• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 6886

Modernizacja linii kolejowej. Wągrowiec z drugim przystankiem

PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na długo wyczekiwaną modernizację linii kolejowej nr 356, obejmującej odcinek od stacji Wągrowiec do granicy województw wielkopolskiego oraz kujawsko-pomorskiego.

Inwestycja zakłada wymianę torowiska, modernizację przystanków i stacji, budowę dwóch mijanek oraz nowego przystanku Wągrowiec Południowy.

Kontynuacja prac z lat poprzednich

Modernizacja będzie kontynuacją działań przeprowadzonych na odcinku od Poznania do Wągrowca. Poprzednie prace przyczyniły się do znaczącego wzrostu liczby przewożonych pasażerów, co uczyniło ten odcinek jedną z najlepszych spalinowych linii w Polsce pod względem potoków pasażerskich. Obecne prace mają na celu zwiększenie przepustowości szlaku, który jest na granicy wyczerpania.

Zakres prac

Modernizacja obejmie 26-kilometrowy odcinek od 52,4 do 78,392 kilometra trasy, w tym prace utrzymaniowe przed stacją w Wągrowcu. Pociągi pasażerskie będą mogły poruszać się z prędkością 120 km/h, a towarowe z prędkością 80 km/h. Dopuszczalny nacisk na oś wyniesie 22,5 tony, a trasa zostanie przygotowana do przyjmowania 600-metrowych pociągów towarowych. Istniejące torowisko zostanie zastąpione torem bezstykowym.

Nowe mijanki

Przystanek Roszkowo Wągrowieckie zostanie przekształcony w mijankę, co poprawi przepustowość odcinka Wągrowiec-Poznań. Powstanie nowy tor oraz peron wyspowy o długości 100 metrów, szerokości od 6,3 do 7,2 metra i wysokości 55 centymetrów. Podobne prace zostaną wykonane na przystanku Grylewo, który również zostanie przebudowany na mijankę, z nowym torem, peronem o długości 100 metrów, szerokości 7 metrów i wysokości 55 centymetrów.

Nowy przystanek w Wągrowcu

Nowy przystanek Wągrowiec Południowy powstanie w rejonie skrzyżowania ulic Gnieźnieńskiej i Jankowskiej. Będzie miał 100 metrów długości i 55 centymetrów wysokości. Przystanek Panigródz zostanie przesunięty o 1,5 kilometra na wschód, a istniejące przystanki w Kobylcu i Laskownicy zostaną zmodernizowane.

Infrastruktura i sterowanie ruchem

Wszystkie perony będą wyposażone w ławki, wiaty, kosze na śmieci i tablice rozkładowe. Modernizacja obejmie także systemy sterowania ruchem kolejowym, wymianę nawierzchni na przejazdach kolejowo-drogowych oraz modernizację obiektów inżynieryjnych.

Zastępcza komunikacja autobusowa

Podczas prac nie przewiduje się długotrwałych zamknięć torowych na odcinku Poznań-Wągrowiec. Komunikacja zastępcza będzie wprowadzona na odcinku Wągrowiec-granica województwa, z etapowym przywracaniem ruchu kolejowego.

Terminy realizacji

Umowa na realizację inwestycji ma zostać wykonana w ciągu 18 miesięcy, z czego 14 miesięcy przeznaczono na prace budowlane. Inwestycja jest współfinansowana ze środków unijnych z programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027.

Docelowe połączenie z Bydgoszczą

Ostatecznym celem jest stworzenie alternatywnego połączenia Poznania z Bydgoszczą przez Wągrowiec, Kcynię oraz Nakło nad Notecią. Obecnie nie ma jednak planów ani funduszy na modernizację dalszego odcinka trasy od granicy województw do Kcyni i dalej do Bydgoszczy.


 

 

Komentarze   

Ted
+7 #6 RE: Modernizacja linii kolejowej. Wągrowiec z drugim przystankiemTed 2024-06-11 12:03
Dla kogo ten przystanek na skrzyżowaniu Jankowskiej i Gnieźnieńskiej? Dla działkowców? czy odwiedzających cmentarz?
ja
+3 #5 RE: Modernizacja linii kolejowej. Wągrowiec z drugim przystankiemja 2024-06-10 21:24
Czy Marszałek województwa dogadał sie z PLK co do elektryfikacji tej lini ?.
olaf
0 #4 elektrykolaf 2024-06-10 21:17
dlaczego nie ma kolei elektrycznej, tylko ciągle te spalinowe ? Elektryki są o wiele szybsze i nie zatruwają powietrza !Chyba jedyne miasto powiatowe w woj poznanskim c0o nie ma kolei elektrycznych !
Mirka
+5 #3 RE: Modernizacja linii kolejowej. Wągrowiec z drugim przystankiemMirka 2024-06-10 15:54
Proszę czytać ze zrozumieniem. Skrzyżowanie Gnieźnieńska i Jankowska, nie Janowicka. A teraz proszę wrócić do mapy😉
pasażer
+16 #2 RE: Modernizacja linii kolejowej. Wągrowiec z drugim przystankiempasażer 2024-06-10 15:10
A bana do Poznania nadal będzie wlec się ponad godzinę i kilkanaście minut? Tragedia... na Zachodzie to pociągi jadą kilkaset kilometrów ha ha ha... Drugiego toru od lat brak, tabor za krótki. Polska kolej tkwi w XX wieku :D
Sigmar
-3 #1 RE: Modernizacja linii kolejowej. Wągrowiec z drugim przystankiemSigmar 2024-06-10 14:53
Czy ktoś mi wyjaśni gdzie jest w Wągrowcu skrzyżowanie ulic Janowieckiej i Gnieźnieńskiej, bo szukam na mapie i nie widzę.

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2023 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.