• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 1818

Dworzec PKP w Laskownicy Małej zostanie zmodernizowany

Dotychczasowy budynek dworca PKP w Laskownicy Małej, wykorzystywany jedynie na parterze, przejdzie gruntowną modernizację. Trwa przetarg, który wyłoni wykonawcę.

To będzie drugi etap, by zrewitalizować budynek i uczynić go bardziej dostępnym i jeszcze bardziej przyjaznym dla lokalnej społeczności. Głównym celem prac jest udostępnienie dodatkowych pomieszczeń na potrzeby kulturalne mieszkańców, poprawa dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami oraz zwiększenie bezpieczeństwa pożarowego i estetyki budynku. Planowane zmiany obejmują szereg prac, które pozwolą odświeżyć dawną świetność tego historycznego miejsca.

Pierwszym etapem będzie budowa podjazdu dla osób niepełnosprawnych, co umożliwi łatwiejszy dostęp do budynku. Schody przy podjeździe zostaną przebudowane, a wejście zostanie zabezpieczone systemowym zadaszeniem. To nie tylko ułatwi dostęp, ale również podniesie estetykę budynku.

Drugim etapem prac będzie renowacja ceglanej elewacji frontowej i bocznej. Metody chemiczne lub parowe zostaną wykorzystane do oczyszczenia cegły, usunięcia wtórnych napraw i spoin oraz do zabezpieczenia elewacji w procesie hydrofobizacji. Renowacja elewacji podkreśli charakter budynku, jednocześnie zwiększając jego trwałość.

Trzecim etapem będzie modernizacja klatki schodowej. Prace obejmują wymianę płytek na parterze, nastopnic drewnianych oraz renowację — malowanie i lakierowanie pozostałych elementów klatki. Dodatkowo brakujące elementy zostaną uzupełnione, a klatka schodowa zostanie zabezpieczona przed ogniem.

W ramach czwartego etapu zostaną wymienione okna na klatce schodowej oraz przeprowadzona renowacja parapetów wewnętrznych. Piąty etap obejmuje wymianę drzwi wewnętrznych, w tym wejściowych do piwnicy, na strych oraz drzwi wewnętrznych na piętrze budynku.

Szósty i siódmy etap to gruntowna modernizacja pomieszczeń na pierwszym piętrze. Posadzka zostanie ocieplona, tynki na ścianach i okładziny sufitów zostaną wymienione, a pomieszczenia zostaną odnowione poprzez gipsowanie i malowanie. Wszystkie te prace będą miały na celu zwiększenie komfortu użytkowania i estetyki wnętrz.

Ostatnim, ósmym etapem, będą prace elektryczne. Nowa instalacja elektryczna zostanie zainstalowana na klatce schodowej oraz w pomieszczeniach na piętrze, z nowymi oprawami oświetleniowymi, wyłącznikami, gniazdami, a także nowymi wypustami na planowany osprzęt i oprawy.

Inwestycja jest znacząca, zarówno pod względem skali, jak i wpływu na lokalną społeczność.

Długość budowanego podjazdu, wraz z przebudowanymi schodami, wynosi 11 metrów. Powierzchnia elewacji do renowacji to około 333 metrów kwadratowych, a klatka schodowa do renowacji to jedna sztuka, z czterema biegami i trzema podestami. W ramach prac zostanie wymienionych 7 okien oraz 6 drzwi. Powierzchnia pomieszczeń na pierwszym piętrze, które zostaną zmodernizowane, wynosi 48 metrów kwadratowych.

Modernizacja tego historycznego budynku to więcej niż tylko inwestycja w infrastrukturę. To inwestycja w kulturę, społeczność i przyszłość miejscowości. Przeobrażenie dawnego dworca PKP w centrum kulturalne nie tylko zachowa i podkreśli jego historyczne znaczenie, ale także zapewni nowe możliwości dla mieszkańców i odwiedzających. To potężny krok naprzód w kierunku tworzenia bardziej inkluzywnej, dostępnej i pięknej przestrzeni dla wszystkich.


 

Dodaj komentarz

Redakcja Portalu WRC nie odpowiada za publikowane treści w module komentarze.

Przed dodaniem wpisu zapoznaj się z REGULAMINEM!

Kod antyspamowy
Odśwież

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2023 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.