• Opublikowano:
  • Wyświetlono: 2864

Promocja książki autorstwa Andrzeja Wieczorka

W miniony czwartek odbyła się promocja książki autorstwa Andrzeja Wieczorka pt. "Słownik biograficzny powstańców wielkopolskich 1918/1919 związanych z ziemią gołaniecką i jej okolicami".

Przygotowany przez Andrzeja Wieczorka słownik powstańców wielkopolskich z ziemi gołanieckiej jest znakomitym przykładem solidnego opracowania monografii w wymiarze lokalnym. Jest to efekt wieloletniej, niezwykle dociekliwej pracy autora. Wymagała ona umiejętności selekcji i analizy krytycznej materiałów, do których dotarł. Fakty, które wydawały się już pewne, autor ponownie weryfikował. Jego liczne kontakty z badaczami, pasjonatami historii lokalnej owocowały tym, że uzyskiwane informacje stawały się jeszcze bardziej wiarygodne. Była to więc żmudna i długotrwała praca.

O rzetelności ustaleń A. Wieczorka świadczą jego uwagi dotyczące błędnych inskrypcji na grobach powstańców, np. na cmentarzu junikowskim w Poznaniu. Przykładem efektywnej dociekliwości autora jest pozyskanie zdjęcia jednego z pięciu powstańców pochowanych w Smogulcu – Nikodema Rymera i wielu innych zdjęć oraz nowych dokumentów powstańców ziemi gołanieckiej i jej okolic. Należy zwrócić uwagę na niezwykle bogatą ikonografię słownika. Książka jest świetnie udokumentowana, w wielu przypadkach przedstawia materiały nieuwzględniane w poprzednich publikacjach autora.

W tym miejscu podkreślić należy, że „Słownik biograficzny powstańców wielkopolskich 1918/1919 związanych z ziemią gołaniecką i jej okolicami” jest opracowaniem pełnym, czyli kompletnym od strony merytorycznej. Zawiera on nie tylko biogramy powstańców z Kompanii Gołanieckiej, ale wszystkich tych, którzy pochodzą z terenu gminy i walczyli poza jej granicami, bądź odwrotnie – pochodzili z innych miejscowości, a późniejsze życie związali z ziemią gołaniecką. Imponująca liczba ponad 230 biogramów powstańców świadczy o ogromnym wysiłku mieszkańców ziemi gołanieckiej w zmaganiach o granice Drugiej Rzeczypospolitej. Przedstawione losy powstańców znacząco wzbogacają historię gminy, pozytywnie wpływają na kształtowanie tożsamości lokalnej mieszkańców.

Fragment z przedmowy
prof. dr hab. Janusz Karwat

fot. Janusz Patelski

Komentarze   

maszynista
0 #3 RE: Promocja książki autorstwa Andrzeja Wieczorkamaszynista 2017-10-30 19:54
Cytat:
http://www.portalwrc.pl/wagrowiec/aktualnosci-z-miasta/9596-negocjowal-wilczynski-inwestycja-chwali-sie-poszwa
szukanie nie boli
Bolo
-1 #2 RE: Promocja książki autorstwa Andrzeja WieczorkaBolo 2017-10-30 19:43
Może portal WRC zająłby się tym tematem?
http://radiopoznan.fm/informacje/pozostale/wagrowiec-coraz-blizej-szynobusow?utm_source=wp&utm_medium=sg&utm_campaign=trendy
Marcin
+3 #1 RE: Promocja książki autorstwa Andrzeja WieczorkaMarcin 2017-10-30 18:32
Gdzie można kupic ?

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Odwiedza nas 74 tys. Internautów miesięcznie, generując 900 tys. odsłon
  • Mamy najwięcej fanów spośród wągrowieckich redakcji
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.