• Media
  • Opublikowano:
  • Wyświetlono: 33189

„Skoczki” zaśpiewają kolędy na Rynku

Miłośników popołudniowych świątecznych spacerów zapraszamy w drugi dzień Świąt, w sobotę, 26 grudnia, na wągrowiecki Rynek, gdzie o godz. 17:00 odbędzie się niezwykły koncert kolęd w wykonaniu Grupy Artystycznej „Skoczki”.

Grupa kilkudziesięciu chłopców i dziewczynek pod kierownictwem Mieczysława Jarzębowskiego, zaśpiewa zestaw popularnych kolęd, które w świątecznej dekoracji Rynku – przy wspaniałej choince i świecącej kopule nad fontanną – z pewnością uprzyjemnią wągrowczanom tegoroczne Święta. Gorąco zapraszamy.

Pierwsze przesłuchania przeprowadzili pan Mieczysław Jarzembowski i pan Antonii Wiśniewski. Do grupy zakwalifikowano wówczas 35 dzieci w wieku od 5 do 10 lat. Od początku zespół prowadzi pan Mieczysław Jarzembowskia opiekę nad zespołem sprawuje Pani Jadwiga Ranke – Dyrektor Biblioteki Publicznej w Skokach.

Celem powstania zespołu było stworzenie dzieciom naszego miasteczka i gminy alternatywnej formy spędzania wolnego czasu, oraz zaszczepienie im tradycji śpiewu.
Systematyczne próby i ogromny wkład pracy instruktorów i dzieci, przyczyniły się do pierwszych sukcesów Zespołu. Już w niespełna dwa lata od rozpoczęcia działalności Grupa nagrała pierwszą kasetę z kolędami „Daj pokój ludziom dobrej woli”. W pierwszą rocznicę powstania Zespół wraz z opiekunami udał się na Jasną Górę, gdzie śpiewał przed Cudownym Obrazem Matki Boskiej. Dzisiaj coroczne pielgrzymki do Częstochowy są już tradycją. Podczas jednego z pobytów na Jasnej Górze zespół został poproszony o nagranie programu radiowego dla Radia Jasna Góra.

W 1995 roku Grupa udałą się w swoją pierwsza trasę koncertową - Licheń, Niepokalanów, Warszawa, Częstochowa. Dzisiaj "Skoczki" już nie tylko śpiewają, ale i tańczą. Stroną choreograficzną zajęła się pani Iwona Markiewicz, która opracowała taneczne układy do większości śpiewanych już przez zespół piosenek.
Rok 1996 przynosi kolejny dłuższy wyjazd Zespołu - "Skoczki"  biorą udział w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Religijnej w Sopocie w Operze Leśnej – „II spotkanie z Jezusem”. Festiwal ten na żywo był transmitowany na cały świat. Próby zespołu przed występem na Festiwalu obserwowało jury z gospodarzem festiwalu arcybiskupem Tadeuszem Gocławskim, które zdecydowało, że zespół "Skoczki 93" przewodniczyć będzie całemu festiwalowi. Opera Leśna w Sopocie zgromadziła w tym dniu 6000 dzieci. Piosenka „Ludzie spójrzcie na dzieci” ułożona przez członków Zespołu, stała się hymnem tego festiwalu. Podczas tego wyjazdu zespół koncertował jeszcze w Gdańsku i Gdyni. W tym miejscu należy dodać również, że piosenka „Ludzie spójrzcie na dzieci” uplasowała się w pierwszej dziesiątce listy przebojów Radia Św. Wojciech w Gnieźnie.
Kolejna piosenka ułożona przez dzieci pt. „Kochana mamo”, została bardzo ciepło przyjęta prze Polonię amerykańską w Chicago.

Od roku 1997 Grupa corocznie bierze udział w Wielkopolskim Przeglądzie Piosenki Religijnej „Śremsong” i co roku zdobywa statuetki festiwalu. Trzykrotnie zespół brał także udział w Ogólnopolskim festiwalu Piosenki Ekologicznej w Pakości, plasując się na czołowych miejscach. Po raz kolejny zespół zgłoszony jest na Powiatowy Przegląd Szkolnych Zespołów Muzycznych i tanecznych „Witryna” w Wągrowcu.
"Skoczki" występowały również na festiwalach organizowanych przez Urząd Marszałkowski „Dzień dobry Wielkopolsko” – Szamotuły, Wągrowiec, Piła, Grodzisk, Rawicz. Nie sposób wymienić wszystkich miejsc koncertowych naszej grupy. W telegraficznym skrócie wygląda to tak: Ostrów, Poznań, Leszno, Osieczna, Swarzędz, Dąbrówka Kościelna, Budzyń, Gołańcz, Gniezno, Wągrowiec, wioski gminy i miasto Skoki. Od trzech lat ma swój udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy i innych imprezach charytatywnych.

Grupa Artystyczna „Skoczki” zjechała z koncertami kawał Polski ale i kawał Europy. Pierwszym i zarazem tym, który najbardziej utkwił w pamięci był wyjazd do Włoch w 1998 roku. 15 marca 1998 to szczególna data, to dzień spotkania z Ojcem Świętym Janem Pawłem II na prywatnej audiencji. To przeżycie zostanie w naszych sercach na Zawsze.

Podczas tego pobytu Skoczki koncertowały na Polonii w Instytucie Polskim w Rzymie oraz spotkały się z młodzieżą włoską w Gimnazjum w Ganzamo. Zwiedziły Rzym, Florencję, Wenecję, Caprii, Monte Casino.
Po raz drugi Skoczki miały okazję spotkania z Papieżem w 2001 roku i ponownie zostały przyjęte na prywatnej audiencji.


W maju 1999 roku zespół udaje się kolejny raz za granicę. Tym razem jest to Francja i oczywiście Lourdes. Właśnie w Lourdes prowadziły uroczystą procesję oraz dały koncert dla 40000 pątników z całego świata. W roku 2000 Grupa Artystyczna „Skoczki” wyjeżdża z koncertami na Litwę. Śpiewała w tamtejszej Polonii oraz przed Cudownym Obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej. Koncertowała w Wiedeńskim Domu Kultury. Zwiedziła również Kowno i występowała na Kongresie Kultury Polskiej w Trokach.

Po ciężkiej pracy i odniesionych sukcesach należy się również odpoczynek. Właśnie na taki wypoczynek udały się Skoczki do Hiszpanii w czerwcu 2001 roku. Zwiedziły Barcelonę, Mont Sarrat i Tossa de Marę. W drodze powrotnej przejechały Lazurowym Wybrzeżem, zwiedziły Cannes i pałac festiwalowy, w którym odbywa się Międzynarodowy Konkurs Filmowy o „Złotą Palmę”. Wyjazd do Hiszpanii ma odbicie w trzech tańcach, które zespół ma w swoim repertuarze.

W 2002 roku Skoczki udały się do Niemiec – Lineburg i Bardowick, dając koncerty dla młodzieży i mieszkańców Lineburga w muszli koncertowej. Kilka miesięcy później, bo we wrześniu zespół udał się do Holandii – Venhuizen na zaproszenie władz holenderskich na Międzynarodowy Festiwal Piosenki Młodzieżowej. W czasie pobytu Skoczki zaprzyjaźniły się bardzo z młodzieżą holenderską i wspólnie z nimi zwiedzały Amsterdam, kapały się w Morzu Północnym. Przygotowanie do występów to nie tylko próby w Sokach, ale także udział w warsztatach muzycznych.

W 2002 roku dzięki pomocy Marszałka Województwa Wielkopolskiego Pana Stefana Mikołajczaka młodzież zespołu mogła uczestniczyć w warsztatach muzycznych w Dusznikach Zdroju i koncertować przy tym po Kotlinie Kłodzkiej. W czerwcu 2004 roku zespół koncertował na Ukrainie – Lwów. Grupa Artystyczna Skoczki to nie tylko 30-osobowy zespół, ale także 38 małych kilkuletnich dzieci, które już teraz pilnie ćwiczą i przygotowują się, są zapleczem dużego zespołu.

Do chwili obecnej Grupa Artystyczna „Skoczki” nagrała 5 kaset oraz 5 płyt CD



 

 

Komentarze   

Konekunda
#1 jaKonekunda 2011-03-24 14:23
ja też jestem w skoczkach od 2 lat! :D

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
  • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
  • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
  • Telefon: +48 503 142 937
  • mail: [email protected]
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2023 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.