• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 410

Wielkopolscy strażacy apelują - Nie wchodźcie na lód!

Od kliku dni temperatura w naszym regionie jest dodatnia, a co za tym idzie mamy do czynienia z odwilżą. Wchodzenie w takich warunkach na lód, to proszenie się o kłopoty.

Tylko w tym sezonie w Wielkopolsce nie udało się uratować pięciu osób, pod którymi załamał się lód, a kolejnych dziesięć osób wymagało pomocy lekarskiej. Strażacy od początku zimy wyjeżdżali ponad 130 razy ratować osoby lub zwierzęta, które weszły na lód.

Wciąż wiele osób nie pamięta, że na naturalnych zbiornikach wodnych nie ma czegoś takiego, jak bezpieczne lodowiska. Nie ma tygodnia, żeby nie była potrzebna pomoc strażaków. Dla przykładu w miniony piątek tj. 19 lutego 2021 r. powiecie międzychodzkim strażacy musieli ściągać z kry dwie osoby. Tego dnia temperatura powietrza w tej części regionu sięgała 7 stopni C. Szczęśliwie dla ratowanych, skończyło się na strachu. Lód nie topnieje tak szybko, jak śnieg, ale jego struktura jest niestabilna, niejednolita. Nigdy nie wiemy, jaka jest jego grubość. Nawet jeśli lód jest gruby, może nie mieć wymaganej nośności. Lód najcieńszy jest na brzegu. Może się zdarzyć, że wejdziemy w miejscu, gdzie jest on stosunkowo gruby i mocny, ale będziemy wracać na brzeg inną drogą - i wtedy dojdzie do nieszczęścia.

Strażacy przypominają, że wchodzenie na lód, poza lodowiskami, zawsze wiąże się z ryzykiem, a próba wejścia na zamarznięte rzeki jest nie tyle proszeniem, co dobijaniem się o nieszczęście.

Na zamarznięte akweny nigdy nie wolno wybierać się samotnie. Każdy powinien pamiętać, że w przypadku zauważenia osoby, pod którą załamał się lód, najpierw należy zadzwonić po ratunek, dopiero potem można samemu ruszyć z pomocą. Musimy mieć świadomość, że skoro lód załamał się pod kimś – może też pęknąć i pod nami. Zawiadamiając służby ratownicze musimy precyzyjnie określić miejsce zdarzenia – to kluczowe dla szybkiego dotarcia pomocy. Wchodząc na lód, by ratować inną osobę, powinniśmy mieć ze sobą coś, co jej podamy bez potrzeby zbliżania się do krawędzi przerębla – szalik, gałąź, pasek czy sanki". Po wyciągnięciu osoby z wody należy jak najszybciej zapewnić jej komfort termiczny i zdjąć przemoczone ubrania pamiętając, że zamki błyskawiczne rozpinamy jako pierwsze, bo to one najszybciej zamarzają i jest problem z ich rozpięciem. W miarę możliwości zapewniamy osobie poszkodowanej suchą odzież, wsadzamy do ciepłego samochodu i jak najszybciej przekazujemy służbom medycznym.

Jeśli już decydujemy się, aby wejść na lód, powinniśmy mieć ze sobą czekany. To przy ich pomocy w razie wypadku będziemy mieli większą szansę, aby wydostać się z przerębla. Przydatny może być również gwizdek, bo w przypadku załamania się lodu, posłużenie się gwizdkiem będzie wymagało mniej siły, niż wołanie o pomoc.

Opracował: bryg. Sławomir Brandt

Komentarze   

wrccv
-2 #3 RE: Wielkopolscy strażacy apelują - Nie wchodźcie na lód!wrccv 2021-02-23 16:48
A w niedziele na kaliskach kilku śmiałków łowiło ryby w przeręblu....odwaga czy głupota?
Pani Magister
0 #2 RE: Wielkopolscy strażacy apelują - Nie wchodźcie na lód!Pani Magister 2021-02-23 12:32
Dzieci powinny jezdzić na lodzie póki on jest!
Takie jest moje zdanie i wiem że mam rację.Mój wspaniały syn jezdzi na łyżwach jak zawodowiec a to dzięki treningom na naszym pięknym jeziorze.
Tylko PIS
Andrzej67
-6 #1 RE: Wielkopolscy strażacy apelują - Nie wchodźcie na lód!Andrzej67 2021-02-23 10:57
Srają drake a to jest super zabawa, łyzwy i na lód dopóki jest a nie tylko przy komputerach dzieci

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.