• McDonalds
 • Opublikowano:
 • Wyświetlono: 2105

Hakerzy zaatakowali konto bankowe szkoły w Łeknie

Hakerzy zaatakowali konto bankowe Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łeknie. Czy doszło do naruszenia danych osobowych?

Komunikat Urzędu Gminy Wągrowiec w sprawie zawiadomienia o potencjalnym naruszeniu ochrony danych osobowych.

W związku z atakiem hakerskim na konto bankowe Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łeknie polegającym na usiłowaniu dokonania oszustwa poprzez próbę wprowadzenia przelewów bankowych za pomocą bankowości elektronicznej, na podstawie obowiązku wynikającego z art. 34 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych: zwanej dalej "RODO") jako administrator informuje, że próba wyłudzenia nieuprawnionych przekazów bankowych była nieudana. W związku z zaistniałą sytuacją informuje również o możliwości wystąpienia potencjalnego naruszenia danych osobowych.

Potencjalnie naruszenie danych osobowych może dotyczyć obecnych i byłych pracowników gminnych jednostek oświatowych, których dane znajdują się w systemie bankowym w historii dokonywanych przelewów. Ważąc na powyższe informacje, że hakerskie nieautoryzowane zalogowanie się na konto bankowe mogło spowodować nieuprawnione naruszenie poufności następujących danych osobowych: imienia, nazwiska, adresu zamieszkania, numeru konta bankowego.

W związku z powyższym incydentem wystąpiono do banku, który obsługuje system bankowości elektronicznej o dokonanie weryfikacji czy w trakcie nieautoryzowanego zalogowania się na konto bankowe mogło nastąpić naruszenie danych osobowych. W dniu 13 lipca 2021 roku uzyskano odpowiedź z banku o treści cyt.: "W opisanej sprawie nie odnotowaliśmy w dniu 23 czerwca 2021 roku próby kopiowania danych". W związku z powyższym istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie doszło do naruszenia danych osobowych. Jednakże z uwagi na brak pewności co do możliwości przeglądania danych podczas hakerskiego-nieautoryzowanego korzystania z konta, Administrator zdecydował się na wydanie komunikatu o możliwości potencjalnego naruszenia danych osobowych.

Przezornie informuje, iż nie można wykluczyć użycia, wykorzystania przez hakera danych osobowych tj. imię, nazwisko, adres, numer konta bankowego z historii przelewów. Jednocześnie Administrator zawiadamia, że podjął wszelkie możliwe działania celem minimalizacji skutków naruszenia, między innymi: niezwłoczny kontakt z bankiem, zawiadomienie Policji o popełnionym przestępstwie polegającym na włamaniu się do systemu bankowości elektronicznej oraz próbie wyłudzenia pieniędzy, zgłoszenie do CERT Polska incydentu w podmiocie publicznym, zgłoszenia naruszenia ochrony danych osobowych do organu nadzorczego. Ponadto Administrator postanowił zastosować środki w celu zarządzenia naruszenia ochrony danych osobowych w postaci przeprowadzenia szkolenia dla pracowników w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz wprowadzenia dyspozycji przelewów na oddzielnym komputerze/laptopie i ustawioną dedykowaną stronę banku, a także zmianę identyfikatora użytkownika i hasła.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości i pytań, szczegółowej informacji i wyjaśnień udzieli inspektor ochrony danych osobowych w Urzędzie Gminy Wągrowiec Zbigniew Miszczak (tel. 576400511, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Przemysław Majchrzak
Wójt Gminy Wągrowiec


Dodaj komentarz

Redakcja Portalu WRC nie odpowiada za publikowane treści w module komentarze.

Przed dodaniem wpisu zapoznaj się z REGULAMINEM!

Kod antyspamowy
Odśwież

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.