• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 5303

Pierwszy polski autobus elektryczny

We wrześniu odbyła się premiera pierwszego polskiego autobusu elektrycznego. Solaris Urbino electric, napędzany wyłącznie energią elektryczną zaprezentowany został na Międzynarodowych Targach Transportu Zbiorowego Transexpo w Kielcach.

Jest niezwykle cichy, nie emituje spalin, wyróżnia się nowoczesnym wyglądem - tak w największym skrócie można opisać pierwszy skonstruowany i zbudowany w Polsce autobus elektryczny Solaris Urbino electric.

- Wszystkie prace badawczo-rozwojowe, jak i sama budowa miały miejsce w naszej fabryce w Bolechowie pod Poznaniem. Za ich koordynację i nadzór odpowiedzialni byli inżynierowie z naszego Biura Badań i Rozwoju. Jednym z głównych wyzwań, przed jakim stanęli była redukcja masy pojazdu. Zostało to wymuszone przede wszystkim przez wagę zamontowanych baterii służących do magazynowania energii - mówił podczas premiery Krzysztof Olszewski, Przewodniczący Rady Nadzorczej Solaris Bus & Coach S.A.

Wyzwaniu sprostano między innymi poprzez zastąpienie części poszycia bocznego autobusu panelami z włókna węglowego (jako pierwsza firma na świecie!), niezwykle lekkimi a jednocześnie wytrzymałymi. Z włókna węglowego wykonano także tylną pokrywę komory, w której umieszczono układ napędowy i baterie magazynujące energię do napędzania pojazdu. Ponadto znaczne oszczędności w masie pojazdu znaleziono w cieńszych niż standardowe szybach oraz nowym materiale, z którego wykonano podłogę autobusu. Zamiast sklejki użyto drewna mahoniowego.

- Uważam, że to prawdziwa rewolucja w komunikacji miejskiej, a przynajmniej duży krok w kierunku zmiany myślenia o pojazdach elektrycznych - powiedziała Solange Olszewska, Prezes Zarządu Solaris Bus & Coach S.A. - Jeszcze niedawno wydawały się one odległą wizją przyszłości. Jednak my już dzisiaj prezentujemy taki pojazd, który mamy nadzieję uczyni nasze miasta bardziej przyjaznymi dla mieszkańców, ograniczając hałas i emisję szkodliwych spalin - dodała Olszewska.

Prezentowany na targach Transexpo w Kielcach autobus to pojazd prototypowy. Jest on częścią programu "Pierwszy w Europie polski autobus elektryczny firmy Solaris", który w 30% został dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Kolejny egzemplarz autobusu w zmienionej specyfikacji - między innymi z klimatyzacją - powstanie w połowie 2012 roku.

Elektryczne Urbino zostało nagrodzone Złotym Medalem Międzynarodowych Targach Transportu Zbiorowego Transexpo w Kielcach w kategorii "Autobus". Złotym Medalem nagrodzono także stoisko firmy Solaris.

źródło: Solaris Bus & coach S.A.

 

Komentarze   

solaris men
+3 #3 tez bym wolalsolaris men 2011-10-08 19:39
moim zdaniem solaris bylby lepszym wyborem niz benz z sanoka( p.s jaka to polska firma??ktorej jest wlascicielem mercedes yyyy??? ) Solarisy wygladaj nowoczesniej i sa wygodniejsze,poa tym na miejscu ( serwisy murowana i bolechowo) i sa tansze!!!a te "mietki" ppfff szalu ni ma
Obiektywny
-4 #2 AutobusyObiektywny 2011-10-08 17:12
Kolego, a Autosan to nie polska firma? Przypominam, że 4 Wetliny zamówione przez miasto produkowane są właśnie przez Autosana :) Pozdrawiam
Pracownik firmy
+3 #1 SolarisPracownik firmy 2011-10-08 15:12
Szkoda że miasto nie zamówiło autobusów, które produkowane są w Bolechowie. Szkoda, bo tak wiele ludzi pracuje z Wągrowca i okolic całego powiatu wągrowieckiego. Zamawiając autobusy w polskiej firmie, która daje prace mieszkańcom Wągrowca, sam pan burmistrz "daje" prace swoim mieszkańcom, a co za tym idzie także pieniądze.

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.