• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 2395

Gołaniecki zamek odzyska swoją świetność

Rusza rewitalizacja gołanieckiego zamku. Teren przekazano wykonawcy.

12 sierpnia 2021 roku burmistrz Gołańczy Mieczysław Durski przekazał teren budowy generalnemu wykonawcy robót firmie Restauro Sp. z o.o. z Torunia, która zrealizuje zadanie związane z rewitalizacją gołanieckiego zamku.

Wartość kontraktu opiewa na kwotę 10 888 514,79 zł. Na ten cel Miasto i Gmina Gołańcz otrzymało dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.


W XIII wieku Gołańcz należała do możnego w czasach Łokietka rodu Pałuków. Prawdopodobnie to jej przedstawiciel biskup włocławski Maciej z Gołańczy rozpoczął na cyplu jeziora Smolary budowę niewielkiego zamku, który następnie odziedziczył jego bratanek Tomisław. W niektórych opracowaniach pojawia się informacja, że właścicielem zamku był rycerz Jakub Kusz. W połowie XV wieku Gołanieccy wybudowali mur obwodowy od strony północnej. Po nich właścicielami zamku zostali Grudzińscy, którzy dokończyli budowę muru obwodowego od strony południowej. Na początku XVII wieku budowlę wraz z okolicznymi dobrami kupili Smoguleccy.

W czasie potopu szwedzkiego 3 maja 1656 roku oddział konny najeźdźców uzbrojony w cztery armaty ostrzelał warownię, wysadził most oraz bramę, a gdy Szwedom udało się wedrzeć do środka, wymordowali całą załogę (źródła podają liczbę 200-460 ofiar) nie oszczędzając nikogo. Wprawdzie będący na usługach Skandynawów holenderski kronikarz Samuel von Pufendorf zapisał, że wycięto tylko tych, którzy byli pod bronią, a ukrywające się na zamku kobiety i dzieci ocalały, ale wydaje się to wątpliwe. Zginęło wówczas w całej Gołańczy 425 osób.

We wrześniu 2010 roku w trakcie badań archeologiczno-architektonicznych prowadzonych pod kierownictwem dr. Artura Różańskiego z Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu i mgr. Tomasza Olszackiego z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego w czasie wykopalisk prowadzonych w obrębie dziedzińca zamku dolnego natrafiono na masową mogiłę datowaną na połowę XVII w., w której szkielety, ułożone w porządku anatomicznym, lecz w sposób wskazujący na brak poszanowania ciał w czasie pochówku, nosiły ślady charakterystyczne dla dobijania rannych (czaszki rozbite kamieniami wyjętymi z bruku) i grabieży (brak śladów ubiorów).

Po wycofaniu się Szwedów warownię odbudowano, najpierw zrobił to Marcin Franciszek Smogulecki, który m.in. wybudował klatkę schodową konstrukcji szachulcowej i wybudował barokową bramę.

W XVIII wieku – z inicjatywą przebudowy wystąpił generał Jan Jerzy Flemming, który przekształcił zamek w niewielką szlachecką rezydencję. Potem obiekt znalazł się w rękach m.in. Przebendowskich, Mielżyńskich i Czarneckich. Za czasów tych ostatnich mocno zaniedbany już zamek po raz kolejny poddano działaniom remontowym, co na pewien czas oddaliło widmo ruiny. Pomimo wysiłków właścicieli był on jednak w coraz gorszej kondycji i jako nienadający się do dalszej eksploatacji został ostatecznie opuszczony około roku 1830. Przez następne 100 lat zameczkiem nikt się specjalnie nie interesował. Dopiero w 1. połowie XX wieku skupił on uwagę historyków – najpierw niemieckich, którzy w latach 1941-1943 prowadzili na jego terenie prace archeologiczne – a później polskich. Po wojnie w okresie 1951-1953 zabezpieczyli oni zabytkową ruinę i poddali ją konserwacji. W roku 1989 warownię kupiła (prawdopodobnie) obywatelka USA. W 2008 roku zamek został przejęty przez samorząd. 

Komentarze   

PIS-Janowy
+2 #9 RE: Gołaniecki zamek odzyska swoją świetnośćPIS-Janowy 2021-08-19 22:44
Andrzej2 - tobie ta druga szpryca na mozg juz walnela kompletnie, jak widac. Durniu - to nie ja potrzebuje sklepu, muzeum i silowni ale ONE POTRZEBUJA MNIE. Idioto wagrowiecki , fanie chojowni - ja pokaze kawalek papierka toaletowego i wlasciciel zamku jeszcze podziekuje, ze takie czytelny ten certyfikat. Pajacu jeden - ty zyjesz w totalnie glebokiej komunie, ze takie myslenie wykazujesz. Spytaj sie ludzi ktorzy jezdza po swiecie, gdzie i jak sa sprawdzane te wasze paszportry dla debilow!! Nigdzie!!
Andrzej 2
-2 #8 RE: Gołaniecki zamek odzyska swoją świetnośćAndrzej 2 2021-08-19 11:44
PIS Janowy , jeżeli dojdzie do zapowiadanego remontu zamku w Gołańczy,co osobiście mam poważne obawy (już raz parę dziesiont lat temu też miał być remontowany .Tylko że młotki pogineli ). Ale do meritum sprawy.Jezeli faktycznie Zamek zostanie wyremontowany ,to ty jako lider antyszczepienkowcow nie wiejdziesz do wnętrza.
Będziesz mógł go sobie podziękować ale tylko z zewnątrz.
zamek
+5 #7 RE: Gołaniecki zamek odzyska swoją świetnośćzamek 2021-08-18 23:43
To najlepiej zachowany zamek prywatny z czasów Kazimierza Wielkiego na polskim niżu. Jest z nim związana wielka historia. To skarb. W dodatku nieźle zbadany i opisany. Jeśli kto tego nie widzi - to przepraszam, albo jest ślepy, albo ułomny. Dziwi tylko, że inwestycja rusza dopiero teraz. Jej koszty i szacowanie ewentualnych generowanych dochodów, to sprawa w tej chwili najmniej istotna.
PIS-Janowy
+6 #6 RE: Gołaniecki zamek odzyska swoją świetnośćPIS-Janowy 2021-08-17 17:33
Andrzej2 - jeszcze nie zauwazyles, spedrylony glabie, za Janowy jest absolutnie za inwestycjami w powazna infrastrukture? Tak zglupiales od szprycy w dupe, czy pamiec sklerotyka ? Zawsze powtarzalem, ze drogi, swiatlowody i budynki to podstawa wszelkiego rozwoju (nie sciezki rowerowe i ogrodki czy sciezki sreko-eko za milony!!) - rewitalizacja tego ma absolutny sens - raz ze turystyczne a dwa, madrze zarzadzane a nie w pedalski, wagrowiecki sposob jeszcze zyski moze przynosic.
Andrzej 2
+5 #5 RE: Gołaniecki zamek odzyska swoją świetnośćAndrzej 2 2021-08-17 09:54
Sam jesteś śmiechu warte.Kolejny wybitny znawca historii, zabytków i mniejszych miast.Fan socjalu i innych zdobyczy.Jednym słowem drugi tzw.Janowy
Józek
0 #4 WreszcieJózek 2021-08-17 09:44
No wkońcu. Ktoś chce kandydować i zatopić niezatapialnego powodzenia
Smiechu warte
-13 #3 RE: Gołaniecki zamek odzyska swoją świetnośćSmiechu warte 2021-08-17 09:24
Zamek???😂😂😂Pozostałości po zamku!!!! Golancz yo jedna wielka dziura!!! Wyburzyć to w pizdu a nie inwestować pieniądze podatników!!!
JuMa
0 #2 RE: Gołaniecki zamek odzyska swoją świetnośćJuMa 2021-08-17 09:13
A gdzie ty chcesz kandydować? Durski jest niezatapialny, to najlepszy burmistrz Gminy Gołańcz!
Kandydat
-4 #1 PomysłKandydat 2021-08-17 09:11
Jak tak dalej pójdzie to nie będę miał pomysłów, które chciałem przedstawić podczas kampanii za dwa lata.

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.