czasów powstania tej instytucji ... Ale chyab sie PIS nie uda tego zrobic - zbyt mocno zajeci debilną wirusosraczką. Starcili z oczu to co njwazniejsze - rospierdolenie tego bełkoczacego nowotworu sędziowsko-praw niczo-urzednicz ego toczacego od lat Polskę. To jest straszna choroba, w wyniku niej umiera o wile wiecej osob niz w wyniku COVID-a!!

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 501 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.