• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 408

Kapsuła czasu na 100. lecie ZS nr 1

18 stycznia 2021 roku o godzinie 11.00 w murach Zespołu Szkół nr 1 w Wągrowcu w obecności Starosty Wągrowieckiego Tomasza Kranca została złożona KAPSUŁA CZASU upamiętniająca jubileusz 100 – lecia placówki. To wydarzenie było domknięciem roku jubileuszowego pod hasłem: Historią inspirowani.

W kapsule czasu umieszczone zostały przedmioty związane z działalnością szkoły i aktualnymi sprawami. Zamknięto w niej także przesłania, skierowane do przyszłych pokoleń uczniów tej szkoły oraz materiały związane z naszym powiatem. Sporządzono akt złożenia, który podpisali: starosta wągrowiecki Tomasz Kranc, dyrektor szkoły Zbigniew Smoliński, przedstawiciele Rady Samorządu Uczniowskiego Cezary Cieślak i Jakub Kozubek oraz autorka wyróżnionego w konkursie „Przesłania do potomnych” Martyna Nawrocka. Nad umieszczeniem symboli naszych czasów w kapsule czuwała przedstawicielka administracji szkoły, Ewa Leśniewska. Na koniec wicedyrektor ds. dydaktycznych Barbara Tadeusz- Budnik umieściła akt w kapsule, którą w murach szkoły złożył dyrektor Zbigniew Smoliński. Ostatnią cegłę wmurował kierownik gospodarczy Stanisław Kaczmarek, a wicedyrektorzy Maciej Bejnarowicz i Krzysztof Kasperkowiak przymocowali tablicę pamiątkową. Całość prowadziła wicedyrektor ds. wychowawczych Izabella Krystkowiak.

Wydarzenie odbyło się w niewielkim gronie i w reżimie sanitarnym, ale czuło się ponadczasowy, wyjątkowy wymiar tej chwili, która dawała poczucie wspólnoty i zadowolenia z dziejącej się historii.

W bardzo wyjątkowym czasie przyszło szkole świętować swoją rocznicę, od marca 2020 roku ze względu na sytuację epidemiczną imprezy były wielokrotnie przekładane a kilka z zaplanowanych odwołano. Jednak wiele z podejmowanych działań społeczności Zespołu Szkół nr 1 w Wągrowcu związanych było z historią szkoły i 100. rocznicą jej utworzenia.

Obchody rozpoczęły się w styczniu ubiegłego roku od UROCZYSTEJ RADY PEDAGOGICZNEJ i prezentacji Intro 100-lecia. Potem pojawił się artykuł o historii szkoły w prasie lokalnej, odbyła się studniówka – nawiązująca w części artystycznej i dekoracjach do lat 20 – tych XX w., w ramach zajęć języków obcych zredagowano i wysłano kartki z informacją o 100-leciu szkoły do 100 szkół z całego świata oraz zorganizowano Nieustający Konkurs Biblioteczny dotyczący historii szkoły.

Kilka miesięcy trwało stworzenia w ogrodach szkoły strefy relaksu zwanej „Kawiarenką pod chmurką”. Inicjatywa powstania tej przestrzeni rozwijającej świadomość ekologiczną wśród uczniów oraz nawyku obcowania z naturą, stanowiła istotny punkt realizacji obchodów 100-lecia szkoły. Przedsięwzięcie wsparła Rada Rodziców i Rada Słuchaczy.

Szkolny Klub Wolontariatu “Dar Życia” uczcił rocznicę organizując 5 października Charytatywny Teleturniej “Milionerzy”. Nagrodę główną przekazano na ręce dyrektora Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej w Wągrowcu, pana Jana Fajkiela. Cenny czek na kwotę 2070 zł został zamieniony na piękną i tak potrzebną podopiecznym ośrodka nową lodówkę.

20 października 2020 r. w Zespole Szkół nr 1 odbyła się kolejna impreza w ramach projektu. Nauczyciele wychowania fizycznego przeprowadzili grę miejską: „Śladami historii Naszej Szkoły – Poszukiwania Gigantycznej Kapsuły Czasu”. Poruszając się po sygnale GPS, drużyny przebyły trasę ok. 6 km, przy czym najlepsza drużyna pokonała ją w 1 h i 13 min. Zwyciężczynie odnalazły zaginiony relikt i oddały go w ręce prawowitego właściciela, dyrektora Zbigniewa Smolińskiego.

6 grudnia 2020 roku zakończył się jedyny w swoim rodzaju konkurs pt.: „Zostań autorem słów hymnu naszej szkoły!” Podjęto próbę stworzenia teksu i to z sukcesem. Młodzież pracowała w grupach i powstało 12 autorskich projektów. Zwycięskie teksty były bazą i inspiracją do stworzenia ostatecznego brzmienia hymnu szkolnego.

W styczniu zakończono marsz społeczności szkolnej z kijami Nordic Walking „100 kilometrów na 100 lecie szkoły”.


Komentarze   

Andrzej68
0 #2 RE: Kapsuła czasu na 100. lecie ZS nr 1Andrzej68 2021-01-20 12:19
ta szkoła to i tak jeden wielki burdel
hary
+2 #1 RE: Kapsuła czasu na 100. lecie ZS nr 1hary 2021-01-20 11:10
Mam nadzieje że Starosta w tej kapsule nie umieścił swojej legitymacji z zsl i Piechockiego z pzpr .

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 501 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.