• Opublikowano:
  • Wyświetlono: 864

Jak wybrać odpowiednie buty do biegania?

Współczesne obuwie biegowe poza tradycyjnym systemem amortyzacji piankowo-żelowej posiada także specjalne płytki wykonane z włókna węglowego. Ich zadaniem jest uzyskanie bardzo dynamicznego wybicia. Jednak wybór butów do biegania uzależniony jest od indywidualnych predyspozycji, przeznaczenia obuwia, osiąganych dystansów, ale także celów treningowych.

Jak wybrać dobre buty do biegania?

Wiele osób na początku swojej przygody z bieganiem twierdzi, że zakup drogich butów nie jest opłacalny. Okazuje się natomiast, że bieganie już od samego początku w bardzo dobrej jakości obuwiu może chronić przed ciemną stroną uprawiania tego typu sportu, czyli kontuzjami. Nie zawsze staż w bieganiu ma znaczenie, gdyż kontuzja dotyczyć może amatorów, jak i profesjonalistów. Dlatego wszyscy biegacze bez wyjątku potrzebują jak najlepszej jakości obuwia biegowego, które chroni nogi, zatem kości, stawy, mięśnie, więzadła oraz ścięgna. Bez dobrej jakości butów, radość i przyjemność z biegania może być dużo mniejsza. Dlatego, jak zauważają profesjonaliści, obuwie to najważniejszy element wyposażenia biegacza i naprawdę nie warto na nim oszczędzać. Ponadto buty do biegania męskie dostępne są w różnych kategoriach cenowych, przez co z łatwością można dobrać je do własnych możliwości.

Amortyzacja obuwia biegowego

Profesjonalne buty biegacza różnią się od zwykłych butów przede wszystkim stopniem amortyzacji – i to na wysokim poziomie. Amortyzacja, a dokładnie materiał za nią odpowiedzialny, z którego jest wykonana podeszwa, to najdroższa część obuwia biegowego. To sprawia, że buty biegowe są droższe aniżeli buty ogólnosportowe. Jednak opisana część obuwia biegowego, co oczywiste, zużywa się nieustannie. Ponadto, jeżeli buty zostały nieodpowiednio dobrane do wagi biegacza, wówczas dochodzi do jeszcze szybszego zużywania się warstwy amortyzującej. Dlatego im większa waga biegacza, tym solidniejsza oraz lepsza powinna być jego amortyzacja. Niezbędne jest zatem dobranie obuwia do swojej aktualnej wagi. Ponadto buty do biegania muszą być komfortowe, aby nawet po kilku lub kilkudziesięciu kilometrach biegacz nie odczuwał zmęczenia stóp ani dyskomfortu.

Idealna ochrona podczas biegania

Wysokiej jakości buty do biegania damskie muszą stanowić ochronę dla stopy w czasie biegu. Istotny jest także teren, podłoże, na którym się biega. Dominujący rodzaj nawierzchni decyduje o rodzaju wybranego obuwia. Zupełnie inne obuwie przeznaczone jest na twarde nawierzchnie, coś innego zaś do biegania w terenie. Najczęściej lepszą amortyzację ma obuwie do twardych powierzchni – płaski bieżnik podeszwy, a także specjalnie utwardzoną oraz twardą gumę. Natomiast nieco mniej modeli przeznaczonych jest do biegania w terenie, gdzie każdy krok jest inny od poprzedniego. W przypadku asfaltu występuje dużo większą powtarzalność kroków. Buty terenowe zawierają także dodatkowe wzmocnienie w podeszwie, a także w okolicy palców stopy. Jest to ochrona przed uderzeniem w kamienie, korzenie lub inne niebezpieczne przedmioty, które mogą znaleźć się na trasie naszego biegu. Zauważalnie rosnąca popularność biegów przeszkodowych stanowi także wyzwanie dla producentów obuwia biegowego. Muszą być to buty wyjątkowo odporne na działanie wilgoci, wody, a także gwarantujące bezpieczeństwo dla stopy.


 

 

Dodaj komentarz

Redakcja Portalu WRC nie odpowiada za publikowane treści w module komentarze.

Przed dodaniem wpisu zapoznaj się z REGULAMINEM!

Kod antyspamowy
Odśwież

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
  • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
  • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
  • Telefon: +48 503 142 937
  • mail: [email protected]
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2023 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.