• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 1996

Afrykański Pomór Świń już w powiecie wągrowieckim!

W powiecie wągrowieckim pojawiło się pierwsze ognisko ASF. Jest wysoce prawdopodobne, że zaraza będzie się rozprzestrzeniać dalej i należy zrobić wszystko, by temu przeciwdziałać, a przede wszystkim przestrzegać zasad bioasekuracji!

Hodowcy trzody chlewnej oraz ci, którzy mają z nią jakikolwiek kontakt, powinni być bardzo ostrożni po wizycie w lesie, gdzie może być mnóstwo wirusów ASF i łatwo je przenieść. Najlepiej wystrzegać się takich wizyt. A jeśli już jest to niezbędnie konieczne, surowo przestrzegać zasad bioasekuracji przy wejściu na teren gospodarstwa! Jakiekolwiek zaniechanie czy nieostrożność może oznaczać zarażenie i śmierć dla świń!

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wągrowcu przypomina, że w ubiegłym roku został wydany ważny komunikat dotyczący bioasekuracji w związku z afrykańskim pomorem świń (ASF). Jest to szczególnie istotne, ponieważ na krańcach naszego powiatu pojawiło się pierwsze ognisko zarażonych świń, które już zostało zlikwidowane.

Zagrożenie rozprzestrzeniania się zarazy jest jednak nadal realne, dlatego apeluje się do wszystkich hodowców trzody chlewnej oraz osób mających z nią kontakt o bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekuracji.

Afrykański pomór świń to groźna choroba wirusowa, na którą podatne są zarówno świnie domowe, jak i dziki. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie tym wirusem, jednak choroba ta stanowi poważne zagrożenie ekonomiczne dla przemysłu mięsnego oraz hodowli. Wstrzymanie obrotu oraz eksportu świń i produktów wieprzowych, a także padnięcia świń i koszty likwidacji ognisk choroby, prowadzą do znacznych strat finansowych.

Powiatowy Lekarz Weterynarii przypomina o konieczności przestrzegania zasad bioasekuracji, w tym:

➢ Utrzymywania świń w zamkniętych pomieszczeniach z oddzielnymi wejściami.
➢ Zabezpieczenia budynków przed dostępem zwierząt wolnożyjących i domowych.
➢ Wyłożenia mat dezynfekcyjnych przed wejściami do pomieszczeń z trzodą chlewną.
➢ Karmienia świń paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt.
➢ Stosowania środków higieny przez osoby obsługujące świnie.

Hodowcy powinni również unikać wizyt w lesie, gdzie mogą znajdować się wirusy ASF. Jeśli wizyta jest konieczna, należy surowo przestrzegać zasad bioasekuracji przy powrocie do gospodarstwa.

W przypadku zauważenia objawów nasuwających podejrzenie ASF, takich jak wysoka gorączka, sinica skóry, duszność, biegunka z domieszką krwi czy liczne padnięcia świń, należy natychmiast zgłosić to Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii.

Powiatowy Lekarz Weterynarii zapewnia, że za świnie zabite, poddane ubojowi lub padłe w wyniku zwalczania ASF, przysługuje odszkodowanie ze środków skarbu państwa.

Więcej informacji oraz wzór planu bioasekuracji dostępny jest na stronie Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Wągrowcu.


 

 

Dodaj komentarz

Redakcja Portalu WRC nie odpowiada za publikowane treści w module komentarze.

Przed dodaniem wpisu zapoznaj się z REGULAMINEM!

Kod antyspamowy
Odśwież

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2023 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.