• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 1416

Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie i mediacja w każdej gminie Powiatu Wągrowieckiego w 2024 roku

Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie i mediacja jest zadaniem zleconym z zakresu administracji rządowej, realizowanym przez Powiat Wągrowiecki w porozumieniu z Gminami: Damasławek, Gołańcz, Mieścisko, Skoki, Wapno, Wągrowiec.

W ramach systemu nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego i mediacji w powiecie wągrowieckim funkcjonują trzy punkty:

➢ w punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej nr 1 porad prawnych udzielają radcy prawni i adwokaci na podstawie umów zawartych z powiatem wągrowieckim,
➢ w punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej nr 2 powiat zlecił prowadzenie nieodpłatnych porad prawnych organizacji pozarządowej wyłonionej w drodze konkursu ofert zgodnie z ustawą o pożytku publicznym i wolontariacie. W 2024 roku powiat powierzył prowadzenie punktu nieodpłatnej pomocy prawnej Fundacji Inter Vivos z Warszawy,
➢ w punkcie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego nr 3 powiat zlecił prowadzenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego organizacji pozarządowej wyłonionej w drodze konkursu ofert zgodnie z ustawą o pożytku publicznym i wolontariacie. W 2024 roku powiat powierzył prowadzenie punktu nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego Fundacji Inter Vivos z Warszawy.

Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego świadczą dyżury 4 godziny dziennie przez 5 dni w tygodniu, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy.

Uprawniona do uzyskania nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego i mediacji jest każda osoba fizyczna, która złoży oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, w tym osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniająca innych osób w ciągu ostatniego roku (osoba ta dodatkowo składa oświadczenie o niezatrudnianiu innych osób w ciągu ostatniego roku). Oświadczenie należy złożyć osobie udzielającej nieodpłatnej pomocy prawnej.

Na podstawie art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (Dz. U. z 2021r. poz. 945) nieodpłatną pomocą prawną objęte zostały osoby fizyczne – prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą i niezatrudniające innych osób w ciągu ostatniego roku. Nieodpłatna pomoc prawna skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą jest pomocą de minimis, a zatem podlega regulacjom przewidzianym w ustawie z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 702).

W celu skorzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego należy:

➢ dokonać rezerwacji onlinepod adresem: http://np.ms.gov.pl albo
➢ zadzwonić pod numer telefonu: 665 300 445 (w poniedziałki 08:00-16:00, od wtorku do piątku od 07:30 do 15:30) albo
➢ wysłać e-maila na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Anonimową opinię o udzielonej nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim można przekazać:

➢ pod numerem telefonu: 665 300 445 ;
➢ na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;
➢ lub listownie na adres: Starostwo Powiatowe w Wągrowcu, Wydział Spraw Obywatelskich i Zdrowia, ul. Kościuszki 15, 62-100 Wągrowiec

Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa oraz harmonogram pracy punktów nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu wągrowieckiego znajdują się:

na stronie internetowej powiatu wągrowieckiego: TUTAJ
w Biuletynie Informacji Publicznej: TUTAJ
na tablicy ogłoszeń Starostwa Powiatowego w Wągrowcu.


 

 

Komentarze   

Mankut
+6 #1 RE: Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie i mediacja w każdej gminie Powiatu Wągrowieckiego w 2024 rokuMankut 2024-06-15 12:04
Bezplatna pomoc prawna przypomina mi bezpłatna służbę zdrowia .Raz idziesz ns nfz a później lekarz zapras?a Cie już do swojego prywatnego gabinetu .

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2023 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.