• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 5723

Z Rodzinnego Domu Dziecka w Łęgowie odebrano 12 dzieci

Wojewoda wielkopolski zwołał sztab kryzysowy w związku z sytuacją w rodzinie zastępczej w Łęgowie. Z Rodzinnego Domu Dziecka w Łęgowie odebrano 12 dzieci.

Z uwagi na sygnały dotyczące odebrania 12 dzieci z Rodzinnego Domu Dziecka z Łęgowa (pow. wągrowiecki) wojewoda wielkopolski Michał Zieliński natychmiast podjął działania w związku z zaistniałą sytuacją i zwołał sztab kryzysowy w Starostwie Powiatowym w Wągrowcu, celem ustalenia przebiegu podjętych działań.

– Od samego początku tych działań nawiązałem kontakt i jestem w stałym kontakcie z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej oraz z wojewodą kujawsko-pomorskim – mówi wojewoda Michał Zieliński. – Dziękuję wszystkim służbom za zaangażowanie i mobilizację. Dzięki temu udało się szybko zapewnić dzieciom schronienie i miejsce, w którym mogą czuć się bezpiecznie – dodaje.

24 maja br. pracownik socjalny GOPS w Wągrowcu otrzymał telefoniczną informację od pedagoga szkolnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wiatrowie o czteroletniej dziewczynce przebywającej w pieczy zastępczej — Rodzinnym Domu Dziecka w Łęgowie, na ciele której znaleziono niepokojące obrażenia zewnętrzne.

Pracownik socjalny poinformował pedagoga szkolnego o konieczności zawiadomienia odpowiednich służb, po czym wspólnie z kierownikiem ośrodka udał się na miejsce do przedszkola w Wiatrowie, gdzie przebywało dziecko. Na miejscu obecni byli wychowawca grupy, pedagog szkolny, dwoje małoletnich w wieku 4 lat oraz funkcjonariusze policji.

Po chwili pojawił się Zespół Ratownictwa Medycznego, który dokonał oględzin małoletnich, proponując, aby zostali przewiezieni na oddział dziecięcy Szpitala Powiatowego w Wągrowcu. Decyzją lekarza pediatry dzieci zostały zatrzymane na oddziale dziecięcym.

Po uzyskaniu tych informacji pracownik socjalny, kierownik ośrodka w asyście policji udali się do miejscowości Łęgowo w celu sprawdzenia sytuacji pozostałych dzieci będących pod opieką rodziny. Mając na uwadze przede wszystkim życie, zdrowie i dobro dzieci pozostających pod opieką rodziny, wezwano Zespół Ratownictwa Medycznego, w celu ustalania aktualnego stanu zdrowia dzieci.

Po dokonaniu oględzin małoletnich podjęto decyzję o przewiezieniu dziesięciorga dzieci na oddział pediatryczny Szpitala Powiatowego w Wągrowcu.

– Rodzicielstwo zastępcze to wyjątkowa i piękna misja, którą może podjąć każdy wrażliwy człowiek chcący dzielić się dobrem i otaczać miłością dzieci. Niech ten incydent nie wpłynie na to, jak postrzegamy ten rodzaj pieczy zastępczej i jak ważne jest to zadanie – podkreśla wojewoda Zieliński.

W Rodzinnym Domu Dziecka przebywało 12 dzieci, z czego 3 to dzieci biologiczne i 1 adopcyjne, a 8 dzieci w pieczy zastępczej. Rodzinny Dom Dziecka działał na terenie powiatu wągrowieckiego na podstawie porozumienia z powiatem nakielskim (woj. kujawsko-pomorskie). Porozumienie stanowi, że kontrolę nad Rodzinnym Domem Dziecka sprawuje Zarząd Powiatu Nakielskiego. Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej dopuszcza prowadzenie pieczy zastępczej (zarówno rodzinnej, jak i instytucjonalnej) przez powiat na terenie innego.

Ośmioro dzieci ma już przygotowane miejsca na terenie powiatu nakielskiego, ale aby mogły tam zostać przewiezione musi być stosowna decyzja sądu. Liczymy na to że wszystkie działania przez służby będą podejmowane w sposób szybki i precyzyjny, a sprawa zostanie wyjaśniona – tłumaczy wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Obecnie dwójka dzieci przebywa pod obserwacją w Szpitalu w Wągrowcu, a pozostałe pozostają pod pieczą zastępczą oraz w placówkach opiekuńczo-wychowawczych na terenie powiatu wągrowieckiego.

Żadnemu z dzieci nie zagraża niebezpieczeństwo. Dzieci zostały objęte pomocą pediatryczną, psychologiczną i socjalną.


 

 

Komentarze   

k.
+1 #28 RE: Z Rodzinnego Domu Dziecka w Łęgowie odebrano 12 dziecik. 2023-06-14 21:39
Chooy z tym, czy miał rację czy nie.
Poczytaj to co pisze, patrz jak pisze.
To łajno. łajno z jego głowy, ust i spod palców wychodzi i jest tutaj.
Niestety.
Oszołom
-3 #27 RE: Z Rodzinnego Domu Dziecka w Łęgowie odebrano 12 dzieciOszołom 2023-06-14 20:28
Zapytan - dziś szef Facebooka przyznał, że na polecenia rządów jego platforma cenzurowała informacje o covid o które, jak dziś wiemy, były prawdziwe. Co ty na to? Czy miał rację Janowy?
Zapytan
-16 #26 RE: Z Rodzinnego Domu Dziecka w Łęgowie odebrano 12 dzieciZapytan 2023-06-14 15:28
Dostrzegamy, że to człowiek obłąkany.
Nawet jak zmieni nicka na HenioObserwator.
Henio obserwator
-33 #25 RE: Z Rodzinnego Domu Dziecka w Łęgowie odebrano 12 dzieciHenio obserwator 2023-06-14 01:30
Najbardziej nienawidzi się człowieka który pisze czystą prawdę o nas a my nie mamy żadnego mądrego argumentu aby temu zanegować. Tak było w przypadku Janowego drodzy forumowicze. Przeciez ten czlowiek miał 100% racji gdy pisał o covidzie. Miał rację gdy pisał o ścieżce rowerowej, stacji ładowania elektryków, odnowieniu kacerka itd., itd. Ciezki język ale bardzo logiczny. Nie dostrzegacie tego?
Zapytan
-57 #24 RE: Z Rodzinnego Domu Dziecka w Łęgowie odebrano 12 dzieciZapytan 2023-06-13 18:14
Zarys psycholigiczny pasuje jak ulał.
Przerwy w pisaniu również pasują do momentu zatrzymania dzieci tej kreatury opisanej w artykule.
Sposób wypowiedzi pełen wulgaryzmów również.
Błędy, nielogiczność, styl, zatwardziałość umysłowa, maniakalne pisanie w każdym wątku o covidzie...
To jak nic łajno i fekalia PIS-JANOWEGO wylewane tutaj. Facet zalewa portal sobą jak podwórze zalewa przepełnione szambo.
Pis janowy
-65 #23 RE: Z Rodzinnego Domu Dziecka w Łęgowie odebrano 12 dzieciPis janowy 2023-06-13 15:57
Pełno zawiści.
Z.
+9 #22 RE: Z Rodzinnego Domu Dziecka w Łęgowie odebrano 12 dzieciZ. 2023-05-29 22:01
Prędzej czy później okaże się, czy to był on, czy nie on.
Moim zdaniem jego portret jaki tu sobie wymalował komentarzami, jego zarys psychologiczny pasuje do tej kreatury bijącej dzieci, swoje, adoptowane, i te powierzone pod opiekę.
Zibii
+15 #21 RE: Z Rodzinnego Domu Dziecka w Łęgowie odebrano 12 dzieciZibii 2023-05-29 21:28
Nie fziwi Was to że tu swojego komentarza nie umieścił pis janowy ?
wychowanka
+9 #20 RE: Z Rodzinnego Domu Dziecka w Łęgowie odebrano 12 dzieciwychowanka 2023-05-29 17:45
Szkoda że Starosta nie widzi co się dzieje u Ludzkowskich?
Zapytan
-58 #19 RE: Z Rodzinnego Domu Dziecka w Łęgowie odebrano 12 dzieciZapytan 2023-05-28 10:34
Jedno z rodziców/opiekunów to podobno nauczyciel.
Wprowadzał nowy przedmiot: propedeutyka przemocy w rodzinie.
Dzieci od wczesnych lat nasiąkają tym, że tata bije mamę, tata bije dzieci.
Tata jak wypije, a pije codziennie, to na.pie.rdala wszystkich w domu.
Sąsiad
+15 #18 RE: Z Rodzinnego Domu Dziecka w Łęgowie odebrano 12 dzieciSąsiad 2023-05-28 08:53
PiS Janowy już Cie z puchy wypuścili , koledzy Ci życie umulili ? Teraz skończy Ci się luksusowe życie na koszt dzieci .
Nina
+18 #17 RE: Z Rodzinnego Domu Dziecka w Łęgowie odebrano 12 dzieciNina 2023-05-26 18:31
Pić Janowy nigdy nie potrafił odpowiedzieć dlaczego jako mieszkaniec Poznania jak pisał , angażował się na lokalnym portalu . Teraz wiemy że ta menda mieszkał w w Łęgowie a pochodził z kujawsko pomorskiego .Tak się skończyło jego pajacowanie w internecie .
patola
-16 #16 RE: Z Rodzinnego Domu Dziecka w Łęgowie odebrano 12 dziecipatola 2023-05-26 12:13
Olo wydajesz osąd nie znając nic. Wyznawco kasty, typowy lewacko-popaprano-trzeciodrogowiec. Porażka, nie komentujcie tego drugiego PO-PSL-Lewako-Janowego. Że takich debili ta ziemia jeszcze nosi.
Olo
+20 #15 RE: Z Rodzinnego Domu Dziecka w Łęgowie odebrano 12 dzieciOlo 2023-05-26 11:25
W końcu ktoś zauważył co się wyrabia pod dachem tych szumowin - nigdy nie ukrywali, że są rodziną zastępczą tylko dla pieniędzy. Wyborcy partii rządzącej wychwalani przez lokalną dowodzącą... Przykładna katolicko-pisowska rodzinka...
Mammaaa
+16 #14 RE: Z Rodzinnego Domu Dziecka w Łęgowie odebrano 12 dzieciMammaaa 2023-05-26 08:57
Dlaczego ktoś w Szkole nr4 tak głośno krzyczy przez mikrofon? Dlaczego te dzieci są wciąż tak bombardowane głośnymi dźwiękami? Nie dość, że krzyczy, to jeszcze glośniejsza muzyka. Może chociaż szkoła zadba o układ nerwowy dzieci? Bo hałas w dzisiejszym świecie jest wszechobecny, one same też go generują, więc dodatkowa dawka nie jest im potrzebna dla ich zdrowia psychicznego.
Szooookkkk
+20 #13 RE: Z Rodzinnego Domu Dziecka w Łęgowie odebrano 12 dzieciSzooookkkk 2023-05-26 08:01
Szkoda, że nie mozna tu zamieścić zdjęcia. Wstawiłabym zdjęcie weekendowych zakupów pewnego tatusia. 8 butelek rożnych drogich gatunków alkoholu, kilkanaście małpek, zgrzewka piwa, kartonik Prince polo, dwa jajka Kinder. Obraz współczesnych rodziców. To nie jest odosobniony przypadek, widać to codziennie, zakupy z calą rodziną i dziećmi a podobne zakupy na taśmie. Dzieci to widzą i się uczą. Wszechobecna milość do mamony, pijaństwa i rozrywki. W naszym mieście i okolicach jest to chyba szczególnie widoczne.
Guhyu
+16 #12 RE: Z Rodzinnego Domu Dziecka w Łęgowie odebrano 12 dzieciGuhyu 2023-05-26 07:02
Który to już przypadek tragedii dzieci w PL? Całe szczęście w miarę szybko zakończony i nie tragicznie. Wszyscy obwiniają urzędników, a czy ci urzędnicy byli ich sąsiadami i widzieli codzienność? Gdzie byli sąsiedzi? Nie sadzę, że nic nie widzieli i nie słyszeli. Ukarać też przykładnie najbliższych sąsiadów za współudzial lub ukrywanie faktów lub kłamstwo jeśli mowią że nic nie widzieli niech to będzie przestrogą dla wszystkich. którzy udają że czegoś nie slyszá i nie widzą!
Fakty
+21 #11 RE: Z Rodzinnego Domu Dziecka w Łęgowie odebrano 12 dzieciFakty 2023-05-26 06:48
Wszyscy teraz tu mądrzy....a gdzie byli sąsiedzi? Nikt nic nie widział , nie słyszał? Wątpię.... Własnie brak reakcji ludzi powoduje, że patologia kwitnie! I to nie tylko w tej kwestii! Widzisz i słyszysz zachowanie sprzeczne z normami społecznymi odezwij się jeden z drugim, zwroć uwagę, nie skutkuje, to zgłoś własciwym instytucjom, a nie udajesz że ciebie to nie dotyczy i jeszcze piękne rozmawiasz z tą osobą! Ludzie są jednak naiwni, wolą uciekać z własnego domu albo łykać tabletki niż zwrócić uwagę takiemu/ takim paskudom który/rży znecają się chociażby psychicznie nad innymi. Codzienne imprezy z alkoholem, głośna muzyka cały dzień, to też forma znęcania się, są dzieci , które to widzą i slyszą! Takie ukrywanie, udawanie, że jest ok jest przyzwoleniem na dalszą agresję! Dziś są takie czasy, że własny egoizm w wielu przypadkach bierze gorę nad dobrem innych, wiec ruszcie glową co będzie kiedy wszyscy zaczną myśleć tylko o swoich przyjemnościach , potrzebach bez calkowiego liczenia się z innymi? Tragedia! Ludzie obudźcie się i reagujcie na paskudne zachowania ludzi!!!!!!!
Bizon
+17 #10 Cyrk inadzoruBizon 2023-05-25 23:08
Kto dał zezwolenie na taką ilość dzieci. Przecież biologicznych było już dużo
Cx
+23 #9 RE: Z Rodzinnego Domu Dziecka w Łęgowie odebrano 12 dzieciCx 2023-05-25 22:30
Wzięli dzieci żeby mieć stały dochód i jak dorosną sile robocza Oczywiście debile e urzędach myślą że z miłości ale chyba do kasy
Mon
+29 #8 RE: Z Rodzinnego Domu Dziecka w Łęgowie odebrano 12 dzieciMon 2023-05-25 20:20
A na fb wszystko na pokaz jakie dzieci szczęśliwe i zadbane
Zapytan
-19 #7 RE: Z Rodzinnego Domu Dziecka w Łęgowie odebrano 12 dzieciZapytan 2023-05-25 20:12
Ci z telefonami i energetykami to napewno dzieci tych z Polinovy.
Jojo
+29 #6 RE: Z Rodzinnego Domu Dziecka w Łęgowie odebrano 12 dzieciJojo 2023-05-25 19:39
Do wakacji jeszcze daleko, a po ulicach i sklepach snują się grupy nastolatków, w rękach trzymają głównie telefony i napoje energetyczne. Im blizej wieczoru tym ich więcej. Pytam kiedy oni się uczą, kiedy mają kontakt z rodzicami? Co taki 12,13,14.....latek robi na ulicy z kolegami czy koleżankami po godz 22? Czy rodzicom już naprawdę odjęło rozum?
Kola
+18 #5 RE: Z Rodzinnego Domu Dziecka w Łęgowie odebrano 12 dzieciKola 2023-05-25 19:36
Ten co pozwolił na tak liczna rodzinę powinien już siedzieć. Przecież tyle dzieci to wzioł tylko ktoś do kasy .
Sąsiad
+12 #4 RE: Z Rodzinnego Domu Dziecka w Łęgowie odebrano 12 dzieciSąsiad 2023-05-25 19:34
PiS Janowy doigrałeś się gnojku.
kolo
+21 #3 RE: Z Rodzinnego Domu Dziecka w Łęgowie odebrano 12 dziecikolo 2023-05-25 19:11
Trochę się dzisiaj nasłuchałem na temat tego patusa.
Słuchając opinii ludzi i przypominając sobie komentarze niejakiego PiS Janowego pytam się wprost:
Czy ten zwyrodnialec bijący dzieci, wielbiciel PiS i wielbiciel socjalu to właśnie PiS Janowy?
Juhas
+19 #2 RE: Z Rodzinnego Domu Dziecka w Łęgowie odebrano 12 dzieciJuhas 2023-05-25 18:57
do paki z nimi i niech tam się nimi zajmą
Janko
+19 #1 RE: Z Rodzinnego Domu Dziecka w Łęgowie odebrano 12 dzieciJanko 2023-05-25 18:53
No dobra, tragedii w uj dla tych dzieci, ale takie rodziny zastępcze nie mają żadnej kontroli przez no. GOPS, tylko odpowiednie organy otrzymują info od przedszkola. A dzieci lane i poniżane mogły już być od samego początku będąc w tej patologicznej rodzinie zastępczej. Kto im dał prawo i zezwolenie, była jakaś kontrola gminy i GOPSu przed zgodą na założenie rodziny zastępczej, nawet jeśli zwiali i złożyli wnioski w innej części kraju. Nikt nie sprawdza skąd i jak żyją przyśli rodzice rodzin zastępczych.
Porażka urzędnicza

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2023 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.