• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 2210

Wyższe mandaty od 1 stycznia 2022

W piątek Sejm uchwalił nowelizację zaostrzającą kary dla sprawców wykroczeń drogowych. Chodzi o nowelizację ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw.

Wejście w życie nowych rozwiązań zaplanowano na 1 stycznia 2022 roku, a nie 1 grudnia br. jak zakładano pierwotnie. Ministerstwo Infrastruktury podało informacje o najważniejszych zmianach, które wprowadzi ustawa.

Ustawa przewiduje zmianę w Kodeksie wykroczeń, zakładającą w przypadku wykroczeń drogowych podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny nakładanej przez sąd z 5 tys. zł do 30 tys. zł. Oznacza to, że w przypadku wejścia przepisów w kształcie przyjętym przez Sejm, grzywna będzie mogła wynieść nawet 30 tys. zł w postępowaniu sądowym.

Zwiększona zostanie też wysokość grzywny, którą będzie można nałożyć w postępowaniu mandatowym - do 5 tys. zł, a w przypadku zbiegu wykroczeń - do 6 tys. zł. Ponadto w postępowaniu mandatowym, w przypadku niewskazania przez właściciela na żądanie uprawnionego organu, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania, będzie można nałożyć grzywnę w wysokości do 8 tys. zł.

Niestosowanie się do ograniczenia prędkości nie będzie się opłacało

Obecny taryfikator mandatów za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 31 do 40 km/h przewiduje grzywnę od 200 do 300 zł. Zgodnie z nowymi przepisami przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h będzie skutkowało minimalną grzywną w wysokości 800 zł, niezależnie od faktu, czy naruszenie zostało stwierdzone w obszarze zabudowanym czy też poza tym obszarem. Jeśli w ciągu dwóch lat kierowca zostanie ponownie ukarany za to samo wykroczenie, wówczas grzywna będzie nie mniejsza niż dwukrotność tej kary. Wysokość grzywny oraz recydywa mają wpłynąć na uspokojenie ruchu i dyscyplinowanie kierowców.

Większa kara za wyprzedzanie na zakazie

Kierujący pojazdem mechanicznym nie stosujący się do zakazu wyprzedzania będzie podlegał grzywnie nie niższej niż 1 tys. zł. Ponowne takie wykroczenie w ciągu dwóch lat będzie oznaczało grzywnę w wysokości 2 tys. zł.

Zwiększenie ochrony pieszych

Minimalna grzywna za nieprawidłowe zachowanie względem pieszego, po wejściu w życie nowelizacji, wyniesie nie mniej niż 1,5 tys. Chodzi np. o wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Taka sama kara będzie groziła kierowcy pojazdu mechanicznego za naruszenie zakazu jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych.

Jeśli w ciągu 2 lat sprawca ponownie popełni takie naruszenie, to kara grzywny wyniesie nie mniej niż 3 tys. zł. W przypadku realnego zagrożenia bezpieczeństwa dla życia i zdrowia pieszego, sąd będzie mógł dodatkowo orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

Uszkodzenie mienia i spowodowanie naruszenia ciała

Nowym rozwiązaniem zawartym w ustawie jest kara grzywny w wysokości nie mniejszej niż 1,5 tys. zł w przypadku spowodowania naruszenia czynności narządu ciała poszkodowanego lub rozstroju zdrowia, ze względu na nie zachowywanie należytej ostrożności i spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym przez kierującego pojazdem mechanicznym.

Takie wykroczenie popełnione w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny w wysokości nie niższej niż 2,5 tys. zł.

Wyższe kary dla prowadzących po alkoholu lub podobnie działającego środka

Prowadzenie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym będzie podlegało karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2,5 tys. zł. W przypadku prowadzenia po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka pojazdu innego niż mechaniczny sprawca będzie podlegał karze aresztu albo karze grzywny nie niższej niż 1 tys. zł.

Ponowne wykroczenie tego samego typu w ciągu dwóch lat od ostatniego ukarania będzie skutkowało dwukrotnością kary.

Bezpieczniej na przejazdach kolejowych

Z kolei dotkliwiej karane ma być objeżdżanie opuszczonych zapór lub półzapór, jeśli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie ich nie zostało zakończone, wejście lub wjazd za sygnalizator przy czerwonym świetle, wjeżdżanie na przejazd kolejowy, jeśli po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy. Za takie wykroczenia będzie grozić minimalna grzywna w wysokości 2 tys. zł. Ponowne popełnienie tego wykroczenia w ciągu 2 lat - podobnie jak w przypadku powyższych wykroczeń - będzie oznaczało grzywnę w podwójnej wysokości.

Większa kara za jazdę bez prawa jazdy

Prowadzenie pojazdu mechanicznego bez wymaganego uprawnienia będzie skutkowało karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1,5 tys. zł. Jeśli sprawca tego wykroczenia w ciągu 2 lat popełni takie wykroczenie ponownie, to grzywna wyniesie dwukrotność tej kary.

Składka OC - wysokość zależna od historii wykroczeń kierowcy oraz punktów karnych

Resort wskazał, że ustawa ma umożliwić udostępnienie podmiotom ubezpieczeniowym danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców i dostosowanie stawek ubezpieczeń komunikacyjnych do historii wykroczeń kierowcy oraz otrzymanych przez niego punktów karnych.

Punkty karne zerują się po dwóch latach

Wprowadzony zostanie mechanizm uzależniający usunięcie punktów karnych za naruszenie przepisów ruchu drogowego od uregulowania mandatu. Dodatkowo punkty będą kasowane dopiero po upływie 2 lat od dnia zapłaty grzywny. Według resortu powinno to zapewnić szybkie i skuteczne doprowadzenie do wykonania kary.

Po zmianach za naruszenie przepisów ruchu drogowego kierowca będzie mógł dostać nawet 15 punktów karnych za najcięższe wykroczenia, obecnie maksymalna liczba punktów za niektóre wykroczenia to 10.

Limit punktów karnych nie ulegnie zmianie. Obecnie limit wynosi 24 punkty, a w przypadku kierowców, którzy mają prawo jazdy, której niż rok - 20 punktów.

Łatwiejsze ściąganie należności z mandatów

Zgodnie z ustawą, urząd skarbowy będzie mógł zaliczyć nadpłatę podatku na poczet nieopłaconego mandatu karnego. Takie rozwiązanie ma na celu zwiększenie nieuchronności kary i egzekucji grzywien nakładanych za popełnione wykroczenia drogowe.

Ministerstwo Infrastruktury wskazało, że nowym rozwiązaniem jest kierowanie środków pochodzących z grzywien na finansowanie zadań inwestycyjnych związanych z poprawą bezpieczeństwa ruchu drogowego na drogach krajowych oraz budowy lub przebudowy dróg krajowych co przyczyni się do dalszej poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Nieopłacalna ingerencja w tachograf

Wyższe kary przewidziano również dla kierowców zawodowych, którzy ingerują w tachograf. Resort zwrócił uwagę, że za ingerowanie w tachograf, aby ukryć rzeczywisty czas pracy i wykonać więcej operacji transportowych, dziś grozi tylko kara finansowa. Tym czasem nowe przepisy mają wprowadzić za ten czyn dodatkową karę, bardzo dotkliwą dla zawodowych kierowców, czyli odebranie prawa jazdy na trzy miesiące, a przy recydywie na 6 miesięcy.


Komentarze   

Do PIS Janowy
+1 #8 RE: Wyższe mandaty od 1 stycznia 2022Do PIS Janowy 2021-11-10 20:08
Ty pomyśl ile osób mogłeś skierować do grobu 😔
kris
-1 #7 RE: Wyższe mandaty od 1 stycznia 2022kris 2021-11-10 19:34
I bardzo dobrze
śmiech
+4 #6 z głupcaśmiech 2021-11-03 19:22
do vvv - też kiedyś będziesz stary...
może nawet szybciej niż się tobie wydaje- śmieciowe żarcie, brak ruchu, bo jazda samochodem, najlepiej tak, jakby zwykła droba była dla ciebie autostradą.
Ale chyba już widać skutki starości po tym, jak tobie przeszkadza tobie zwykły użytkownik - śmieciowe żarcie padło na mózg hehehe
PIS Janowy
-10 #5 RE: Wyższe mandaty od 1 stycznia 2022PIS Janowy 2021-11-03 18:29
Vvv - a co ma byc. On na pewno dojedzie. Z toba to moze byc roznie - jesli natrafisz na taki sam okaz jak ty, jadacy z drugiej strony to, jak to mowia, wolno cie poniosa. Bylebys tylko kogos niewinnego do grobu nie zabral "miszczu kierownicy" ...
Krzychy
+5 #4 RE: Wyższe mandaty od 1 stycznia 2022Krzychy 2021-11-03 17:56
#3 a co ma być? Nie ma minimalnej prędkości poza terenem zbudowanym... jak masz możliwość to wyprzedasz, jak nie to czekasz na taką możliwość. Chyba, że jesteś odzianym w trójpasmowy dres młodzieńcem za sterami jakiegoś starego trupa typu bmw/audi. To wyprzedzasz nawet jak nie masz możliwości.
Vvv
-8 #3 RE: Wyższe mandaty od 1 stycznia 2022Vvv 2021-11-03 17:44
A co ze starymi dziadkami jeżdżącymi 60 km/h poza terenem zabudowanym i tamującym inne auta?
Do PIS Janowy
+10 #2 RE: Wyższe mandaty od 1 stycznia 2022Do PIS Janowy 2021-11-03 17:35
Przecież to ty sam się chwaliłeś, że jeździsz bodajże 110 km/h. Więc kto przekracza prędkość?
Ruski troll😡
PIS Janowy
-10 #1 RE: Wyższe mandaty od 1 stycznia 2022PIS Janowy 2021-11-03 15:45
No sadny dzien!! W koncu!
Teraz dopiero DO PIS Janowy wlsoy bedzie rwal z glowy - nie dosc ze nie mozna po piwku jechac (a na Malcie i w Luksemburgu mozna ) to jeszcze nie bedzie mozna mknac pomiedzy Wagrowcem a Poznaniem 150 km h bo 800 pojdzie sie pieprzyc. Alez bedzie teraz jek "poszkodoawnych" bo trzeba bedzie zgodnie z przepisami jezdzic ...

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.