• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 1882

Potrącił 14-latkę, został ukarany mandatem

31-letni kierowca Audi nie ustąpił pierwszeństwa 14-letniej rowerzystce. Dziewczynka trafiła do szpitala.

Do potrącenia nastolatki doszło wczoraj w Wapnie przy ul. Solnej, przy wyjeździe ze stacji paliw.

- Kierowca wymusił pierwszeństwo na jadącej wzdłuż ciągu pieszo-rowerowego 14-letniej rowerzystce i doprowadził do zdarzenia. Ukarany został mandatem w kwocie 1 520 złotych, otrzymał też 6 punktów karnych - poinformował . asp. Dominik Zieliński, oficer prasowy KPP w Wągrowcu.

14-latka nie doznała poważnych obrażeń. Groźnie wyglądająca kolizja zakończyła się na ogólnych potłuczeniach.

Policja przypomina o obowiazujących przepisach.

Kierowcy, którzy znajdują się na drodze podporządkowanej, zbliżając się do drogi nadrzędnej, muszą zwrócić uwagę nie tylko na jezdnię, na której poruszają się pojazdy, ale także na przylegający do niej chodnik, czy drogę dla rowerów, aby ustąpić pierwszeństwa pieszym, czy rowerzystom.

Podobnie kierowcy, którzy zmieniają kierunek ruchu i z drogi nadrzędnej skręcają w drogę podporządkowaną, mają obowiązek zorientować się, czy na przebiegającym wzdłuż tej drogi odcinku drogi dla rowerów, chodnika itd. nie przemieszczają się rowerzyści, czy piesi, którzy korzystają z przejścia dla pieszych, czy rowerzyści korzystający przejazdu dla rowerów.

Podobnie jest przy skrzyżowaniach o ruchu okrężnym. Zjeżdżając z ronda, również trzeba zwrócić uwagę na przebiegające przejazdy rowerowe. W samym Wągrowcu powstaje coraz więcej dróg dla rowerów i ciągów pieszo-rowerowych. Ważne, aby każdy stosował się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego, aby do zdarzeń dochodziło jak najrzadziej.

Ważna uwaga dla rowerzystów, aby sygnalizowali wszelkie zmiany kierunków ruchu. Każdy wjazd na przejazd dla rowerów związany ze zmianą kierunku ruchu musi być zasygnalizowany wyraźnym i czytelnym dla kierowcy wyciągnięciem odpowiedniej ręki.

Ważna uwaga również dla pieszych, aby stosowali się do przynależnego im miejsca na drodze. Droga dla rowerów służy rowerzystom i pieszy nie może z niej korzystać. Warto o tym pamiętać zwłaszcza w pobliżu punktów handlowych, gdzie kolejki często kończą się na drogach rowerowych, uniemożliwiając swobodny przejazd. W przypadku najechania rowerzysty na pieszego w takim miejscu, sprawcą będzie pieszy, którego na tej drodze nie powinno być.


 

Komentarze   

Jurekx
+6 #4 RE: Potrącił 14-latkę, został ukarany mandatemJurekx 2022-05-18 14:38
Zamiast imprezek w szkole czy przedszkolu typu dzień świra, dzień w piżamie, dzień kropki czy świstaka zorganizować przynajmniej raz w tygodniu spacer połączony z nauką prawidłowego przechodzenia przez jezdnię w miejscach oznaczonych oraz nauka znaków drogowych, a w czegolnosci odczytywania ich przy przejściach dla pieszych, gdzie można przejechać rowerem a gdzie nie. Kierowca nie jest duchem świętym żeby mieć wizję czy jadący chodnikiem rowerzysta nagle nie skręci tuż przed maską na pasy. Jeszcze nie tak dawno robili tak przeważnie młodzi ludzie, teraz już wszystkim nie chce się zwlec z rowera i przeprowadzić rower. Tragedia jest natomiast przy przejeździe kolejowym na Przemysłowej, zwłaszcza w weekendy , nigdy nie wiadomo czy ktoś ci nie wyskoczy nagle pod koła traktując jezdnię jak przedłużenie ścieżki rowerowej. Może by tak coś zrobić z tym fantem i mandaciki całym rodzinom posypać? Jak można pokazywać własnemu dziecku tak niebezpieczne zachowania? Jak można narażać własne dziecko na takie niebezpieczeństwo? To jest kary godne!!!!!
ewa33333
+8 #3 rowerzysci i pieszyewa33333 2022-05-18 10:29
dawniej w szkołach uczono nas ,,,,,,spójrz trzy razy w lewo i prawo ,,,,,,,,teraz zasady są inne mogą włazić na pasy ,,,,,, nie wspomnę o rowerze powinniśmy wszyscy uważać a zwłaszcza pieszy nie można wtargać na pasy i wymuszać,,, są nawet tacy ,,,,,,,,,głowa w komórce itp.
Roman
+9 #2 RE: Potrącił 14-latkę, został ukarany mandatemRoman 2022-05-18 09:40
sam jestem rowerzystą i kierowcą spotykają nas różne sytuacje na drodze, ostatnio dziecko ok 10 lat jadąc drogą dla rowerów zjechało na pasy nie oglądając się czy może przejechać, zdążyłem wyhamować.
Wrrrrr
0 #1 RE: Potrącił 14-latkę, został ukarany mandatemWrrrrr 2022-05-17 22:33
Trzeba sprawdzić czy 14 latka miała kartę rowerowa , bo może nie miała to będzie jej wina albo współudział. Co wy na to ??

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.