• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 1153

Realizacja programu "Aktywny Maluch" 2022-2029 w Wielkopolsce

W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu odbyło się spotkanie wiceministry Aleksandry Gajewskiej z samorządowcami z Wielkopolski, które miało na celu omówienie zmian w programie "Aktywny Maluch" oraz przedstawienie zasad naboru.

Program, będący nową odsłoną Maluch+, ma na celu zwiększenie dostępności wysokiej jakości opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów, w tym także dla dzieci z niepełnosprawnościami.

Podczas briefingu prasowego, wiceministra Aleksandra Gajewska przedstawiła cele spotkania i podkreśliła znaczenie dialogu z samorządowcami. W spotkaniu uczestniczyli również wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk, I wicewojewoda Karolina Fabiś-Szulc oraz poseł na Sejm RP Jakub Rutnicki.

W spotkaniu uczestniczyli też samorządowcy z powiatu wągrowieckiego.

- Nasza gmina jest beneficjentem programu Maluch+, którego najważniejszym założeniem jest rozwój instytucji opieki nad dziećmi do lat 3. W ubiegłym roku otrzymaliśmy dofinansowanie na budowę żłobka w Skokach. Obiekt przeznaczony będzie dla 50 dzieci. Dofinansowanie w kwocie 2 035 025 złotych gmina pozyskała na budowę nowej placówki (środki z KPO oraz rządowe), natomiast dotację 1 504 800 złotych na funkcjonowanie żłobka przez okres 36 miesięcy od momentu jego uruchomienia — poinformował Wojciech Cibail, burmistrz Skoków.

Wielkopolska zmaga się z problemem braku instytucji opieki w 27% gmin. Program "Aktywny Maluch" ma na celu walkę z tymi "białymi plamami" na mapie regionu, tworząc nowe miejsca opieki. Wzrost dostępności miejsc ma przyczynić się do aktywizacji zawodowej rodziców oraz umożliwić łączenie życia zawodowego z rodzinnym.

- Najważniejszą wiadomością, którą uzyskałem od Pani Ministry, było zapewnienie o zwiększeniu finansowania na utworzenie żłobka w Mieścisku! Decyzja w tej sprawie powinna zapaść jeszcze w lipcu. To świetna wiadomość, gdyż uzupełni pozyskane już wcześniej środki na adaptację budynku po gimnazjum na żłobek gminny. Kolejna pula pieniędzy znacząco przybliża nas do rozpoczęcia tej inwestycji! — informuje Przemysław Renn, burmistrz Mieściska.

Obecnie trwa szósty nabór wniosków dla jednostek samorządu terytorialnego oraz podmiotów prywatnych, chcących tworzyć nowe miejsca opieki nad dziećmi do lat 3. Wnioski można składać do 30 września br. Program integruje środki europejskie oraz krajowe, z budżetem wynoszącym blisko 6,5 mld zł, z czego ponad 500 mln zł przyznano Wielkopolsce.

Podczas wizyty w Poznaniu, wiceministra Gajewska odwiedziła również Żłobek "Niezapominajka", będący częścią Poznańskiego Zespołu Żłobków, skupiającego 15 placówek.


 

 

Komentarze   

Fiiittt
-1 #1 RE: Realizacja programu "Aktywny Maluch" 2022-2029 w WielkopolsceFiiittt 2024-07-08 06:45
A gdzie będą pracowały te matki? Przyjęcie wobec tego chyba będzie po okazaniu zaświadczenia, że pracują zawodowo, tak. W przeciwnym razie będziecie hodować ich dzieci, leniwe i te nie kochające matki jeszcze bardziej bedą traciły więź z dziećmi. Czy dzisiejsi pomysłodawcy tych absurdów mają jakiekolwiek pojęcie o psychologii dziecka i w ogóle człowieka? No tak pieski trzeba adoptować że schronisk, zwierzątka potrzebują zaopiekowania, uwagi , czasu, czułości, miłości.... Dzieci pod opiekę obcych.....czemu to ma służyć? Żeby matki miały więcej czasu na rzęski i pazurki bo to ich szczyt marzeń, żeby" pięknie "wyglądać jak mąż przyjedzie że zmywaka? A gdzie w tym wszystkim dziecko? Jeśli zwierzę oddziela się od matki słabnie więź, u ludzi jest podobnie. Bądz co bądz człowiek należy do gromady zwierząt i też jest ssakiem.

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2023 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.