• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 751

Dziecko uczy się zdalnie? Skorzystaj z zasiłku opiekuńczego!

Nie musi dojść do zamknięcia całej szkoły, przedszkola czy żłobka, aby rodzicowi przysługiwał zasiłek opiekuńczy.

Ubezpieczony rodzic może obecnie skorzystać z zasiłku opiekuńczego na dziecko, gdy jest ono chore albo objęte izolacją domową lub kwarantanną. Może też otrzymać zasiłek opiekuńczy, gdy musi zaopiekować się zdrowym dzieckiem w wieku poniżej 8 lat z powodu niespodziewanego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do której uczęszcza dziecko.

- W związku ze zmieniającą się sytuacją epidemiczną, za zamknięcie placówki należy uważać również zamknięcie np. klasy lub grupy przedszkolnej. Oznacza to, że nie musi dojść do zamknięcia całej szkoły, przedszkola czy żłobka, by rodzicowi przysługiwał zasiłek opiekuńczy — wyjaśnia Marlena Nowicka, rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

W tej sytuacji, jeżeli np. w związku z wykryciem koronawirusa u ucznia zostaną zawieszone zajęcia tylko w klasie, do której uczęszcza ten uczeń, zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał, nie tylko rodzicom dzieci, które zostały objęte kwarantanną związaną ze stycznością z osobą zakażoną, ale także rodzicom uczniów zamkniętej klasy, którzy takiej styczności nie mieli, gdyż w tym okresie nie przebywali w szkole (np. z powodu przeziębienia, wyjazdu).

Co bardzo ważne, ta interpretacja dotyczy spraw niezakończonych i nowo wpływających.


Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza. Tak wynika z art. 32 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1133, z późn. zm.).


Komentarze   

Nie
-1 #3 RE: Dziecko uczy się zdalnie? Skorzystaj z zasiłku opiekuńczego!Nie 2021-12-04 10:09
A kiedy dodatek dostana rodzice studentow uczacych sie zdalnie .Tulko pieniadze rozdawane gdzie indziej a reszta utrzymuje bez grosza od panstwa swoje rodziny i dzieci placac za wyksztalcenie .
Tylko podayki panstwo szybko potrafi zdzierac.
Fghjk
+4 #2 RE: Dziecko uczy się zdalnie? Skorzystaj z zasiłku opiekuńczego!Fghjk 2021-12-04 07:20
Nie zaszczepili się na własne życzenie, znają konsekwencje, teraz znowu inni podatnicy mają na nich pracować i płacić im kolejne pieniądze za ich głupotę i na ich dzieci????? Nigdy. Wszyscy się zwolnimy ciekawe, kto będzie pracował na roszczeniowych leni. Będziemy monitować w rządzie w tej sprawie.
anty szczep
0 #1 RE: Dziecko uczy się zdalnie? Skorzystaj z zasiłku opiekuńczego!anty szczep 2021-12-03 23:17
V niezaszcxepieni idioci rodzice zadają aby zamykać szkoły. Ciekawe kto będzie z dziecmi w domach siedzial????

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.