• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 3513

Starosta wydał list otwarty w sprawie działań burmistrza Wągrowca

List otwarty Starosty Wągrowieckiego w sprawie działań Burmistrza Miasta Wągrowca.

Szanowni Państwo, Drodzy Mieszkańcy Powiatu Wągrowieckiego,

w ostatnim czasie ukazały się na portalu „Wągrowiec Nasze Miasto” oraz na łamach „Tygodnika Wągrowieckiego” teksty red. Arkadiusza Dembińskiego przedstawiające w niekorzystnym świetle Powiat Wągrowiecki jako instytucję oraz podważające mój autorytet jako Starosty Wągrowieckiego, dlatego postanowiłem zabrać głos w tej sprawie i poinformować Państwa o faktycznym przebiegu wydarzeń, stąd moje oświadczenie.

Nie mam żadnej oficjalnej wiedzy o piśmie/skardze do Wojewody Wielkopolskiego złożonej, jak podano w artykule, przez Burmistrza Miasta Wągrowca na moją działalność. Mogę tylko dodać, że pan Wiceburmistrz Remigiusz Priebe poinformował mnie o zamiarze złożenia na mnie skargi do Wojewody po wideokonferencji z nim w dniu 3 marca br.

Skarga na mnie dotyczy organizacji spotkania w dniu 27 lutego 2022 roku, na które za moim pośrednictwem zapraszał Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński.

Informacja o spotkaniu dotarła do Starostwa w trybie pilnym w sobotę 26 lutego br. o godzinie 2200. Wideokonferencja odbyła się kolejnego dnia, tj. w niedzielę o godz. 1200.

Treść wystosowanej wiadomości brzmiała następująco: „Wojewoda Wielkopolski uprzejmie prosi o osobisty udział pana Marszałka, Starostów i Prezydentów Miast oraz o zaproszenie na wideokonferencję do swoich siedzib prezydentów, wójtów i burmistrzów z administrowanego przez Państwa terenu”. Spotkanie to wyznaczył i gości zaprosił Pan Wojewoda w taki sam sposób, jaki obowiązuje w sytuacjach zarządzania kryzysowego. Informacja o spotkaniu została przesłana z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego na adres mailowy i równolegle na numer telefonu alarmowego Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Pracownik pełniący dyżur przesłał informację do osób wyznaczonych w gminach zgodnie z wykazem wskazanym w specjalnej bazie danych. Dodam, że wideokonferencja odbywała się niespełna 3 dni po inwazji na Ukrainę, nie było więc wiadomo jakiego rodzaju kwestie i sprawy będą poruszane przez Pana Wojewodę. Reguły i zasady organizacji tego spotkania/wideokonferencji z Panem Wojewodą były dla wszystkich zaproszonych przeze mnie wójtów i burmistrzów gmin powiatu jasne i czytelne, jedynie Burmistrz Jarosław Berendt przybył w towarzystwie dwóch nieznanych mi mężczyzn, przy czym jeden z nich przedstawił się jako przedstawiciel prasy.

W związku z tym, że spotkanie to nie było przeznaczone dla osób postronnych, o czym świadczył tryb zaproszenia i sytuacja kryzysowa, poprosiłem te osoby o opuszczenie spotkania. Na samym początku wideokonferencji Pan Wojewoda potwierdził, że spotkanie jest przeznaczone wyłącznie dla osób zaproszonych, a komunikat do prasy zostanie wystosowany po wideokonferencji.

Jako gospodarz spotkania, na wyraźne wskazanie Wojewody, zdecydowałem, kto w nim będzie brał udział. Moja prośba została zignorowana, gdyż Pan Burmistrz Berendt ponownie wprowadził jedną z wcześniej wyproszonych osób (podającą się za przedstawiciela prasy) z powrotem na salę.

Postępowanie Pana Burmistrza uważam za nieodpowiedzialne, skandaliczne i niemające nic wspólnego z ogólnie przyjętymi normami współdziałania. Podobna sytuacja powtórzyła się podczas wideokonferencji z wojewodą w dniu 3 marca 2022 r., tym razem Burmistrz delegował na to spotkanie swego zastępcę, który przybył w towarzystwie jeszcze jednej osoby.

Za przedstawiciela Burmistrza uznałem Pana Wiceburmistrza Remigiusza Priebe, prosząc towarzyszącą wiceburmistrzowi osobę o opuszczenie spotkania.

Szanowni Państwo, chcę stanowczo zaprotestować i poinformować, że nie ma mojej zgody na insynuacje i pomówienia wypowiedziane w artykule przez Pana Burmistrza i zawarte, jeśli są, w piśmie do Wojewody, a dotyczące pomocy uchodźcom z Ukrainy.

Ogłoszenia będące formą podziękowania dla mieszkańców powiatu, o których mowa w artykule, dotyczyły informacji o szczegółach prowadzonych zbiórek na terenie całego powiatu, również na terenie miasta Wągrowca.

Przedstawienie tego jako formy promowania się jest co najmniej manipulacją. Dodam, że ogłoszenia były finansowane ze środków budżetowych powiatu, a nie jak napisano w artykule „ze środków dla uchodźców”. Zarzut, że oto Burmistrz robi coś dla uchodźców z Ukrainy a nikt inny mu w tym nie pomaga, a wręcz przeszkadza, uważam za infantylny i nawet nie będę z nim polemizował. Należy jednak dobitnie zauważyć, że swoje działania Burmistrz przeprowadzał na własną rękę, korzystając głównie z zaangażowania, ofiarności, otwartości serca i empatii mieszkańców powiatu wągrowieckiego oraz sił i środków podległego sobie urzędu, a także podległych jednostek organizacyjnych. Działań tych w żaden sposób nie uzgadniał z samorządem powiatowym ani ze mną jako starostą wągrowieckim (o ile mi wiadomo z innymi samorządami z terenu naszego powiatu też nie).

Działania w sprawie pomocy uchodźcom czyniły również pozostałe samorządy. Sposób organizowania pomocy został następnie sformalizowany przez Wojewodę Wielkopolskiego w postaci odpowiednich procedur, których się trzymamy.

Chcę podkreślić, że w dobrym zarządzaniu oraz współpracy samorządowej istnieje coś takiego jak rozmowa, podczas której wyjaśnia się nieporozumienia i ustala sposób dalszego działania. Ubolewam, że zabrakło tego elementu u Pana Burmistrza. Cały czas jestem gotowy do dialogu i czekam na niego.

Z wyrazami szacunku
Tomasz Kranc
Starosta Wągrowiecki


 

Komentarze   

Jeży
+4 #20 RE: Starosta wydał list otwarty w sprawie działań burmistrza WągrowcaJeży 2022-04-15 10:43
A co radni ktorzy lobbowali za budowa sali na Kcynskiej i balona na tylach tej szkoly.Ani sali do tej pory nie ma a balon lezy i niszczeje.
Kto odpowie za kosztowna,przedluzajaca sie budowe .
Gdyby nie nauczanie zdalne to od 2 lat uczniowie po lesie na wf by biegali li tylko kleszcze łapiąc.
Rychu
0 #19 RE: Starosta wydał list otwarty w sprawie działań burmistrza WągrowcaRychu 2022-04-15 06:08
Sprzedaż tych gruntów to był super interes do powiatu , kto by za to dal 65 zł za metr .Dziwne ze tak wytrawny biznesmen jak Pan P dal się w taki interes Wyszedł na tym jak za czasow Stacha z gruntami przy obwodnicy i 2 mln jak pisała prasa Ma chłop pecha
Ocxz
+7 #18 RE: Starosta wydał list otwarty w sprawie działań burmistrza WągrowcaOcxz 2022-04-14 18:38
Może Pan Starosta poinformuję mieszkańców za ile powiat sprzedał grunty Nad Nielba gdzie dziś budują bloki ?Czas się pochwalić ile powiat zarobił ?
Bamber
+5 #17 RE: Starosta wydał list otwarty w sprawie działań burmistrza WągrowcaBamber 2022-04-14 14:00
Tyn Gospodpodorz z pod Damsławka, którymu słoma z papci wychodzi niech patrzy co się dzieje w szpitalu i wydziale komunikacji lub antonieiwe. Tam dopiero się dzieje
kierowca
+18 #16 RE: Starosta wydał list otwarty w sprawie działań burmistrza Wągrowcakierowca 2022-04-14 09:19
Szanowna Redakcjo, a moze by tak Starosta wydał list otwarty o tym co dzieje w ,,rejestracji samochodów" Bo to chyba ludzi bardziej by interesowało.
emertka
+5 #15 RE: Starosta wydał list otwarty w sprawie działań burmistrza Wągrowcaemertka 2022-04-14 09:15
Ale się chyba nudzą w tym urzedzie, ze maja czas wydawac jakies listy otwarte, ktore i tak nikogo nie intersuja.W sumie to ludzie tutaj maja racje, ze Starosta nie zabiera głosu w waznych sprawach np. szpitala, a zajmuje się tzw. pierdołami medialnymi. W sumie to dobrze ze chcoiaz w ogole sie odezwal, bo ludzie juz chyba zapomnieli ze w Wągrowcu jest jakiś Starosta. Wesołych Świąt.
ble
+5 #14 RE: Starosta wydał list otwarty w sprawie działań burmistrza Wągrowcable 2022-04-14 09:11
Panie Redaktorze, nikogo to nie interesuje, ale jakby Pan zechciał napisać o pseudobudowie szpitala, opieszałości urzędników w Starostwie w wydziale ds wydawania pozwoleń, decyzji o budowie, o wydatku poniesionym na renowację balona, a później rozebranie go i braku kasy na postawienie w innej lokalizacji jak to włodarze powiatu zapowiadali, kosztach budowy sali gimnastycznej w ZSP1, czy aby starczy kasy itd. to jesteśmy bardzo, ale to bardzo zainteresowani.
Poza tym, tak jak ktoś już napisał: wojna z Poszwą, teraz wojna z Berendtem - to daje dużo do myślenia.
Sponsor
+4 #13 RE: Starosta wydał list otwarty w sprawie działań burmistrza WągrowcaSponsor 2022-04-14 00:51
Fiufiu, a co to niewiasta wyżej w tym niebieskim kupraczku robi. Heloooo gdzie sponsor mesco roll, czy jakoś tam podobno na Nielbe ani złotówki nie wpłacił, mecenas sportu, też by się tam jakaś kontrola przydała jak należy, bo z naszych podatków opłacane a. Koc nie wiemy. Ciągle dym
Razy 3
-3 #12 RE: Starosta wydał list otwarty w sprawie działań burmistrza WągrowcaRazy 3 2022-04-13 23:23
3x no i zagrał, i znów starostwo i bajki drzewa sandałowego, jak za Poszwę.
Jan gar
+3 #11 RE: Starosta wydał list otwarty w sprawie działań burmistrza WągrowcaJan gar 2022-04-13 23:20
Janka, a ja sądzę że to tylko i wyłącznie wina starostwa, od lat non stop problemy.
A jak tam firma GRAJAN, i konsorcjum na Pana Tomka. Bo tak cicho jakoś się zrobiło.
On
+20 #10 RE: Starosta wydał list otwarty w sprawie działań burmistrza WągrowcaOn 2022-04-13 21:36
Panie Starosto mnie bardziej interesuje dlaczego z odwodnionym dzieckiem z które z minuty na minutę traci siły, które potrzebuje natychmiastowego podania kroplówki nie zostaje przyjęty do Mojego Szpitala Powiatowego bo nie ma PEDIATRY i muszę gnać jak szalony, do szpitala w Obornikach lub Poznania. To są problemy powiatu i zajmij się Pan tym w końcu !!!!!! A poziej pisz otwarte listy o jakie rozgrywkach pseudo-politycznych z Twojego podwórka bo nas obywateli gowno to interesuje.
3 x
0 #9 tak3 x 2022-04-13 19:48
Berendt przedobrzył tym razem. Chciał zagrać na nosie staroście, a tu proszę - ten mu się postawił.
Janka
+5 #8 RE: Starosta wydał list otwarty w sprawie działań burmistrza WągrowcaJanka 2022-04-13 18:55
Do #Jako tako, ogniskiem zapalnym jest Priebe, mieszał za Poszwę jako asystent i teraz mieszka jako wicek. Usunąć Pribego i po temacie, nie będzie konfliktu, zacznie się współpraca.
merlin
+3 #7 RE: Starosta wydał list otwarty w sprawie działań burmistrza Wągrowcamerlin 2022-04-13 18:47
Pan starosta to się rozgadał chyba.W takim razie proszę poinformować społeczeństwo ile kosztuje nas podatników cyrk z rozbudową szpitala?Proszę poinformować,kto ponosi odpowiedzialność za opóznienie w tym "cyrku",Kto pokryje koszty tego opóznienia?Proszę odpowiedzieć ile będzie kosztowała nowa hala przy szkole zawodowej nr I.Kiedy planowane jest oddanie tej inwestycji?Kto poniesie koszty budowy nowego balonu i kiedy on zostanie oddany do użytku.Proste pytania.
Jako tako
0 #6 RE: Starosta wydał list otwarty w sprawie działań burmistrza WągrowcaJako tako 2022-04-13 17:13
Kurcze, o co tam chodzi, mam na myśli starostwo.
Z burmistrzem Poszwą wojna całą kadencję, z Berendtem już zaczyna się kolejna wojna, drogi rozjebane, szpital czarna dziura ba dupa, instytucjach podległych korupcja kombinacje (wydział komunikacji)) w gminie burdello bumbum każdy sobie rzepkę skrobie.
Nikt nic nie widzi nie reaguje, żadnych kontroli z zewnątrz, a jak są to śmiech na sali.
Potrzebny ten powiat jak d... do srania
Obciach i wstyd non stop.
az
+13 #5 kongaz 2022-04-13 16:41
To chyba kwintesencja pana burmistrza. Sam się lansuje a innym zarzuca.
Luka
+2 #4 RE: Starosta wydał list otwarty w sprawie działań burmistrza WągrowcaLuka 2022-04-13 15:51
anonimka, ja napisałem, że się nie da współpracować, ale jestem facetem, Berendt dla wszystkich kobiet jest miły, czasem aż za bardzo.
anonimka
+4 #3 RE: Starosta wydał list otwarty w sprawie działań burmistrza Wągrowcaanonimka 2022-04-13 15:23
#do Luka - ja wspołpracowałam z nim w szkole ( z obecnym burmistrzem) i wspolpraca była super. wiec nie wiem o co ci chodzi.
Luka
+13 #2 RE: Starosta wydał list otwarty w sprawie działań burmistrza WągrowcaLuka 2022-04-13 15:12
Z burmistrzem nie da się współpracować, wie to każdy, kto miał z nim kontakt. Tak było w szkole, tak jest teraz.
pan nauczyciel
+26 #1 RE: Starosta wydał list otwarty w sprawie działa burmistrza Wągrowcapan nauczyciel 2022-04-13 14:43
Może by tak szczegółowo się pan starosta wytłumaczył z budowy szpitala i budowy sali gimnastycznej i niszczejącego balonu. Bo jakoś w tym temacie cisza.
Kogo tam interesuje prywatna wojna na lini burmistrz - starosta.

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.