• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 2012

Do kanalizy wrzucają ręczniki, pampersy, a nawet kości i gruz!

Duży problem z siecią kanalizacyjną w Łęgowie. Mieszkańcy wrzucają do niej wszystko co się da, nawet kości i gruz.

Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Wągrowcu zwraca się do mieszkańców wsi Łęgowo, aby ci zwracali uwagę na to, co wprowadzają do urządzeń kanalizacyjnych. Apel jest wynikiem coraz częstszych awarii, których powodem jest wprowadzanie do sieci odpadów rzeczy, które nigdy nie powinny się tam znaleźć.

- Sieć kanalizacyjna i przepompownia ścieków zostały tak zaprojektowane i wykonane, aby odbierać ścieki płynne powstałe w wyniku prania, korzystania z WC, sprzątania, kąpieli. Urządzenia kanalizacyjne nie są przystosowane do odbioru odpadów stałych — poinformowała Agnieszka Ciemachowska, dyrektor Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Wągrowcu.

Nagminne stało się, że pracownicy GZGKiM z przepompowni ścieków wyciągają fragmenty szmat, ręczników, pampersów, a nawet gruz i kości. Takie odpady powodują powstawanie zatorów, odkładanie się złogów na ścianach kanałów kanalizacyjnych, nawijanie się włókien na pompy, co skutkuje wystąpieniem poważnych awarii. Taka awaria może doprowadzić do cofnięcia się ścieków i zalania piwnic, domów i podwórek.

Warto dodać, że przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne ma prawo na mocy art. 8 ust. 1 pkt 3 ustawy zamknąć przyłącze kanalizacyjne, jeżeli jakość wprowadzanych ścieków nie spełnia wymagań określonych w przepisach prawa.

- W przypadku ustalenia, iż przyczyną wystąpienia awarii jest niewłaściwe korzystanie z urządzeń kanalizacyjnych przez użytkownika, zostanie on obciążony kosztami usunięcia awarii, a ponadto może zostać nałożona na niego grzywna w wysokości do 10 tysięcy złotych — dodaje dyrektor Agnieszka Ciemachowska.

Jeżeli sytuacja nie ulegnie poprawie lub nie zostanie ustalona osoba odpowiedzialna za niewłaściwe korzystanie z kanalizacji, przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne zmuszone zostanie wprowadzić podwyżkę za 1 odprowadzanych ścieków, aby pokryć koszty poniesione przy usuwaniu awarii.


Komentarze   

Myślę, więc jestem
+7 #7 RE: Do kanalizy wrzucają ręczniki, pampersy, a nawet kości i gruz!Myślę, więc jestem 2021-07-07 08:08
To prawda, że ludzie którzy wiele lat mieszkali na wsi, przenosząc się do miasta zachowuja się inaczej niż ludzie, którzy tu się wychowali. I to nie jest żaden hejt na nich, tak po prostu jest. Oczywiście nie wszyscy. Jeśli taki przez 20 lat mieszkał w domu w szczerym polu, gdzie jeden dom od drugiego jest w odległości kilometra i zakrapiana impreza do 4 nad ranem nikomu nie przeszkadzała. Skąd ma wiedzieć, że śmierdzące buty na klatce będą przeszkadzały lokatorom na klatce, skoro zawsze gumiaki stały w sieni, a matka w domu nie miała nic do gadania. Skąd taki ma też wiedzieć, że grill na balkonie będzie komuś przeszkadzał, skoro przez 20 lat ognisko na polu czy pod domem o 1 w nocy nikomu to nie przeszkadzalo, bo nikt w pobliżu nie mieszkał. Skąd on ma wiedzieć, że pampers nie przejdzie przez kanalize miejska, skoro szambo obok chaty wszystko przyjęło, a w najlepszym wypadku spalił to w piecu. Skąd on ma wiedzieć, że ryczący 50 'televizor na ścianie graniczącej z sypialnia sąsiada przeszkadza mu w odpoczynku po pracy, skoro na wsi nikogo za ścianą nikogo przez 20 lat nie było. itp.itd. Nie będę wymieniać wszystkiego, bo jest tego multum. Tylko problem w tym taki, że oni nie zamierzają zmienić swoich zwyczajów i liczyć się z innymi, bo po prostu tak zostali wychowani, że "somsiod" to wróg. Przykro mi, ale chcąc mieszkać w mieście, a zwłaszcza w bloku nie masz innej opcji, bo inaczej po prostu mieszkanie w mieście zamieni się w koszmar dla wszystkich, łącznie z interwencjami służb mundurowych. Takie jest życie pewne , zasady muszą być respektowane, by dało się żyć.
Muuuuuubeeeee
+4 #6 RE: Do kanalizy wrzucają ręczniki, pampersy, a nawet kości i gruz!Muuuuuubeeeee 2021-07-07 07:13
Bamberiada kwitnie na potęgę.Oczywiście tylko sroga kara finansowa pomoże, argumenty słowne do takich po prostu nie docierają i to w każdej dziedzinie. Oni znają się tylko na ojro.
dyzma
+8 #5 RE: Do kanalizy wrzucają ręczniki, pampersy, a nawet kości i gruz!dyzma 2021-07-07 06:49
Afryka dzika!
dr No
-8 #4 Zatwardzeniedr No 2021-07-07 00:11
Co za bzdury!!!!!!Proponuję przy zaparciach rozgnieść w dłoniach aby kanaliza się nie zapchała. Fragmenty pampersów a gdzie reszta? Ktoś uprowadził? Najlepsze to o tym gruzie- wszyscy którzy coś remontują powinni rozliczyć się z pozyskanego gruzu. Idziemy po fiksum dyrdum prosto i nieomylnie.
Jaaaaaasaas
+18 #3 RE: Do kanalizy wrzucają ręczniki, pampersy, a nawet kości i gruz!Jaaaaaasaas 2021-07-06 17:35
Efekt tego, że do miasta nasprowafzało się przybyszów ze wsi, którzy nie wiedzą jak korzysta się z toalety w domu.
U7y
+9 #2 RE: Do kanalizy wrzucają ręczniki, pampersy, a nawet kości i gruz!U7y 2021-07-06 15:40
Na końcu mamy wszystko jasne czymś trzeba uzasadnic podwyżki które nadejdą W Wrc zabulimy podwyżka za wodę przez aquapark
AnonimowyAlkoholik
+3 #1 SciekiAnonimowyAlkoholik 2021-07-06 15:06
Z grubej rury podwyżkę dac !!!

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.