• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 349

Margonin oddał hołd bohaterom Powstania

W 103. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego przy pomniku Powstańców Wielkopolskich odbyły się uroczystości ku czci bohaterów.

Tegoroczne obchody miały wymiar szczególny, gdyż odbyły się po raz pierwszy w roku ustanowienia Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Sama uroczystość z uwagi na niekolidowanie z obchodami centralnymi w Poznaniu z udziałem Prezydenta RP odbyła się 28 grudnia 2021 r.

W przemówieniu burmistrz Margonina Janusz Piechocki zwracał uwagę na znaczenie walk i heroizmu powstańców z Margonina dla losów całego Powstania. Nie byłoby sukcesu Powstania Wielkopolskiego, gdyby nie Front Północny i zaangażowanie mieszkańców Margonina w bitwach i akcjach na Froncie Północnym.

Obecny na uroczystości minister Grzegorz Piechowiak podkreślał, że Powstanie Wielkopolskie to ważna sprawa dla Wielkopolan i prosił o to, aby pamiętać o męstwie i bohaterstwie Powstańców.

Niezwykle poruszającym, w szczególności dla rodzin Powstańców, był apel pamięci, gdzie przywołano wszystkich uczestników zbrojnego zrywu, jacy spoczywają na margonińskiej nekropolii. Mimo przenikliwego zimna delegacje, goście oraz mieszkańcy z zadumą wysłuchali koncertu fortepianowego w wykonaniu Filipa Pacześnego, który zagrał utwór Fryderyka Chopina.

Scenerię powstańczą zapewnili członkowie Stowarzyszenia Historycznego „Saper Wielkopolski”, którzy zaprezentowali sprzęt powstańczy oraz ustawili strażnice wartownicze. Uczestnicy mogli także zobaczyć replikę płonącego mostu na Noteci, jaki w dywersyjnej akcji zdobyli powstańcy z Margonina w nocy z 11 na 12 stycznia 1919 roku.

Po zakończonej uroczystości odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu orkiestry dętej oraz niezwykłe widowisko, jakim było racowisko w wykonaniu strażaków z OSP Margonin. Salwa armatnia w wykonaniu Bractwa Kurkowego na część powstańców zwieńczyła uroczyste obchody.

W wydarzeniu, oprócz rodzin powstańców, mieszkańców, burmistrza Margonina Janusza Piechockiego, ministra Grzegorza Piechowiaka uczestniczyły liczne delegacje oraz Dowódca 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialne płk Zbigniew Targoński oraz zastępca dowódcy 122. Batalionu Lekkiej Piechoty w Dolaszewie mjr Artur Łojek.

Całe wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministra Obrony Narodowej w ramach Otwartego Konkursu Ofert - "Podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej" pod nazwą "NIEPODLEGŁOŚĆ TO NASZA SPRAWA", projekt pn. „NARÓD SILNY PAMIĘCIĄ O PRZODKACH – rekonstrukcja spalenia mostu na Noteci w nocy z 11 na 12 stycznia 1919 r. zdobyty przez Powstańców z Margonina”.

Materiał wideo


 

Dodaj komentarz

Redakcja Portalu WRC nie odpowiada za publikowane treści w module komentarze.

Przed dodaniem wpisu zapoznaj się z REGULAMINEM!

Kod antyspamowy
Odśwież

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.