• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 1197

Problem z wodą w Kaliszanach zostanie niebawem rozwiązany

Mieszkańcy wsi Kaliszany informują nas o problemach z dostępem do świeżej wody. Okazuje się, że problem jest złożony i dotyczy też innych miejscowości.

- Gdy zaczyna się okres letni, jest problem z dostępem do świeżej wody. Wystarczy wysoka temperatura na dworze i w kranach wody brak. Woda najprawdopodobniej zakręcana jest przez spółkę. Myślę, że warto nagłośnić ten problem głównie ze względu na zwierzęta hodowlane, które są tu w praktycznie każdym gospodarstwie. Często są przez kilka godzin bez dostępu do wody — informują mieszkańcy Kaliszan.

Okazuje się, że problemy z wodą występują też w innych miejscowościach. Z problemami borykają się wsie w obrębie stacji uzdatniania wody Kaliszany tj.: Kaliszany, Toniszewo, część wsi Grylewo, Kamienica.

- W chłodniejsze dni woda jest zawsze. Problem pojawia się w gorące dni, wtedy albo nie ma wody wcale, albo jest ciśnienie tak niskie, że nie da się wykąpać dzieci, czy samemu skorzystać z prysznica — tłumaczy kolejna mieszkanka.

Problem zgłosiliśmy do Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Wągrowcu. Okazało się, że problem jest im znany.

- Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Wągrowcu jako przedsiębiorstwo wodociągowo – kanalizacyjne zaopatrujące w wodę mieszkańców gminy Wągrowiec, boryka się z problemami z zaopatrzeniem w wodę mieszkańców wsi w obrębie stacji uzdatniania wody Kaliszany tj.: Kaliszany, Toniszewo, część wsi Grylewo, Kamienica — poinformował Jarosław Kapałczyński, dyrektor GZGKiM.

Jeden z problemów, to zbyt mały zbiornik retencyjny w Kaliszanach.

- Na Stacji Uzdatnia Wody w Kaliszanach, jest zbyt mały zbiornik retencyjny, jego pojemność to zaledwie 50 m3. Nie jest on wstanie zapewnić ciągłości dostaw, w okresach zwiększonego poboru wody. Nasilenie problemów występuje szczególnie w okresach letnich, gdy jest zwiększone zapotrzebowanie na wodę. Drugą przyczyną problemów są niewydajne pompy głębinowe, które nie nadążają z napełnianiem istniejącego zbiornika przy zwiększonych rozbiorach — tłumaczy Jarosław Kapałczyński.

11 czerwca w sobotę, co też nam zgłaszaliście, awarii uległa jedna z pomp głębinowych. W trakcie awarii doszło do przerw w dostawie wody.

Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Wągrowcu w 2020 roku podjął działania mające na celu zwiększenie retencjonowania wody, poprzez budowę dwóch zbiorników retencyjnych po 150 m3 każdy.

Stacja Uzdatniania Wody w Kaliszanach znajduje się w obrębie zabytkowego parku dworskiego, dlatego GZGKiM wystąpiono o uzgodnienie lokalizacji ww. inwestycji do Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Konserwator Zabytków wydał postanowienie, w którym odmówił uzgodnienia projektu, uzasadniając, że zbiornik zakłócałby walory krajobrazowe parku. GZGKiM złożył zażalenie na postanowienie konserwatora do Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

W sierpniu 2021 r. Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wydał swoje postanowienie, w którym utrzymał w mocy postanowienie Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W związku z utrzymaniem w mocy postanowienia o odmowie uzgodnienia inwestycji GZGKiM w Wągrowcu skierował sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Sąd również odrzucił skargę.

Zakład działając dwutorowo, podjął jednak działania mające na celu poprawę sytuacji.

- Dokonaliśmy aktualizacji projektu poprzez zmniejszenie wielkości zbiornika ze 150 m3 do 100 m3. Po otrzymaniu decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego dla ww. inwestycji, 25 stycznia 2022 roku wystąpiliśmy do starosty wągrowieckiego z wnioskiem o wydanie pozwolenie na budowę. Dodatkowo 28 marca 2022 r. wystąpiliśmy też do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu z wnioskiem o wydanie pozwolenia na prowadzenie robót budowlanych na obszarze wpisanego do rejestru zabytków historycznego układu urbanistycznego, ruralistycznego lub zespołu budowlanego. Jeszcze w czerwcu planowane jest ogłoszenie przetargu na budowę zbiornika retencyjnego o pojemności 100 m3. Nowy zbiornik z pewnością poprawi bieżącą sytuację i problemy w dostawie wody — wyjaśnia dyrektor GZGKiM.

Drugi poruszony problem, to wydajność pomp głębinowych.

GZGKiM ogłosił postępowanie na wymianę pomp głębinowych wraz z orurowaniem, który został już rozstrzygnięty. Zadania to zrealizuje firma AQUANET Mieścisko Sp. z o.o. Wymiana pomp będzie realizowana w dniach od 20 do 22 czerwca. Nowe, bardziej wydajne pompy, będą szybciej napełniać istniejący zbiornik.

- Przepraszamy za powstałe utrudnienia i zapewniamy, że podejmujmy wszelkie możliwe działania w celu poprawy sytuacji i nie bagatelizujemy problemu zaopatrzenia w wodę mieszkańców zaopatrywanych ze Stacji Uzdatniania Wody w Kaliszanach. Nie mniej jednak w dalszym ciągu apelujemy o rozsądne i oszczędne gospodarowanie wodą tak, aby starczyło jej dla wszystkich. Wystarczy powstrzymanie się, szczególnie w godzinach popołudniowo-wieczornych, od podlewania ogródka, napełniania basenów czy innych zbiorników, to właśnie w tych godzinach jest największe zapotrzebowanie na wodę — apeluje Jarosław Kapałczyński, dyrektor GZGKiM.

GZGKiM w Wągrowcu informuje też, że zmuszony jest odmawiać nowym klientom przyłączenia nieruchomości (obiektów) do sieci. Obecnie priorytetem jest dostarczania wody o odpowiednich parametrach dla mieszkańców, z którymi wcześniej zawarto umowy, dopiero po rozwiązaniu istniejących problemów, możliwe będzie uzyskanie warunków przyłączenia do sieci wodociągowej zaopatrywanej ze Stacji Uzdatniania Wody w Kaliszanach.


 

Komentarze   

Pani Magister
+8 #7 RE: Problem z wodą w Kaliszanach zostanie niebawem rozwiązanyPani Magister 2022-06-17 16:36
Dziękujemy Panie Burmistrzu,za tak szybką interwencję!
Tylko PiS!
PIS Janowy
-4 #6 RE: Problem z wodą w Kaliszanach zostanie niebawem rozwiązanyPIS Janowy 2022-06-17 15:45
Tak, tak ...rosna chwasty ... Tyle tylko , ze nie maja one najmijeszego wplywu na twoje zycie i zawsze mozna je wyciac w kilka minut. A co o chwastach typu wislelec i ta banda kitlarzy przez ktora Polska wystrzelila do ich kieszeni ponad 500 mld zlotyc w ciagu dwoch lat wywolujac inflacje giganta? Pamietacie co wam te klauny w kitlach mowli - zamknijcie babcie, nie posylaljcie dzieic do szkol bo zabja babcie, nie chodzcie z zona pod reka bo smierc pewna!! Pamietacie to, barany covidowe?
I teraz fakty -umarlo 24,5 tys Polakow na czysty cocid przez 2 lata srajdemii, podczas "walki z covidkiem" przy okazji zabito ponad 170 tys polakow (przez dwa lata - mamy wciaz ogromna nadwyzek w 2022). I to wszystko kosztem ponad 500 mld zlotyc (sama tarcza kosztowalo podatnikow 220 mld!!). Po to aby uratowac babcie i dziadkow (sreni wiek zgonow to 76 lat). W 2020 umarlo w Polsce 0,01 % Polaka na covid, w 2021 0,04% - (efekt szpryc sie ujawnil juz).
Uratowano!! Hura!!! BEEEE! BEEEEEEEEEEEEE!

A teraz - w wyniku walki ze "srajemia" tona wegla kosztuje dla dziadka i babci 3000 zlotych. Minmalna emerytura dziejszej babci i dziadka ktorych uratowano za cene dodatkwo covidowych to niecal 1400 zl. To nawet dwie takie emeryturki nie starcza na kupke wegla. A wiecie barany ilu dziadkow i babc takie emerytury pobiera na dzien dzisiejszy? To jest blisko 340 tys osob!!
Ale wszystko jest OK, no nie? Uratowalismy wszakze dziadkow i bacie. A ze teraz z chlodu i glodu umra to niewazne - dodatki covidowe wziete, barany ostrzyzone a reszta sie nie liczy ..

Ale spojrzmy jeszcze na mlodych ktorych zmuszano do szprycowania sie na kazdym kroku. Mniejsz o to, ze wysysp chorob i smierci jest ogormny ale popatrzmy na ekonomiczna strone. Jesli mlodzi, z nadzieja patrzacy w przyszlosc bral kredyt nw 2020 na miekszanie w wysokosci 450 tys zlotych to na pocztaku placil 2100 raty miesiecznie. Na dzisiaj musi placici 3615zl !! Ilu z nich sie rozwiedzie, powiesi porzuci plany o posiadaniu dzieci? ALe jest przeciez OK!! Uratowalismy babcie i dziadkow!! Reszta sie nie liczy - grunt, zebyscie zgodnie beczeli podczas strzyzenia - BEEEEEEEEEE!! BEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE! BEEEEEEEEEE!
Timon
-10 #5 RE: Problem z wodą w Kaliszanach zostanie niebawem rozwiązanyTimon 2022-06-17 07:56
Czy widzieliście jakie chwasty rosną między jezdnią a krawężnikiem na ul. Kościuszki?
Z jednej strony miasto sadzi kwiaty, a zapomina o sprzątaniu.
Wstyd mi, włodarze zajmijcie się sprzątaniem.
:o
...
-20 #4 Brak wody... 2022-06-15 13:57
Taki sam problem Dluga Wieś,Przysieczyn,Czekanowo,Wiatrowo od 5 lat
Somsiad
+1 #3 KonserwatorSomsiad 2022-06-15 13:14
Konserwator nie pojawiłby się tam nawet, gdyby nie życzliwy mieszkaniec owego parku dworskiego.
Tak samo poprzednie inwestycje w pobliżu parku - zawsze były problemy.
Wieś ma z zasady działać jak jedna wspólnota, ale jak widać, zawsze znajdzie się ten jeden wystający gwóźdź.
Kaliszany
-8 #2 RE: Problem z wodą w Kaliszanach zostanie niebawem rozwiązanyKaliszany 2022-06-15 12:10
Konserwator zabytków? Co on ma do zbiornika, stawiać i nie pytać, a jak mają pisowscy urzędnicy problem, to niech przyjadą i zobaczą jak to wygląda. Teraz decyzje podejmują siedząc za biurkiem w Poznaniu czy Warszawie, a tak naprawdę nawet nie wiedzą gdzie leżą Kaliszany. PiS-owi mówimy stanowcze NIE!
Jurass
-8 #1 RE: Problem z wodą w Kaliszanach zostanie niebawem rozwiązanyJurass 2022-06-15 11:51
Minister Kultury decyduje o wodzie w Kaliszanach. Boże widzisz i nie grzmisz. PiS już wszystko centralizuje, nawet stacje uzdatniania wody. Jakieś parki ważniejsze niż woda dla ludzi i zwierząt. Brak słów.

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.