• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 1466

65 lat Honorowego Krwiodawstwa PCK w Wągrowcu

10 września w Wągrowcu odbyły się uroczystości związane z 65-leciem Ruchu Honorowego Krwiodawstwa PCK. Przed siedzibą Urzędu Miejskiego została odsłonięta pamiątkowa tablica, ufundowana przez władze miasta.

Symbolicznego aktu dokonali burmistrz Wągrowca Jarosław Berendt, wicestarosta Michał Piechocki oraz prezes PCK w Wągrowcu Jan Maćkowiak. W towarzystwie dr. Romana Klupcia, dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu, uczcili oni wieloletnią tradycję krwiodawstwa w regionie.

Tablica została umieszczona obok Buku pospolitego „Purpurea”, który został posadzony kilka miesięcy wcześniej w celu upamiętnienia tej ważnej rocznicy.

Jubileuszowa uroczystość przeniosła się następnie do Ośrodka Rehabilitacyjno-Wypoczynkowego WIELSPIN, w którym jej gości oraz licznie zgromadzonych krwiodawców ponownie przywitał Jan Maćkowiak, prezes PCK w Wągrowcu, po czym przedstawił szczytną ideę niesienia pomocy drugiemu człowiekowi, historię wągrowieckiego honorowego krwiodawstwa i jego osiągnięcia.

Podczas tej części uroczystości wyróżnienia odebrali honorowi krwiodawcy oraz działacze PCK z całego powiatu wągrowieckiego, oraz okolic. Wśród wyróżnionych byli także liczni wągrowczanie. I tak decyzją Ministra Zdrowia Odznaki „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu” otrzymali Marek Piasecki i Wiesław Pietrowski z naszego miasta, a Odznaką „Za zasługi dla ochrony zdrowia” został wyróżniony Jan Maćkowiak (od 1996 roku prezes PCK, propagator zdrowia, honorowego dawstwa i wartości humanitarnych).

Kolejnymi wągrowczanami wyróżnionymi z okazji święta krwiodawstwa zostali: Tomasz Kubasik, Marian Kantorski, Andrzej Cholewiński i Jan Mich – wyróżnienie za oddanie ponad 50 litrów krwi.

W wyniku decyzji Wielkopolskiego Oddziału Okręgowego PCK w Poznaniu przyznano odznaki Zasłużony honorowy dawca krwi, wśród których byli także mieszkańcy Wągrowca:


Odznaczenia z okazji 65 – lecia Ruchu Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża w „Wielspinie” Minister Zdrowia wyróżnił odznaczeniami następujące osoby:

▫️Tomasz Dembski – Oleszno
▫️Marek Piasecki – Wągrowiec
▫️Wiesław Pietrowski – Wągrowiec
▫️Robert Pilachowski – Wągrowiec
▫️Maciej Wiśniewski - Łekno
▫️Michał Nowak – Budzyń
▫️Sławomir Pisarek – Wapno
▫️Jan Maćkowiak - Wągrowiec

Uchwałą Zarządu Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu odznaką „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego” został wyróżniony Zdzisław Słoma z Gołańczy

Uchwałą Zarządu Powiatu Wągrowieckiego „Nagrodę Herbu Powiatu Wągrowieckiego” została wyróżniona Danuta Skałbania z Sławy Wielkopolskiej.

Wyróżnienia Wojewody Wielkopolskiego w Poznaniu za długoletnie oddawanie krwi otrzymali krwiodawcy po oddaniu przez każdego z nich ponad 50 litrów krwi: Zdzisław Słoma – Gołańcz, Tomasz Kubasik – Wągrowiec, Zygmunt Konwiński - - Bobrowniki, Czesław Jessa – Rogoźno, Stanisław Izychart – Rogoźno, Wiesław Świdrak – Żelice, Marian Kantorski – Wągrowiec, Andrzej Cholewiński – Wągrowiec, Jan Mich – Wągrowiec, Sławomir Wekwert – Czesławice, Piotr Ptak – Garbatka.

Decyzją Zarządu PCK w Wągrowcu odznakę „Me Dare” (dający siebie) otrzymał Zbigniew Leichert z Wągrowca, zasłużony krwiodawca, który zakończył swoją misję oddawania krwi

Na wniosek Zarządu PCK w Wągrowcu Wielkopolski Oddział Okręgowy PCK w Poznaniu przyznał odznaki „Zasłużony honorowy dawca krwi”

po oddaniu 18 litrów otrzymali:

▫️Waldemar Bocheński – Wągrowiec
▫️Maciej Brząkała – Kuszewo
▫️Waldemar Chlebda – Rogoźno
▫️Sebastian Drews – Wągrowiec
▫️Jarosław Gapiński – Wągrowiec
▫️Arkadiusz Jerzewski – Wiatrowo
▫️Ireneusz Matuszak - Próchnowo
▫️Tomasz Meres – Wągrowiec
▫️Tomasz Napierała – Wągrowiec
▫️Krzysztof Narożyński – Wągrowiec
▫️Michał Nowak – Budzyń
▫️Paweł Piątek – Wągrowiec
▫️Piotr Rozmarynowski – Mieścisko
▫️Maciej Wiśniewski – Łekno

Odznaki PCK Zasłużony HDK po oddaniu 10/12 litrów otrzymali:

Iga Mańkowska – Rogoźno, Katarzyna Wąsowicz – Mieścisko, Wiesława Kujawa – Kaliska, Stanisław Beczek – Kłecko, Radosław Cieslik – Wągrowiec, Michał Białas – Wągrowiec, Radosław Frasz – Wągrowiec, Andrzej Grajek – Skoki, Artur Imberowicz – Wągrowiec, Damian Jerzak – Skoki, Tomasz Kaczmarek – Wągrowiec, Rafał Karasiewicz – Wągrowiec, Mateusz Kędziora – Czekanowo, Marcin Kotliński – Damasławek, Jacek Kujawski – Wągrowiec, Robert Łuczkowiak – Wągrowiec, Wojciech Pietrowski – Wągrowiec, Paweł Stawicki – Wągrowiec, Dariusz Steinke – Rożnowo, Tomasz Szymkowiak – Łaziska, Roman Urban – Skoki

Odznaki PCK Zasłużony HDK po oddaniu 5/6 litrów otrzymali:

Anna Adamczak – Wągrowiec, Ewa Sempołowicz – Podstolice, Renata Szymkowiak – Rogoźno, Renata Woźniak – Pawłowo Żońskie, Alina Nowaczewska – Łaziska, Jagoda Smolarek – Kłecko, Barbara Karasiewicz – Wągrowiec, Emilia Jańczak – Wągrowiec, Remigiusz Priebe – Wągrowiec, Rafał Karasiewicz – Wągrowiec, Karol Ciesielski – Popowo Kościelne, Konrad Dziuba – Mieścisko, Kornel Pietrzyński – Łekno, Łukasz Olendrowicz – Wągrowiec, Kamil Kosicki – Mieścisko, Szymon Tyl – Skoki, Krystian Perła – Grzybowice, Łukasz Woźniak – Gowarzewo, Szymon Grajkowski – Wągrowiec, Paweł Saja – Wągrowiec, Karol Woźniak – Wągrowiec, Adam Rybarczyk – Potrzanowo, Dariusz Pietrzykowski – Wągrowiec, Kacper Kurek – Wągrowiec, Paweł Kalota – Podstolice, Marian Kruk – Niemczyn, Tomasz Czapla – Szczodrochowo, Kamil Dudek - Rokojady, Jacek Bolczyk – Rudnicze, Zbigniew Biskupski – Wągrowiec, Mikołaj Patelski – Wągrowiec, Maciej Piechowiak – Podlesie Kościelne, Krzysztof Janowiak – Wągrowiec, Ryszard Myszka – Skoki, Piotr Czaczyk – Wągrowiec, Hubert Bosacki – Skoki, Michał Nowakowski – Kobylec, Marcin Mittmann – Wągrowiec, Jakub Migasiewicz – Skoki, Marcin Jarosz – Koninek, Jarosław Kosmowski – Skoki, Andrzej Buzalski – Gołańcz, Damian Zalewski – Skoki, Paweł Włodarczyk – Wągrowiec, Tomasz Budynek – Wągrowiec, Sebastian Śmiełowski – Rudnicze, Daniel Rożek – Swarzędz, Mikołaj Przysiek – Kakulin, Piotr Konieczny – Wągrowiec, Wiesław Nowak – Żelice, Tomasz Faberski – Skoki, Kacper Kuliński – Poznań.


Komentarze   

Koko
+2 #7 FotkiKoko 2023-09-13 15:52
Bedeben! Wejć na stronie: Nasze miasto Wągrowiec
Tam jest sporo fotek,które zrobiła dziennikarka.
Bedeben
+7 #6 Lans Maćkowiaka burmistrza i wicestarostyBedeben 2023-09-12 12:04
Uroczystość nagrodzenia krwiodawców, tekst pełen nazwisk, a na zdjęciach Maćkowiak, Berendt, Piechocki i ani jednego krwiodawcy!
Hincyk
+2 #5 RE: 65 lat Honorowego Krwiodawstwa PCK w WągrowcuHincyk 2023-09-12 10:40
Jarko Ty jesteś taki honorowy krwiodawcą jak ochotnicy że straży którzy za kasę biegają na akcje Robisz to do medali czy dla ludzi ?
Jarko
-2 #4 RE: 65 lat Honorowego Krwiodawstwa PCK w WągrowcuJarko 2023-09-12 09:15
Oczywiście gratulacje dla wszystkich krwiodawców, tych co oddali 0,450 ml i tych co 50 litrów . Mnie bardziej irytuję to , że za 6 litrów otrzymasz medal w Wągrowcu i kolejne 6 litrów oddasz w Poznaniu i kolejne 6 litrów w autobusie np. w Żninie lub Janowcu Wlkp. I za każdym razem otrzymasz medal za 6 litrów. Szkoda, że nie ma tego jakoś uporządkowanego. Oddasz ostatni raz w Wągrowcu I łącznie masz 15, 18 czy 50 otrzymujesz z Wągrowca, oddajesz w autobusie w Żninie otrzymujesz w Żninie. Bo np mojej całej krwi w autobusie w Żninie nie widzieli (około 25 litrów oddanych) ale nie chodzi przecież o medale, chodzi mi głównie o system.
Wasyl
-2 #3 RE: 65 lat Honorowego Krwiodawstwa PCK w WągrowcuWasyl 2023-09-11 23:24
Maćkowiak Ty się nie boisz ze po Teojej śmierci złomiarze wykopią Cie z dołka Przecież tych medali dobie dajesz tyle co ruski generał w czasie 2 eojny światowej .Ciekawe czyasz chociaż jedno świadectwo pracy ?
Jaca
+3 #2 KrwiodawcaJaca 2023-09-11 22:48
Należy pogratulować wszystkim krwiodawcom ratującym na co dzień życie ludzkie. Szkoda że wynik krwiodawcy są podania jak groch z kapustą bez choćby alfabetycznego uporządkowania. Maćkowiak to skrajny z dziadoocen, który sprzedaje wspaniałą misję krwiodawstwa na polityczne usługi starosty.
Wągrowczanka
+4 #1 GratulacjeWągrowczanka 2023-09-11 19:17
Gratulacje dla wszystkich oddających krew. Dzięki Wam zostało uratowanych wiele istnień ludzkich.

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2023 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.