• KW
 • Opublikowano:
 • Wyświetlono: 830

400 tysięcy na cyberbezpieczeństwo w szpitalu

Szpital w Wągrowcu pozyskał środków na stworzenie skutecznego systemu cyberbezpieczeństwa. NFZ przekaże szpitalowi 400 tysięcy.

Zawarta została umowa, na mocy której Ministerstwo Zdrowia za pośrednictwem NFZ przekaże szpitalowi kwotę 400 tys. zł, stanowiącą dotację na podniesienie poziomu bezpieczeństwa szpitalnego systemu teleinformatycznego. Zawarcie umowy poprzedzone zostało wykonaniem w ZOZ audytu bezpieczeństwa przez uprawniony podmiot zewnętrzny.

Dane o stanie zdrowia są informacjami szczególnie wrażliwymi, podlegającymi bezwzględnej ochronie. Zarazem systemy informatyczne jednostek ochrony zdrowia stają się celem ataków hakerskich. Szacuje się, że w okresie ostatnich dwóch lat około 13% placówek medycznych doświadczyło takiego problemu.

- ZOZ w Wągrowcu, dzięki uzyskanym środkom, wzmocni swoje możliwości ochrony gromadzonych zasobów danych. Za otrzymaną dotację szpital planuje dokonać zakupu i uruchomienia urządzeń, oprogramowania i usług teleinformatycznych, które zapobiegają, wykrywają lub zwalczają cyberataki, w szczególności: system do tworzenia kopii danych, systemy antywirusowe, system kontroli dostępu administracyjnego i zarządzania uprawnieniami, urządzenia i oprogramowanie zabezpieczające sieć (firewall), systemy zapewniające bezpieczeństwo poczty elektronicznej, system ułatwiający precyzyjne monitorowanie bezpieczeństwa infrastruktury IT. Ponadto z otrzymanych środków można dokonać opracowania wraz z przekazaniem praw autorskich dokumentacji systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji, a także przeprowadzić szkolenia z cyberbezpieczeństwa dla kadry zarządzającej i pracowników — poinformował dr Przemysław Bury, dyrektor ZOZ w Wągrowcu.

Ostatnio głośnym przykładem cyberataku był przypadek Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Tuż po tym zdarzeniu w szpitalu zdecydowano się na wyłączenie wszystkich systemów informatycznych, co mocno skomplikowało pracę placówki. Przy obsłudze pacjentów w wielu przypadkach musiano wrócić do tradycyjnego sposobu dokumentowania "na papierze", a nawet odwołano część planowanych badań i zabiegów.

Wdrożenie nowych rozwiązań w wągrowieckim szpitalu oraz ich przetestowanie planowane jest na okres do końca pierwszego kwartału 2023 roku.


 

Komentarze   

PIS Janowy
-12 #11 RE: 400 tysięcy na cyberbezpieczeństwo w szpitaluPIS Janowy 2022-11-29 20:35
xD - no , na hakiera za malo umiem - tutaj sie moge przyznac sie od razu. Nie jestem az takim pasjonatem ... ale reszte cos tam ogarniam.
Ale mozesz wpadac, moze sie czego nauczysz przy okazji ... np. od swego kumpla Wirusa ...
xD
+4 #10 RE: 400 tysięcy na cyberbezpieczeństwo w szpitaluxD 2022-11-29 20:21
Pisjanowy i cyberbezpieczeństwo, ale prychłem XD XD Pan hakier, specjalista szeroko pojętego IT z portalu wrc xD Muszę tu częściej zaglądać xD
PIS Janowy
-14 #9 RE: 400 tysięcy na cyberbezpieczeństwo w szpitaluPIS Janowy 2022-11-29 17:52
Kolo - az ci plusika dalem z te perly w gnoju. A patrzac na te minusiki to nie masz wrazenia, ze ja tutaj jestem ta perla? Zande hektolitry pomyj, syenk. sam fakty, do sprawdzenia w kazdej chwili - tyle tylko, ze nie chcesz sie po prostu przyznac do tego ze zostales zrobiony na barana covidowego. Rzuce teraz sloganem - tak jak wy to tutaj robicie..UWAGA!

" Łatwiej kogoś oszukać niż przekonać że został oszukany - Mark Twain

W 100% pasuje do cibei tych roznych wirusow od "danych zamiennych z informacja". jakis golemow co to swego czasu chceili mnie na policje zglaszc gdy oglosilem ze biegam po lesie gdy wisielec zakazal a polewaczki wylewaly hektolitry srodka zabijajacego coronowirusa na chodoniki i lawki w Poznaniu .

Kolo - nie pamietasz tego pewnie juz,co..?
Aaa - czekaj - przeciez to ciebie juz nie obchodzi!! Tylko drozyzna teraz cie obchodzi i drzesz jape z jej powodu nie kojarzac jej z dodrukiem kasy na walke z srajdemia ......
kolo
+4 #8 RE: 400 tysięcy na cyberbezpieczeństwo w szpitalukolo 2022-11-29 17:33
Już ci kiedyś cepie napisałem, że tłumaczyć coś tobie, rozmawiać merytorycznie to jak rzucać perły między wieprze. Co jest merytorycznego w twoich wypocinach? Po tych hektolitrach pomyj, które tutaj wylałeś myślisz, że ktoś będzie z tobą polemizował? Dla takich jak ty jest łapa w dół i płyniesz z szambem gościu. Przydałoby się jeszcze spotkanie w realu i klepanie miski.
PIS Janowy
-17 #7 RE: 400 tysięcy na cyberbezpieczeństwo w szpitaluPIS Janowy 2022-11-29 16:33
He, he, he ...Kolo standardowo - wyzwiska, szyderstwa i ZERO kontrargumenty (bo nie istnieja) ..

Kolo - dla ciebie dana to tez informacja, co ... wg. "naloki covidowej i wongrowieckiej" - tylko sie upewnic chcialem, ze moja polibuda Rydzyka zle mnie uczyla ...
kolo
+8 #6 RE: 400 tysięcy na cyberbezpieczeństwo w szpitalukolo 2022-11-29 16:16
@PIS Janowy - po twoim nicku i żenującym poziomie wypowiedzi to my już dobrze wiemy czego ty się uczyłeś na tej swojej poliTbudzie u Rydzyka. Weź chłopie przestań się już kompromitować, podejrzewam, że redaktorek Romek cię toleruje tylko dlatego, że swoją głupotą zwiększasz klikalność artykułów, bo ludzie nie mogą uwierzyć, że kretyni tacy jak ty chodzą po tym świecie. Ja na przykład nie mogę się oprzeć żeby ci nie wytknąć jakim jesteś śmieciem społecznym.
PIS Janowy
-16 #5 RE: 400 tysięcy na cyberbezpieczeństwo w szpitaluPIS Janowy 2022-11-28 22:52
Wirus - was w tym wagrowcu tak od tych szpryc pojebalo czy tez tak od tej wody azbestowej tacy sie rodza jacys dziwni?
Niech wam bedzie, "wyksztalciuchy" - "dane to informacja" - nowa nauka wungofiecka ...
Napisz mi na jakiej to uczelni taka matermatyczno-informatyczna wiedza sprzedaja? Napisz wszystkoim dokladnie!!
Bo gdybym ja wypalil na polibudzie takie zdanko jak ty powtorzyles dwukrotnie to by zaraz na dupie siniak wyskoczyl od kopa prowadzacego ..

Wy maice taka sama wiedze "matematyczn0-informatyczna jak ciec Horban czy inny fialek na temat transmitowanie wirusa po szprycy ..

BEEEEE! BEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE!!
Dane to informacja ...no ja pierdole!!! Debil urzedas wymyslil jakis belkot coby mniej ludzi go rozumialo i przez to mogl aie poczuc wazniejszy a pajace bezrozumne zaraz to podlapuja bez zadnej refleksji i powtarzaja ...
Wirus
+4 #4 gośćWirus 2022-11-28 22:16
Nie nie ma - ty stosujesz myślenie potoczne (tzw. chłopski rozum), ja natomiast mam na myśli sposób pojmowania tego tematu z perspektywy informatycznej (czyli logiki matematycznej) - bo tego dotyczy ten artykuł.
PIS Janowy
-31 #3 RE: 400 tysięcy na cyberbezpieczeństwo w szpitaluPIS Janowy 2022-11-28 19:08
Wirus - czyty czytasz co piszesz? Naprawde? Zobacz sobie swoje drugie zdanie - DANE SA POZIOMEM NIZSZYM OD INFORMACJI , DLATEGO TE TERMINY NIE MOGA BYC STOSOWANE ZAMIENNIE ...

A artykul mowi - "... dane o stanie zdrowia sa informacjami..."

Podam prosty przyklad: dane to temperatura ciala czlowieka, cisnienie krwi, puls,
wystepowanie biegunkii. Dopiero na tych danych (temperatura 37 stopni, cisnienie krwi w normie, puls lekko przyspieszona i biegunka ze wiekszosc czasy delikwent na kiblu spedza)mozesz zbudowac informacje (delikwent ma sraczke). Jesli jeszcze uzupelnisz te dane o informacje, ze zjadl kilka godzin pizze, ktora zamowil i przy okazji wyzwal przyjmujacego zamowienie to mozesz juz miec pelen obraz sytuacji tzw. wiedze (ida sladem twoje sciagi)...

To jak - na pewno nie ma bledu ?
Wirus
+10 #2 gośćWirus 2022-11-28 18:21
Zgodnie z definicją "Dane mogą nieść za sobą informację, jeżeli zostaną dobrze obrobione oraz ustrukturyzowane – zostaną wykorzystane do zbudowania określonych komunikatów. Dane są poziomem niższym od informacji, dlatego terminy te nie mogą być stosowane zamiennie, jako synonimy. Poziom wyższy od informacji i danych stanowi wiedza". Czyli dane są informacjami, natomiast nie wszystkie informacje są danymi. Nie ma błędu w tekście artykułu.
PIS Janowy
-29 #1 RE: 400 tysięcy na cyberbezpieczeństwo w szpitaluPIS Janowy 2022-11-28 18:04
" ...Dane o stanie zdrowia sa informacjami (ku..a, od kiedy dane sa informacjami? ) szczegolnie wtrazliwymi podlegajacymi bezwzglednej ochronie..."
Ja, ja!! Ich verstehe!!! BYLO TO SZCZEGOLNIE WIDOCZNE KIEDY OTEPIALA , DEBILAN OPOZYCJA (oprocz konfederajcj) I CZESC WIEKSZA PIS DARLA MORDY O DOSTEP DO PRACODWACY DLA DANYCH PRACOWNIKA, COBY MOGL SOBIE SPRAWDZIC PASZPORCIK COVIDOWY (jak dzis sie okazuje , absoluTnie debilny, bo zaszczepinei przenosili wirusika tak samo jak niezaszczepieni)!!

TAK, TAK - ATAKI HAKERSKIE NA SZPITALE!!
Wiecie na czym polegaja te ataki? Glownie na tym , ze pani Wiesia dokona blednych wpisow, wykasuje przez przypadek dane kilkuset pajcentow - wtedy przychodzi w sukurs tzw. atak hakerski z Marsa albo ROsji najlepiej. Uwierzcie mi - wiem o czym pisze w tym siedze.
400 tys ktos zgarnal ... ja pierdo...!

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.