• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 4131

Czworo policjantów z Wągrowca otrzymało Kryształowe Gwiazdy

Wręczono "Kryształowe Gwiazdy". Do grona laureatów dołączyło 44 mundurowych, którzy w służbie lub poza nią uratowali ludzkie życie. Siedmiu spośród tegorocznych laureatów uratowało ludzkie życie po raz kolejny.

11 kwietnia 2022 roku w Trzebawiu, podczas uroczystej gali, Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu nadinsp. Piotr Mąka wraz z Przewodniczącym Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego . insp. Andrzejem Szarym wręczyli „Kryształowe Gwiazdy” policjantom-bohaterom.

Tegoroczne „Kryształowe Gwiazdy” trafiły do rąk 44. policjantów i policjantek. Spośród tego grona siedmiu policjantów otrzymało „Kryształową Gwiazdę ze wstęgą”, co świadczy o tym, że uratowali ludzkie życie już po raz kolejny.

Wśród wyróżnionych aż czworo funkcjonariuszy w KPP Wągrowiec. W ubiegłym roku mieliśmy dwie sytuacje, w których policjanci uratowali życie.

Pierwsze zdarzenie miało miejsce w czerwcu 2021 roku, policjantka z KPP Wągrowiec wraz z innym funkcjonariuszem, wykonywała czynności służbowe w jednym z mieszkań na terenie gminy Gołańcz.

W mieszkaniu zgłaszającej kobiety policjanci zauważyli, że przybywające z nią małe dziecko zaczyna się niepokojąco zachowywać. Chłopiec zaczął się dusić, zachowywał się, jakby czymś się zakrztusił. Mundurowi natychmiast przystąpili do ratowania życia dziecka i sprawdzenia, czy w jamie ustnej nie ma ciała obcego. Dzięki przeprowadzonej resuscytacji krążeniowo-oddechowej udało się przywrócić funkcje życiowe i dziecko zaczęło samodzielnie oddychać. Na miejsce dotarła załoga karetki pogotowia, która zabrała małego pacjenta wraz z matką do szpitala. Obecni na miejscu ratownicy medyczni oświadczyli, że gdyby nie akcja ratownicza podjęta przez policjantów, dziecko prawdopodobnie by zmarło.

Do drugiego zdarzenia doszło w lipcu 2021 i dotyczyło uratowania 16-miesięcznego dziecka.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego przejeżdżając w pobliżu, zauważyli stojącego na drodze volkswagena, chodzącą wokół niego nerwowo kobietę z telefonem i mężczyznę z małym dzieckiem. Sytuacja wyglądała, jakby działo się coś niepokojącego. Zatrzymali radiowóz.

W tym samym momencie jeden z policjantów zauważył, że dziecko, które było w ramionach ojca, straciło przytomność. Zapytali szybko matkę, co się stało, okazało się, że kobieta właśnie łączyła się z operatorem numeru alarmowego 112, aby poinformować, że jej dziecko się zachłysnęło i się dusi. Dziecko było rozpalone, jego ciało lejące, jakby utracił przytomność. Policjant chwycił dziecko i momentalnie podjął decyzję, aby zabrać malca do szpitala. Zabrał dziecko do radiowozu i wraz z ojcem na sygnale ruszyli w stronę szpitala.

Już od początku policjant nie mógł wyczuć oddechu u chłopca, próba udrożnienia dróg oddechowych była utrudniona występującym szczękościskiem. Funkcjonariusz prowadził akcję reanimacyjną. Z każdą sekundą policjanci byli coraz bliżej placówki medycznej. Na rondzie obok szpitala coś się zadziało. Malec odkaszlnął i złapał oddech. Po chwili policjanci byli już z dzieckiem na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, gdzie przekazali je pod opiekę medyków.

Od 2004 roku „Kryształowa Gwiazda” trafiła do rąk blisko tysiąca wielkopolskich stróżów prawa.


 

Komentarze   

MIRRR
-1 #2 RE: Czworo policjantów z Wągrowca otrzymało Kryształowe GwiazdyMIRRR 2022-04-14 03:31
Z tego co wiem to: Kryształową Gwiazdę ze wstęgą otrzymał starszy aspirant Przemysław Stelmasiak, a Kryształową Gwiazdę otrzymała sierżant sztabowy Sylwia Wiatrowska. Gratulacje także dla dwóch nie wymienionych z nazwiska ,prawdopodobnie operacyjnych, policjantów.
MIRRR
+1 #1 RE: Czworo policjantów z Wągrowca otrzymało Kryształowe GwiazdyMIRRR 2022-04-14 03:02
Sciana tekstu, ale brak wymienienia nazwisk nagrodzonych policjantów.

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.