• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 1812

Medycy alarmują, może dojść do załamania systemu zdrowia!

Medycy z Wielkopolski twierdzą, że stosowanie rozporządzenia ministra zdrowia zmniejszy dostępu do opieki lekarskiej pacjentów z innymi schorzeniami niż COVID-19 oraz może doprowadzić do załamania się systemu podstawowej opieki zdrowotnej.

STANOWISKO PORL - 001/2022
Prezydium
Okręgowej Rady Lekarskiej
Wielkopolskiej Izby Lekarskiej
z dnia 25 stycznia 2022 r.

w sprawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z 21 stycznia 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej nad pacjentem podejrzanym o zakażenie lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2
(Dz. U. z 2022 r. poz. 151)

Stanowczo sprzeciwiamy się narzuconym administracyjnym regulacjom z Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 21 stycznia 2022 r. (Dz. U. z 2022 r. poz. 151) nakazującym lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej udzielania pacjentom pow. 60 r.ż. skierowanym do odbycia izolacji w warunkach domowych wizyty osobistej przed upływem 48 h. Sprzeciwiamy się, by kwalifikacja do przeprowadzenia badania była oparta wyłącznie na zalecaniach administracyjnych, a nie merytorycznych. W dotychczasowej praktyce lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej realizowane są wizyty w gabinecie, jak również wizyty domowe, kiedy wymaga tego stan zdrowia pacjenta oceniany przez lekarza. Zwracamy uwagę, że jedynie lekarz jest uprawniony do właściwej oceny stanu pacjenta, w tym także tego, czy wymaga wizyty osobistej, czego dokonuje na podstawie dokładnie zebranego wywiadu, oceny sytuacji oraz saturacji krwi. Niezrozumiałym jest również zakreślenie granicy wiekowej na poziomie 60 lat, wyznacznikiem winien być stan pacjenta, a nie jego wiek.

Ścisłe przestrzeganie narzuconych regulacji administracyjnych skutkować będzie zmniejszeniem równego dostępu do opieki lekarskiej pacjentów z innymi schorzeniami i kontynuacji leczenia chorób przewlekłych oraz załamaniem się systemu podstawowej opieki zdrowotnej. Wobec obecnej dramatycznej sytuacji kadrowej w POZ, lekarze nie są w stanie wykonać dodatkowych narzuconych administracyjnie obowiązków.

 

SEKRETARZ
Okręgowej Rady Lekarskiej
Wielkopolskiej Izby Lekarskiej
lek. Elżbieta Marcinkowska

PREZES
Okręgowej Rady Lekarskiej
Wielkopolskiej Izby Lekarskiej
dr n. med. Artur de Rosier


 

Komentarze   

Do PIS Janowy
-1 #11 RE: Medycy alarmują, może dojść do załamania systemu zdrowia!Do PIS Janowy 2022-01-26 23:07
Te idiota z lustra? Nie byłeś w szpitalu to super, tylko dlaczego fanów takich kłamców jak ty pcha się do szpitala mając takie drobne objawy grupki😀jak nie możność samodzielnego oddychania? Wsrod przebywających w szpitalach i tam umierających z powodu covida 3/4 to nieszczepieni. Imię tylko w Polsce. W Izraelu dziennie umiera, przy piku zakażeń, ok. 20 osób a w Polsce ok. 200 czyli 10 razy więcej. A gdzie mam do szczytu zakażeń 😔
PIS Janowy
-3 #10 RE: Medycy alarmują, może dojść do załamania systemu zdrowia!PIS Janowy 2022-01-26 19:56
LOL i DO PIS POwy - nikt z mojej rodziny nie byl w szpitalu od momentu urodzenia. Nikt nawet tam nie zabladzil z powodu covidka. Klasyczne , zdrowe zasady zywieniowe, czosenk, cebula, kapusta, kiszona i wszelkie inne zielsko polaczone z ruchem, ruchem i ruchaniem daje ci gwarancje, ze choroba osrancow covidowych was nie ruszy!!
A teraz okazuje sie, ze kitlarze "stanowczo sprzeciwiaja sie " badaniom starszych ludzi ktorym wytestowano wirusika? Po to placili podatki na zuli w kitlach aby ci im teraz powiedzieli - speirdalaj? Jeszcze im wiecej dodatkow wisielec powinien dac!! To urga poczucie podstawowej przyzwoitosci!
Ale co to złego dzieje się w Danii, I Australii i Izraelu. U miszczow wyszczepien!! Tam prawie 1 procent całej populacji właśnie uzyskał pozytywny wynik testu na Covid.
Nie za miesiąc. Albo tydzień. W jeden dzień. A w szpitalach leza praktycznei same wyszczepy!! Zajebista szpryca!! Brac ,brac wstrzykiwac i nie pytac - junia zaplaci, ha, ha, ha!!!
Hanik
0 #9 RE: Medycy alarmują, może dojść do załamania systemu zdrowia!Hanik 2022-01-26 19:48
Z jakiej racji nie zaszczepieni przyjmowani są do szpitali??? Oni nie wierzą w wirusa! Nie wierzą w naukę, nie ufają lekarzom, niech leczą się cebulą i brudem, który boją się zmywać z rąk! Maseczek nie noszą, bo boją się udusić i grzybicy, a nogi takim capią grzybem, ze hej.
Kacha
+2 #8 RE: Medycy alarmują, może dojść do załamania systemu zdrowia!Kacha 2022-01-26 19:35
Antyszczepionkowcy, płaskoziemcy nie dość, ze przez was pandemia nas nie opuści, to znowu przez was blokujcie dostęp do szpitali ludziom przewlekle chorym, a potrzebujących pilnej interwencji medycznej narażacie na zakażenie i śmierć! Czego szukacie pomocy u lekarza? Przecież wg was to grypka- cebula czosnek , pierzyną i zaduch w chacie was wyleczy!!!! Siedzieć w chatach i nie roznosić zarazy po przychodni czy szpitalu!!!!!!!!!! Jak się nie zaszczepiłaś i nie wierzysz w lekarzy, to lecz się teraz sam!!!!!!
Mruuuu
+4 #7 RE: Medycy alarmują, może dojść do załamania systemu zdrowia!Mruuuu 2022-01-26 19:27
Juz niejedna starsza osoba zmarła być może przez to, ze lekarz odmówił wizyty domowej. Uważam, ze bardzo dobra decyzja, żeby badali starszych w domach, a nie że staruszka lub staruszek musi być wleczony do przychodni, gdzie tłum kaszlących i smarkajacych dzieciaków bez masek których rodzice nie pilnują! Chory dzieciak, tym bardziej w przychodni powinien mieć maskę na twarzy, to nie będzie przynajmniej latał po przychodni jak opętany.
fredyy
+6 #6 RE: Medycy alarmują, może dojść do załamania systemu zdrowia!fredyy 2022-01-26 17:31
Lekarzom jak w dupe żle to zawsze tłumaczą się dobrem pacjenta ale jak już im do koryta dołożą to zamykają gabinety i przyjmują tylko za kase . Jest to najbardziej schapana na kase grupa zawodowa , jak dziennie nie zarobi minimum kilka tyś to już skur...... żle .
kolo
0 #5 RE: Medycy alarmują, może dojść do załamania systemu zdrowia!kolo 2022-01-26 17:26
Lol nie szczepić przymusowo tylko do szpitali nie przywozić i nie przyjmować niezaszczepionych , niech leczą się sami .
dyzma
-2 #4 RE: Medycy alarmują, może dojść do załamania systemu zdrowia!dyzma 2022-01-26 15:51
LOL przez takich mądrych jak Ty wybuchła 2 wojna światowa: jeden głupek ze swastyką nagadał baranom a Ci mu uwierzyli i przez nienawistną mowę rozpieprzyli pół świata. Idź po kolejny zastrzyk i daj spokojnie żyć normalnym ludziom. Ćwierć mózg będzie wskazywał komu wolno pracować a komu nie. Dowiedz się jakie są statystyki w państwach "wysoko wyszczepionych" odnośnie zarażeń i hospitalizacji a potem porównaj to z propagandą TV i wyciągnij wniosek. Albo nie, bo do tego trzeba myśleć. Ten cały komentarz piętro niżej to mowa nienawiści. ADMIN pozwalasz na takie wpisy?
LoL
-1 #3 RE: Medycy alarmują, może dojść do załamania systemu zdrowia!LoL 2022-01-26 15:03
Antyszczepionkowcy blokują szpitale. Teraz żeby trafić do szpitala, trzeba mieć COVID, inaczej nie zostaniesz przyjęty lub przeleżysz kilka godzin w karetce na podjeździe.
Efekt jest taki, że następuje segregacja sanitarna ale tym razem ze szkodą dla zaszczepionych. Ciekawe dlaczego teraz nie buczą płaskoziemcy?
Szczepić przymusowo, bo przez takich jak PiS Janowy umrze kilkadziesiąt tysięcy osób na inne choroby.
Osoby na stanowiskach, ale antyszczepy, powinny być zwalniane. Zmienić prawo i jazda z nimi, bo inaczej nie wyjdziemy z tej pandemii.
Do PIS Janowy
+4 #2 RE: Medycy alarmują, może dojść do załamania systemu zdrowia!Do PIS Janowy 2022-01-26 13:47
PIS Janowy powinien jeszcze swoim zwolennikom zakazać chodzić do lekarza. Taka tam zwykła grypuchna. Cytryna, czosnek, własny układ odpornościowy. Głowę tylko zawracają słuzbie zdrowia. Potem zmuszani są do pójścia do szpitala a na koniec podłaczani są do respiratorów. :lol:
Iyt
+6 #1 RE: Medycy alarmują, może dojść do załamania systemu zdrowia!Iyt 2022-01-26 10:37
Przecież oni mają tylko 3 godz dziennie pracować jako lekarz rodzinny na NFZ później robią kasę na prywatnym leczeniu A teraz po południu każą im leczyć na NFZ

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.