• Media
 • Opublikowano:
 • Wyświetlono: 2654

Rondo w Łeknie nosi imię Profesora Andrzeja Marka Wyrwy

Rondo w Łeknie otrzymało imię prof. dr. hab. Andrzeja Marka Wyrwy. Uchwałę w tej sprawie podjęła Rada Gminy Wągrowiec w dniu 28 lutego 2024 r.

Rada Gminy Wągrowiec podjęła uroczystą uchwałę, nadając rondu w Łeknie imię zasłużonego Prof. dr. hab. Andrzeja Marka Wyrwy. To wydarzenie niewątpliwie wpisuje się w kronikę lokalnej społeczności jako moment szczególny, podkreślający bogaty wkład Profesora w rozwój nauk historycznych i archeologicznych.

Profesor Andrzej Marek Wyrwa, uznawany za jednego z czołowych polskich historyków i archeologów, szczególnie zasłużył się w badaniu średniowiecznej historii oraz kultury. Jako kierownik Ekspedycji Archeologicznej „Łekno” oraz dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, miał ogromny wpływ na zrozumienie i zachowanie dziedzictwa naszego regionu. Szczególnie bliska była mu łekneńska ziemia, którą nie tylko badał, ale i którą pokochał, przyczyniając się do jej promocji i rozwoju.

22 marca 2024 r., w dniu Urodzin Profesora, miała miejsce ceremonia odsłonięcia tablicy upamiętniającej tego wybitnego człowieka. Uroczystość zgromadziła rodzinę - córkę Profesora, Katarzynę Czyż wraz z wnukami, jak również wielu mieszkańców i przedstawicieli lokalnych władz. Był to czas refleksji, ale również celebracji dziedzictwa, które Profesor Wyrwa pozostawił po sobie jako dziedzictwo dla przyszłych pokoleń.

Nadanie imienia Profesora rondu w Łeknie stanowi nie tylko hołd dla Jego osoby, ale również przypomnienie o znaczeniu historii, kultury i nauki w budowaniu tożsamości lokalnej społeczności. 


🎬 Materiał wideo


 

 

Komentarze   

RENIA
#18 RE: Rondo w Łeknie nosi imię Profesora Andrzeja Marka WyrwyRENIA 2024-03-24 12:34
Do #16.Nadal czekam na konkrety na temat reparacji od ZSRR a obecnie od Rosjii za zniszczenia iwywozki na Sybir.To ile bedzie bln?
Co do pozostałych konfliktów zbrojnych musisz się sporo douczyc dlaczego doszlo do upadku i rozbiorów Rzeczpospolitej.
Tylko Tusk
#17 RE: Rondo w Łeknie nosi imię Profesora Andrzeja Marka WyrwyTylko Tusk 2024-03-24 10:57
Franciszek idąc Twoim tokiem myślenia to połowę ulic w Łeknie możemy nazwać tym nazwiskiem SSpokojnie tą odkryta niedawno w centrum Łekna podłogę można nazwać imieniem jakiegoś archeologa
Tylko Tusk
#16 RE: Rondo w Łeknie nosi imię Profesora Andrzeja Marka WyrwyTylko Tusk 2024-03-24 09:51
Renia droga wolna Twoi postkomunistyczny mentorzy z dzisiejszej koalicji 13 grudnia mają wszystkie środki żeby starać die o inne odszkodowania Tylkk ja nic niewiem żeby tamte wojny miały skutek ogólnoświatowy Co do żołnierzy AK to dzisiejsza rządząca postkomuna chce likwidacji IPN i umniejsza bohaterstwo poszczególnych żołnierzy niezłomnychTakze Renia wstańcie z kolan i dalej walczcie o odszkodowania bo ludzie z tamtych czasów umierają
RENIA
#15 RE: Rondo w Łeknie nosi imię Profesora Andrzeja Marka WyrwyRENIA 2024-03-24 06:32
Do#13.A ja czekam aż napiszesz coś o reparacjach wojennych od :Szwedów za potop,
Turków za najazd na Polskę,Tatarów ,od Rusinów od Ukrainy za wojny kozackie,od Czech bo tu też swego czasu szabelką machali i na koniec za znniszczenia 2 wojny światowej
dokonanych przez wyzwolicieli ze wschodu.O represjach pod koniec wojny względem żołnierzy AK i ludnosci cywlinej wyworzonej na biale niedźwiedzie .Chetnie poczytam.
d###@
#14 Re#4d###@ 2024-03-24 05:51
Dopiero po 8 latach obudził się pan? No tak przecież właśnie by uspić czujność były te co weekendowe imprezy całą wieś bawi się tańczy i śpiewa w nowych wiejskich świetlicach. Kasa zamiast na drogi poszła na tańce , hulanki, swawole a teraz szok i przebudzenie ...
Tylko Tusk
#13 RE: Rondo w Łeknie nosi imię Profesora Andrzeja Marka WyrwyTylko Tusk 2024-03-24 00:21
Renia dziś z tekturami jeżdżą Twoi Może nsm coś powiesz o stu konkretach na sto dni ? Jskox żaden z wielbicieli parti oszustów nie chwali się gdzie tankuje paliwo pp 5 zł Myślę że Wam wystarcza z konkretów komisję śledcze bo Wy pracować nie musicie macie esbeckie rmerytury .Na koniec napisz jsk Rudy odpuścił Niemcom 6 bln .zł za wojenne zniszczenia i zabicie okaleczenie milionow ludzi ..Dawaj Reniu może Ci Golem pomoże.
ala
#12 falszala 2024-03-24 00:02
ten mały łysy w okularach jest super fałszywy !
RENIA
#11 RE: Rondo w Łeknie nosi imię Profesora Andrzeja Marka WyrwyRENIA 2024-03-23 19:45
Do Pana Henryka.Przeszkadza Panu remont w Leknie ?A co przez ostatnie 8 lat w powiecie zrobili Panscy koledzy z PIS-u?w sprawie poprawienia bezpieczeństwa na tych drogach o których Pan wspomina?Partyjni koledzy już raczej w najbliższym czasie nie przywioza tektorowych czeków.Skonczyly się "płomienie przemówienia"na dożynkach.Przerrzneliscie wybory parlamentarne i przerrzniecie samorządowe.Igrzyska się skończyły.
Franciszek
#10 WyrwaFranciszek 2024-03-23 19:00
Pasuję do dziur jakie powstaną za chwilę albo już są wyrwy!!!!!!!
Marta 45
#9 RondoMarta 45 2024-03-23 16:27
Przypominam że nadanie nazwy rondu nie rodzi żadnych problemów natomiast zmiana nazyw ulicy skutkuje wieloma decyzjami administracyjnymi i finansowymi dla mieszkańców
Tylko Tusk
#8 RE: Rondo w Łeknie nosi imię Profesora Andrzeja Marka WyrwyTylko Tusk 2024-03-23 14:14
Do # 3 to nazwijcie główna ulice w Łeknie jego imieniem a wszystkie ronda że względów praktycznych powinny nosić nazwę od ich położenia NP masz eypadek niedaleko jakiegoś ronda i co idziesz zobaczyć nazwę czy łatwiej określisz nazwę od położenia lub miejsca gdzie się znajduje ? W wrc mieszkam całe życie i nieznam żadnego ronda z nazwy tylko z położenia .
Aleksander
#7 RE: Rondo w Łeknie nosi imię Profesora Andrzeja Marka WyrwyAleksander 2024-03-23 14:04
Do # 6 elektrownia w Ostrołęce to pokus z tym 6 bln zł które Tudk odpuszcza Niemcom za 2 wojnę światową Tak się chwali jaki jest mocny w Europie a w tym temacie zmiękł To że odpuścił pieniądze dla państwa ale też odpuścił pieniądze dla zwykłych obywateli którzy żyli w tych latach Rudy skur..
ponownie oszukał Polaków .Może się bał że będzie musiał zapłacić z rodzinnej kasy za dziadka z wermahtu ? Jak poczeka kilka lat yo już ten problem zniknie bo tylko w Warszawie za PO żyli ludzie po 130 lat .
J 23
#6 Rondo w łeknieJ 23 2024-03-23 10:48
Pewnie zbudowano by wiele dróg gdyby nie pomysł zbudowania a potem wyburzenia elektrowni w Ostrołęce za ponad miliard złotych
Do #4
#5 Do #4Do #4 2024-03-23 10:28
A po co tyle się przemieszczacie? Zrobić zakupy na cały tydzień i nie będzie trzeba brudzić swoich limuzyn za dopłaty unijne jadąc po bochenek chleba, paczkę papierosów i popitkę do Wagrowca! Jak powiedział prezydent Poznania zdecydowałes się zamieszkać na wsi musisz liczyć się z utrudnieniami. Finito. Drogi w miastach też niszczycie
Henryk Grewling
#4 Drogi,shach te drogi!Henryk Grewling 2024-03-23 09:32
PAŁAC W ŁEKNIE za 7 mlionów,jak poinformował w przemówieniu radny sejmiku wojewódzkiego z PSL,szopki na wsiach!!!
Władze gminy i powiatu w promocji fundują nam setki dziur na drogach powiatowych i gminnych!
Drgi powiatowe:Gołańcz przez Czerlin do Kcyni,droga od Krzyżanek przez Rybowo doPawłowa,droga przez wieś Panigródz do drgi Wągrowiec-Bydgoszcz itp.
Drogi w gminie Wągrowiec: droga do Koninka oraz m.in.droga naczelnych władz...pana radnego,zarazem przew.gminy do Wiatrowca z dziesiątkami dziur!!!Starajmy się najpierw o chleb,podstawowe warunki życiowe,a potem o pałace!
Marian z gminy
#3 RondoMarian z gminy 2024-03-23 08:27
Profesor Wyrwa kochał łekno i czuł się tu jak w domu, wiele bobrego zrobił dla całego regionu to on przypomniał całą spuściznę pocysterska i co zawdzięczamy zakonnikom. Bardzo dobry pomysł nikt z mieszkańców łekna nie powie że nie wie kim był profesor
Tylko Tusk
#2 RE: Rondo w Łeknie nosi imię Profesora Andrzeja Marka WyrwyTylko Tusk 2024-03-22 22:43
Ronda powinny mieć nazwy od miejsca w którym się znajdują .Wtedy łatwiej zapamiętać nazwę albo komus wytłumaczyć gdzie się znajduje .
GIZELA
#1 Rondo w Łeknie nosi imię Profesora Anrzeja Marka WyrwyGIZELA 2024-03-22 22:05
Ci Panowie i jadna pani popierają w tej Gminie tylko PSL.

TRWA CISZA WYBORCZA
komentowanie zostało wyłączone do 21.04.2024 r. do godziny 21:10

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2023 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.