• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 2142

Omikron. Nowy wariant koronawirusa B.1.1.529

Eksperci ds. wirusologii na całym świecie są zgodni, że nowy wariant koronawirusa, który został odkryty w RPA i otrzymał nazwę Omikron, stanowi kolejne poważne zagrożenie w trwającej od niemal dwóch lat światowej pandemii koronawirusa — informuje CNN.

Lawrence Young, wirusolog i profesor onkologii molekularnej w Warwick Medical School w Wielkiej Brytanii, potwierdził opinię Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), że Omikron jest "bardzo niepokojący".

- Jest to najbardziej zmutowana wersja wirusa, z jaką do tej pory mieliśmy do czynienia. Ten wariant zawiera pewne zmiany, które widzieliśmy wcześniej w innych wariantach, ale nigdy nie było tych wszystkich kombinacji razem w jednym wirusie. Ma również nowe mutacje — napisał Young w oświadczeniu.

Wyjaśnił, że Omikron zawiera łącznie około 50 mutacji i co najważniejsze, jak wynika z badań naukowców zajmujących się genomiką w RPA, ponad 30 tych mutacji znaleziono w białku kolczastym — strukturze, której wirus używa, aby dostać się do atakowanych komórek.

Neil Ferguson, dyrektor MRC Center for Global Infectious Disease Analysis w Imperial College London, stwierdził, że liczba mutacji w białku kolczastym jest "bezprecedensowa".

Światowa Organizacja Zdrowia wczoraj przypisała grecką literę Omikron nowemu wariantowi COVID-19. WHO uznała ten szczep, wcześniej określany jako linia B.1.1.529, za tzw. wariant budzący obawy. Eksperci ds. zdrowia są głęboko zaniepokojeni możliwością szybkiego rozprzestrzeniania się wariantu Omikron.

Nowy wariant koronawirusa po raz pierwszy wykryto w Botswanie — następnie zdołał on przedostać się do RPA i Hongkongu. Mowa jest o kilkudziesięciu przypadkach.

Wczoraj przypadek wariantu Omikron potwierdzono w Belgii. Nowy wirus najprawdopodobniej jest już u naszych sąsiadów w Czechach i Niemczech.

W Amsterdamie wczoraj wieczorem wylądowały dwa samoloty z RPA: z Kapsztadu i Johannesburga. Na ich pokładach było w sumie 600 pasażerów. Wszyscy zostali poddani testom na obecność koronawirusa. Pozytywny wynik otrzymało 61 osób.

Kolejne państwa zawieszają loty z południa Afryki ze względu na nowy wariant koronawirusa Omikron. Decyzje o zawieszeniu lotów z południa Afryki podjęły między innymi władze Maroka, Wielkiej Brytanii, Izraela, Francji, Włoch, Austrii, Holandii, Hiszpanii, Szwajcarii, Danii, Kanady i Filipin. Ograniczenia wprowadzają również USA.

Takiego rozwiązania nie wykluczają również władze naszego kraju.


 

Komentarze   

zxlx
0 #7 RE: Omikron. Nowy wariant koronawirusa B.1.1.529zxlx 2021-11-30 14:02
Janowy zmienił nick
zoja
+2 #6 re;omikron nowy wariany koronowirusazoja 2021-11-30 11:24
jak kiedyś pisano że ten wirus tak prędko się nie skończy mimo to że ludzie się szczepią bo jeśli jest covid to są duże zarobki pomyślcie lekarz na chorym zarabia,,,,,, pielęgniarki duże zarobki co kiedyś strajkowały a teraz zobaczcie ile mają wypłaty sporo,,,,, za szczepienie kasa od osoby,,,,, itp .czysty dochód ,,,,testy nie sprawdzone nieraz kłamią
Fugfddsa
+9 #5 RE: Omikron. Nowy wariant koronawirusa B.1.1.529Fugfddsa 2021-11-29 06:36
Nie wpuszczać do kraju dobkiewiczów! Jak chcą tam żyć to niech zostaną tam na zawsze!!!! Rozwożą zarazę po całym świecie! Pojadą wszędzie szlifować ściany, byle niczego innego się nie nauczyć, bo niczego innego ich rozum nie przyjmie.
Pawełek
+10 #4 RE: Omikron. Nowy wariant koronawirusa B.1.1.529Pawełek 2021-11-29 06:29
Masz rację #3 Ludziom tak odbiła kasa, że odnoszę wrażenie, że stała się tylko jedynym sensem życia. Ci młodzi muszą się czymś faszerować, bo nie rozumiem jak można na okrągło robić, Wychodzi z chaty o 5 wraca w środku nocy albo nad ranem. Samochody wciąż krążą po ulicach, w dzień i w nocy, rozpierduchę robią w środku nocy, kąpiele, telewizory na ścianach na 30 metrach na full o 4 nad ranem, nie liczą się całkowicie z innymi, którzy w d.mają kasę, bo wiedzą co w życiu jest najważniejsze. Najgorsze jak pustak dorwie się do kasy. Jasne, ze pozamykać granice, jak chcesz być za granicą, to sobie tam zostań na zawsze, a nie że denne i nieludzkie zwyczaje pustaku zwozisz do kraju, który ma inną kulturę niż ta ze zmywaka.
Gąbka
+14 #3 RE: Omikron. Nowy wariant koronawirusa B.1.1.529Gąbka 2021-11-29 06:14
Wszelkie zło i zarazy pojawiły się z chwilą, kiedy ciemnogród ruszył na " podbój" świata. Rozwody, tragedię rodzinne, zdrady, niechciane ciążę w tym kolorowe, itp. Wszystko za sprawą ciemnego, niewykształconego ludu, który uznał, ze kranu, rur, czy malować mieszkań nie będzie za marne pieniądze czyli za pieniądze, które nadal w PL zarabiają ludzie wysoko wykształceni. Tzw.zmywakom przewróciła w głowie kasa którą tam zaczęli zarabiać, nie tylko otaczając siedrogimi rzeczami ale doprowadzając do tragedii swoich rodzin i nie tylko, zapominając natomiast o higienie i innych tego typu sprawach, w tym całkowicie zapomnieli, ze nie posiadanie kasy czyni człowieka wartościowym ale szacunek dla innych ludzi. Z tego względu jestem jak najbardziej za zamknięciem granic na zawsze. Dopiero wtedy wróci normalność pod każdym względem.
Timon
-14 #2 RE: Omikron. Nowy wariant koronawirusa B.1.1.529Timon 2021-11-28 13:03
Czy PortalWRC schodzi na poziom Okna na Wąg...???
Dużo informacji o srowidzie i nekrologi. ;-)

Wiemy że więcej wejść czy odświeżeń strony to więcej pieniędzy z reklam,
lecz straszenie ludzi kolejnymi wariantami typu

delta
brytyjski
południowa-afrykański
indyjski
a teraz omikron ;-)

tylko doprowadza ludzi do stresu,
a stres ma wpływ na naszą odporność,
człowiek w stresie jest bardziej narażony na infekcje,
już nie wspominając o problemach zdrowotnych które stres wywołuje.

Pamiętacie wszyscy jak straszono nas różnymi wariantami?
:D
Pamiętacie jak nam wciskano co jest w Indiach?
:D
Włączcie myślenie.
;-)
Stres zabija powoli.
;-)
super
-13 #1 alfabet grecki ma swój koniecsuper 2021-11-27 18:24
wypinajcie się dalej :) może na kolejną dawkę. Którą już biorą Ci co oglądają TV? ankieta. Wpisuj którą przyjąłeś/łaś.

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.