• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 6194

Peregrynacja dokumentu Zbyluta do źródeł

26 listopada 2016 roku w kościele parafialnym pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Łeknie odbyła się msza święta w związku z „Peregrynacja dokumentu Zbyluta do źródeł”.

Mszę celebrował i homilię wygłosił J.E. ks. abp. Wojciech Polak. Podczas liturgii, którą uświetnił Chór Katedry Prymasowskiej z Gniezna, poświęcona została rekonstrukcja sygnaturki (dzwonu) z XIII w. z klasztoru w Łeknie, ufundowana przez prof. dr hab. Andrzeja M. Wyrwę. Po mszy św. wójt Gminy Wągrowiec Przemysław Majchrzak odczytał treść dokumentu Zbyluta w tłumaczeniu Pani Zofii Wojciechowskiej — kustosz Archiwum Państwowego w Poznaniu, po czym nastąpiło odsłonięcie historycznego Dokumentu i wszyscy mogli wpisać się do wystawionej księgi pamiątkowej. Dokumenty Zbyluta powróciły do Archiwów w Poznaniu i w Gnieźnie, a uroczystości zakończyła biesiada „U Zbyluta”.

***

Dokument Zbyluta z 1153 r. - dokument fundacyjny klasztoru cystersów w Łeknie wydany przez możnowładcę i rycerza polskiego Zbyluta z Panigrodza, to najstarszy akt prawny sporządzony w Polsce.

Po ponad 850. latach do miejsca, w którym powstał, powrócił dokument potwierdzający nadanie ziem przez Zbyluta z rodu Pałuków na rzecz zakonników cysterskich, sprowadzonych z Altenbergu pod Kolonią, i utworzenie opactwa, które zostało prawnie uznane za samodzielną placówkę zakonną pw. NMP i św. Piotra. Wydarzenie to miało miejsce w 1153 roku na uroczystym zjeździe w Łeknie, w którym uczestniczyli najdostojniejsi przedstawiciele tego czasu, w tym m.in. arcybiskup gnieźnieński Jan, biskup poznański Stefan, książę Mieszko III i wielu innych.

Dokument mocą którego Zbylut fundował klasztor dla ubogich w Chrystusie zakonników cysterskich, jest najstarszym, powstałym w polskiej kancelarii, zachowanym w oryginale dokumentem fundacyjnym dla klasztoru na ziemiach polskich.

Do naszych czasów dokument zachował się w trzech egzemplarzach – dwóch oryginałach, nazywanych „poznańskim” i „gnieźnieńskim I”, oraz kopii naśladowczej oryginału dokumentu poznańskiego znanej jako dokument „gnieźnieński II”.


 

Komentarze   

DUMNA ŁEKNIANKA
-6 #2 Peregrynacja Dokumentu ZbilutaDUMNA ŁEKNIANKA 2016-11-30 09:31
Bardzo DOSTOJNA i GODNA UROCZYSTOŚĆ. Jako mieszkanka Łekna jestem dumna. Dziękuję Wszystkim , którzy przyczynili się do tego ponadczasowego wydarzenia. Szczególnie Wójtowi Gminy Przemysławowi Majchakowi. Pani Dyrektor GOK Krystynie Urbańskiej, Proboszczowi Markowi Rerek, Dyrekcji Szkoły Jackowi Brzostowskiemu i Beacie Marmurowicz oraz mieszkańcom: Zbigniewowi Tomczak, Wisi Gruchała, Steni Pawlak i innym (przepraszam Tych, których nie wymieniłam). Robicie wspaniałe rzeczy dla Łekna i tak dalej trzymajcie mimo przeciwności. DZIĘKUJĘ.
Ximer
-1 #1 HansXimer 2016-11-29 23:15
Czy Zbylut z Panigrodza i Zbilut z Panigrodza to ta sama osoba?

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.