• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 498

Strażacy ćwiczyli na zamarzniętych akwenach

W ubiegłym tygodniu wągrowieccy strażacy ćwiczyli na zamarzniętych akwenach.

- Tematem przewodnim ćwiczeń była właściwa technika podejmowania poszkodowanych z wody oraz wypracowanie właściwych nawyków ratowniczych przez strażaków pracujących w ubraniach suchych do pracy w wodzie. Ważnym elementem takich ćwiczeń jest również rozpoznanie operacyjne jezior pod kątem dotarcia służ ratowniczych, w często trudny i wymagający teren — poinformował ogn. Piotr Kaczmarek, oficer prasowy KP PSP w Wągrowcu.

Wczoraj rozpoczęły się w Wielkopolsce ferie, warto przypomnieć sobie, jak powinniśmy zachowywać się w przypadku, kiedy załamie się pod nami lód.

W przypadku załamania lodu staraj się zachować spokój, jednocześnie głośno wzywając pomocy. Jeżeli to możliwe, połóż się płasko na wodzie, rozkładając szeroko ręce, starając się jednocześnie, o ile to możliwe, wydostać na lód. Z reguły jest to jednak niezwykle trudne. Dlatego lepiej oszczędzaj siły do czasu przybycia pomocy. Jeśli to możliwe zdejmij buty, pozbędziesz się w ten sposób niepotrzebnego obciążenia i łatwiej będziesz mógł utrzymać się na powierzchni. W kierunku brzegu zawsze poruszaj się w pozycji leżącej.

Kiedy zauważysz osobę tonącą

W pierwszej kolejności zaalarmuj służby ratunkowe tj. straż pożarną tel. 998 lub 112, lub pogotowie ratunkowe tel. 999, lub 112.

Pamiętaj! Najważniejsze jest własne bezpieczeństwo. Jeśli lód załamał się pod osobą poszkodowaną, może załamać się również pod Tobą. Dlatego tak ważne jest wezwanie pomocy profesjonalistów. Ratownik bez odpowiedniego zabezpieczenia może przebywać w zimnej wodzie krótko. Po 3. minutach dochodzi do wyziębienia organizmu.

Udzielając pomocy, nie biegnij w kierunku osoby poszkodowanej, ponieważ zwiększasz w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się również pod Tobą. Do tonącego najlepiej zbliżyć się czołgając po lodzie.

Jeśli w zasięgu ręki masz do dyspozycji długi szalik, grubą gałąź lub sanki, spróbuj podczołgać się na taką odległość, aby możliwe było podanie tego typu przedmiotu poszkodowanemu.

Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy w miarę możliwość zdjąć mokre ubranie, okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła.

Do czasu przyjazdu służb ratunkowych, często sprawdzaj stan poszkodowanej osoby. W razie konieczności rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową. Gdy poszkodowany jest przytomny, można podać mu słodkie i ciepłe, ale nie gorące płyny do picia.


 

Komentarze   

eda
+3 #1 RE: Strażacy ćwiczyli na zamarzniętych akwenacheda 2022-01-19 20:57
Biurowi też cwiczyli czy jak zawze siedzieli w ciepłych kapciach w biurach ?

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.