• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 5677

Ergonomiczne meble biurowe – akcesoria, które chronią zdrowie pracownika

Dzięki stosowaniu się do zasad ergonomii można ograniczyć pojawianie się chorób zawodowych. Dobrze wyposażone stanowisko pracy biurowej chroni zdrowie pracowników, ale samo biurko i krzesło to za mało. Liczą się również akcesoria regulujące pozycję ciała i położenie urządzeń elektronicznych.

Według badań CIOP – PIB (Centralny Instytut Ochrony pracy – Państwowy Instytut Badawczy), który zajmuje się tematyką kształtowania warunków pracy, w Polsce 2100 pracowników rocznie ulega chorobom zawodowym. Zaliczamy do nich np. choroby układu ruchu, wzroku czy zespół cieśni nadgarstka, który często wymaga leczenia zabiegiem chirurgicznym. Są to najczęściej spotykane dolegliwości wśród pracowników wykonujących pracę biurową. Dlatego ergonomiczne biurko czy krzesło biurowe to dziś podstawowe wyposażenie stanowiska pracy biurowej. Meble zapewniają prawidłową sylwetkę i umożliwiają jej korektę w czasie pracy, ale to nie wystarczy. Ręce nadal spoczywają na twardym blacie, co ogranicza dopływ krwi przez nadgarstki do dłoni. Monitor można regulować w pochyle, jednak zmiana jego wysokości nie jest już możliwa. Padające na monitor światło ogranicza widoczność i często uniemożliwia pisanie lub czytanie. W tym momencie pracownik zostaje zmuszony do zajęcia niewygodnej sylwetki i naraża się na ciężkie schorzenia. Praca biurowa może powodować problemy ze wzrokiem bądź bóle w kręgosłupie, a poza tym negatywnie wpływa na ręce i mięśnie.

Podpora przedramienia

Zespół cieśni nadgarstka objawia się początkowo przez mrowienie w dłoniach oraz drętwieniem palców. Schorzenie jest przewlekłe i wymaga wielomiesięcznego leczenia, a czasem nawet zabiegu chirurgicznego. Choroby można uniknąć, stosując podpory przedramienia do biurka. Podpora nie tylko odciąża nadgarstki, ale także całe kończyny górne. Ułatwia przepływ krwi przez całe ręce oraz niweluje napięcia mięśniowe w okolicach barków i szyi. Brak napięcia mięśniowego w okolicy kręgów szyjnych chroni również przed zawrotami głowy, dusznością i zaburzeniami wzroku. Podpora przedramienia zabezpiecza łokcie przez nadmiernym uciskiem i otarciami naskórka. Jej montaż jest bardzo prosty, służą do tego regulowane uchwyty. Prosta konstrukcja pozwala na zastosowanie podparcia przy biurkach stacjonarnych, narożnych, a także podwyższonych – stosowanych przy pracy stojącej. Asymetryczny projekt przeznaczony dla osób praworęcznych zapewnia doskonałą podporę dla prawej kończyny podczas obsługi myszy komputerowej. Podsumowując, ergonomiczna podpora przedramienia do biurka, taka jak dostępna na stronie firmy AJ Produkty, chroni przez przewlekłymi schorzeniami i długą absencją w pracy.

Regulowane ramię na monitor

Częste bóle w okolicach szyi oraz zaburzenia wzroku wynikają z nieprawidłowej postawy podczas pracy przy komputerze. Padające na monitor światło dzienne bądź emitowane przez lampy sufitowe utrudnia czytanie i pisanie. Wymusza to zmianę postawy – konkretnie do pochylenia się bliżej ekranu, co wywołuje choroby związane ze wzrokiem i układem kostnym.

Na szczęście regulowane ramię na monitor pozwala na precyzyjne ustawienie urządzenia. Podnośnik gazowy umożliwia zmianę kąta nachylenia oraz wysokości monitora, co zapobiega zmęczeniu oczu i minimalizuje obciążenie mięśni pleców i szyi. Urządzenie można łatwo zamontować na blacie biurka o grubości do 50 mm przy użyciu załączonego uchwytu. Dodatkowym atutem jest materiał, z którego wykonano ramię – jest nim aluminium w kolorze szarym. Aluminium jest lekkim metalem, zatem nie obciąży nadmiernie biurka, a jasnoszary kolor idealnie wkomponuje je w dowolną aranżację biura. Alternatywą dla regulowanego ramienia jest dostępny na stronie AJ Produkty podwójny uchwyt – idealne rozwiązanie dla stanowisk pracy wymagających dwóch monitorów. Umożliwi on dobranie wysokości kąta nachylenia obu urządzeń tak, aby obraz był widoczny jednocześnie z jednego miejsca.

Ergonomiczne wyposażenie biura składa się przede wszystkim z biurka, krzesła oraz akcesoriów, które dopełnią całości. Małe, niepozorne urządzenia, które uzupełniają podstawowe wyposażenie, mogą uchronić zdrowie pracownika przed ciężkimi i przewlekłymi schorzeniami.

 • Artykuł sponsorowany


Komentarze   

SRON
+1 #1 RE: REKLAMA. Ergonomiczne meble biurowe – akcesoria, które chronią zdrowie pracownikaSRON 2018-09-24 23:19
Ale pierdoły. Wystarczy sobie robić przerwy.

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.