• Media
 • Opublikowano:
 • Wyświetlono: 868

Praca zdalna stała się faktem. Zmiany w Kodeksie Pracy

Praca zdalna stała się jednym z głównych trendów na rynku pracy, dziś wchodzą w życie przepisy dotyczące jej uregulowania w Kodeksie pracy.

Nowe przepisy wprowadzają na stałe definicję pracy zdalnej, która może być wykonywana całkowicie lub częściowo poza siedzibą pracodawcy. Miejsce wykonywania pracy zdalnej zawsze będzie przedmiotem wzajemnego ustalenia między pracodawcą a pracownikiem.

Pracodawca ma prawo wymagać uzgodnienia miejsca, gdzie będzie wykonywana praca zdalna, ale nie może całkowicie ograniczyć swobody wyboru miejsca przez pracownika.

Pracodawca będzie zobowiązany uwzględnić wniosek o pracę zdalną złożony przez pracownika w określonych sytuacjach, takich jak na przykład rodzic dziecka niepełnosprawnego, pracownica w ciąży czy osoba sprawująca opiekę nad innym członkiem rodziny.

Jeśli pracodawca odmówi uwzględnienia wniosku o pracę zdalną, będzie musiał poinformować pracownika o przyczynach decyzji w ciągu 7 dni roboczych.

Pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie pracy zdalnej bez uzgodnienia z pracownikiem w okresie obowiązywania stanu nadzwyczajnego, takiego jak pandemia czy stan wojenny.

Bezpośrednio przed wydaniem polecenia pracy zdalnej – pracownik będzie musiał złożyć oświadczenie w postaci papierowej lub elektronicznej, że posiada warunki lokalowe i techniczne do wykonywania takiej pracy. Należy zaznaczyć, iż to pracownik dokonuje oceny swoich warunków lokalowych i technicznych, co oznacza, że pracodawca nie będzie mógł jej weryfikować ani podważać.

Dodatkowo zgodnie z przepisami pracodawca ma obowiązek pokryć inne niż niezbędne koszty związane z instalacją, serwisem, eksploatacją i konserwacją narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej – jeżeli zwrot takich kosztów został określony w poleceniu pracy zdalnej, regulaminie lub porozumieniu.

Nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej to odpowiedź na zmieniające się trendy na rynku pracy, a także oczekiwania pracowników i pracodawców. Definicja pracy zdalnej wpisana na stałe do Kodeksu pracy pozwoli na bardziej klarowne uregulowanie kwestii z nią związanych i pozwoli na większą swobodę wyboru dla pracowników, ale również będzie wiązać pracodawców z większymi obowiązkami.


 

 

Komentarze   

człowieka.
+2 #4 Kompletnie nie znamczłowieka. 2023-04-07 23:04
A co ten zagroda , o którym wspominasz przyjacielu, tak w ogóle sobą prezentuje? Kompletnie nie znam człowieka.
Mira
+3 #3 RE: Praca zdalna stała się faktem. Zmiany w Kodeksie PracyMira 2023-04-07 16:20
Zagroda już tak dawno pracuje bo musi w czasie pracy wstęgi przecinać o skorzystać z poczęstunku
Zapytan
#2 RE: Praca zdalna stała się faktem. Zmiany w Kodeksie PracyZapytan 2023-04-07 14:54
Gdzie to będzie w Wągrowcu?
Już wiem, urzędnicy będą teraz na zdalnym pracowali.
A interesant poczeka pod drzwiami tydzień lub dwa.
to zbyt mało.
+1 #1 Nagroda Polismajstra,to zbyt mało. 2023-04-07 14:41
Chcielibyśmy się dowiedzieć, po pierwsze - paczamu (to raz) oraz po drugie paczemu (to dwa), ma służyć ten lokalny artykuł. Nomen omen jest on, czyli dla społeczności lokalnej, świetny. Wielkie i serdeczne Bòg Nam Zapłać.

TRWA CISZA WYBORCZA
komentowanie zostało wyłączone do 21.04.2024 r. do godziny 21:10

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2023 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.