• Opublikowano:
  • Wyświetlono: 3198

W Wągrowcu będzie ulica Paderewskiego

Wągrowiecki Komitet Honorowy Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz Wybuchu Powstania Wielkopolskiego stara się o ulicę Ignacego Paderewskiego w Wągrowcu.

6 listopada w trakcie spotkania członkowie komitetu omówili projekt prac związanych z przygotowaniami do budowy pomnika Pamięci Powstania Wielkopolskiego oraz organizacją głównych przyszłorocznych uroczystości.

Równocześnie komitet postanowił sformułować wniosek o nadanie nowo powstającej wzdłuż torów kolejowych ulicy, która połączy ulicę Średnią z ulicą Kcyńską, imienia słynnego artysty i działacza niepodległościowego Ignacego Jana Paderewskiego.

We wniosku komitet argumentuje, że dla Wągrowca i jego mieszkańców Ignacy Paderewski jest postacią doskonale rozpoznawalną, godną patronatu nad jedną z miejscowych ulic. Warto zaznaczyć, że w grudniu 1918 roku Paderewski był stale na ustach wągrowczan, którzy w jego słynnej podróży do Poznania upatrywali zapowiedzi formalnego połączenia Wielkopolski z pozostałymi ziemiami odrodzonej Rzeczypospolitej. Przyjazd pianisty do Poznania okazał się przełomowym momentem w dążeniach niepodległościowych Wielkopolan i stał się iskrą zapalną do wybuchu Powstania Wielkopolskiego – przypomina komitet honorowy.

Stojący na czele Komitetu Honorowego Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz Wybuchu Powstania Wielkopolskiego burmistrz Krzysztof Poszwa zadeklarował, że zgłosi na jednej z najbliższych sesji Rady Miejskiej projekt uchwały w tej sprawie. W skład komitetu wchodzą:

* Wawrzyniec Wierzejewski – prezes Zarządu Oddziału Wielkopolskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919,
* Tomasz Kruk – prezes wągrowieckiego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919,
* ks. kan. Piotr Kalinowski – proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Wągrowcu,
* Marek Urbanowicz – członek Komitetu Obchodów 100-lecia Wybuchu Powstania Wielkopolskiego przy Wielkopolskiej Chorągwi ZHP,
* Alina Woźniak – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wągrowcu,
* Marcin Moeglich – historyk z Muzeum Regionalnego w Wągrowcu, członek zarządu wągrowieckiego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919,
* Tomasz Hoffmann – przedstawiciel Urzędu Miejskiego w Wągrowcu, członek zarządu wągrowieckiego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.


Wniosek o nazwanie nowo powstałej w Wągrowcu ulicy

imieniem Ignacego Jana Paderewskiego

Ignacy Jan Paderewski urodził się w majątku Kuryłówka 6 listopada 1860 roku. Już jako trzynastolatek rozpoczął naukę w Warszawie, w Instytucie Muzycznym. Po pięciu latach sam został nauczycielem gry na fortepianie, choć pragnął być kompozytorem. Dla doskonalenia swoich umiejętności podjął studia w Berlinie, a następnie w Wiedniu. Zdobył wielką sławę, koncertując w Wiedniu, Paryżu
i Londynie. Wkrótce stał się gwiazdą muzyki światowego formatu. Mówiono o nim „czarodziej klawiatury”, „król pianistów”, „największy mistrz”, a obecnie, że „był Johnem Lennonem i Mickiem Jaggerem swoich czasów”. Nazwisko wielkiego polskiego pianisty jest upamiętnione w wielu miejscach na świecie, między innymi ma swoją gwiazdę w Alei Sław w Hollywood.

Paderewski był przede wszystkim artystą, jednak wielkie zasługi położył również jako działacz niepodległościowy i polityk. Międzynarodowa sława dawała mu możliwość wywierania wpływu na pierwszorzędne postaci ówczesnej światowej polityki. Podczas I wojny światowej agitował na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości, dawał koncerty charytatywne, a w 1917 roku udało mu się namówić prezydenta USA, Thomasa W. Wilsona, do ujęcia sprawy polskiej w jednym ze słynnych Czternastu Punktów (dokładnie w trzynastym).

Pod koniec 1918 roku przypłynął do Gdańska, skąd pociągiem, przejeżdżając m.in. przez pobliskie Rogoźno Wielkopolskie udał się do Poznania. Jego entuzjastyczne powitanie w stolicy Wielkopolski stało się impulsem do wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Następnie przyjął funkcję premiera i ministra spraw zagranicznych w odradzającej się Rzeczypospolitej. Wkrótce Paderewski wycofał się jednak z polityki
i powrócił do swojej pasji, by przez kilkanaście kolejnych lat koncertować. Tuż przed wybuchem II wojny światowej ponownie zwrócił się w stronę polityki. W roku 1940, przebywając w Stanach Zjednoczonych, organizował pomoc dla rodaków w okupowanej Polsce. Pełnił funkcję nieformalnego ambasadora, organizował spotkania polskich dyplomatów na emigracji z prezydentem USA i do końca swych dni zabierał głos w publicznych wystąpieniach, przemawiając w obronie wolności Polski. Zmarł 29 czerwca 1941 roku
w swojej posiadłości w Ameryce. Pochowano go w Waszyngtonie, a część prochów przewieziono do Warszawy i złożono katedrze św. Jana.

Ignacy Jan Paderewski jako pianista i kompozytor ma wielkie zasługi dla polskiej kultury, natomiast jako działacz niepodległościowy i polityk, może być uznawany za jednego z architektów odbudowy polskiej państwowości. Dla Wągrowca i jego mieszkańców jest postacią doskonale rozpoznawalną, godną patronatu nad jedną z miejscowych ulic. Warto zaznaczyć, że w grudniu 1918 roku Paderewski był stale na ustach wągrowczan, którzy w jego słynnej podróży do Poznania upatrywali zapowiedzi formalnego połączenia Wielkopolski z pozostałymi ziemiami odrodzonej Rzeczypospolitej. Przyjazd pianisty do Poznania okazał się przełomowym momentem w dążeniach niepodległościowych Wielkopolan i stał się iskrą zapalną do wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

W centrum miasta wiele nazw upamiętnia polskich patriotów. W bliskiej odległości, od nowo powstałej drogi, patronują ulicom m.in.: Szymon Wachowiak (burmistrz miasta, zginął w okresie okupacji), Karol Libelt (filozof, pisarz, działacz społeczny z pobliskiego Czeszewa), Tadeusz Kościuszko (przywódca narodowego powstania przeciwko zaborcom), a pobliskie rondo nosi imię rtm. Witolda Pileckiego.

Postać Ignacego Jana Paderewskiego dobrze wpisuje się w ten kontekst nazewniczy. Ulica jest usytuowana równolegle do linii kolejowej, z czego wynika swobodne przywołanie sławnej, kolejowej podróży pianisty na dworzec poznański. Poznańskie wystąpienie Paderewskiego było dla mieszkańców Wągrowca ważnym symbolem i ułatwiło podjęcie zdecydowanych działań w związku z wybuchem Powstania Wielkopolskiego.

Komentarze   

+3 #18 RE: W Wągrowcu będzie ulica PaderewskiegoMieszkanka W. 2017-11-09 14:11
Tekst uzasadnienia genialny. Pisał to strasznie zakompleksiony obywatel tego miasta. To powinien być tekst roku!
Cytować
+6 #17 RE: W Wągrowcu będzie ulica Paderewskiegopół na pół 2017-11-07 17:35
Paderewskiego, bo jeden pan siedzi przed komputerem i sledzi str Poznania i naśladuje wszystko co tamtejsze.Sciez ki rowerowe o które pretensje ma caly Poznań, w Wrc powstały też.W Poznaniu co roku jest inscenizacja przyjazdu Paderewskiego , komuś tez pewnie śni się coś takiego, grupy rekonstrukcyjne itp.Wszystkie pomysły pochodzą z miasta Poznań.Jesli ktoś nie wierzy proszę sledzić stronę Poznania.
Cytować
+1 #16 Patron.MiB 2017-11-07 16:23
Cytuję comfortably numb:
Cytuję ipm:
Nieładnie nazywać ulice nazwiskiem masona
Jedyny mason godny nazwy ulicy to Nick Mason - perkusista Pink Floyd (dla niezorientowanych)

A może Marilyn Manson !!! Ale jazda!
Cytować
-2 #15 RE: W Wągrowcu będzie ulica Paderewskiego..... 2017-11-07 16:04
Cytuję A Londyn:
On mason żona żydowka ja pieprze takiego bohatera

[Jezusa też pieprzysz, bo był synem Żydówki?
Cytować
+6 #14 RE: W Wągrowcu będzie ulica Paderewskiegoirek 2017-11-07 11:14
Biniu za dużo się nie dziw bo zapewne wiesz że Poszwa jest z PO i to mówi wszystko Jak rządziło po to wszyscy wiemy
Cytować
+13 #13 ulicaMikołaj 2017-11-07 07:35
A kiedy wreszcie ulica św. pamięci ks. Heliodora Grabiasa, byłego proboszcza Fary pw. św. Jakuba Apostoła?
Cytować
+10 #12 RE: W Wągrowcu będzie ulica Paderewskiegocomfortably numb 2017-11-07 01:15
Cytuję ipm:
Nieładnie nazywać ulice nazwiskiem masona
Jedyny mason godny nazwy ulicy to Nick Mason - perkusista Pink Floyd (dla niezorientowany ch)
Cytować
+3 #11 RE: W Wągrowcu będzie ulica Paderewskiegobobo 2017-11-07 00:22
A taki Józef Piłsudski też jest postacią doskonale rozpoznawalną dla mieszkańców Wągrowca i dodatkowo niewątpliwie związaną z odzyskaniem niepodległości a mimo to żadna z ulic w naszym mieście nie nosi jego imienia.
Cytować
+13 #10 RE: W Wągrowcu będzie ulica PaderewskiegoBiniu 2017-11-06 23:35
Ciekawa sprawa... Dla istotnych projektów np. przejrzystość finansów publicznych nie ma wsparcia burmistrza a dla nazwy ulicy stoi na czele komitetu. ;-)Ulicą Paderewskiego były burmistrz w 2019 roku będzie miał skrót na ciuchcię do Poznania. :lol:
Cytować
-1 #9 RE: W Wągrowcu będzie ulica PaderewskiegoA Londyn 2017-11-06 22:06
On mason żona żydowka ja pieprze takiego bohatera
Cytować
+4 #8 RE: W Wągrowcu będzie ulica Paderewskiegoala 2017-11-06 22:06
Cytuję Agent U.:
PZU w Wągrowcu pozdrawia druha Marka Urbanowicza :lol:

Co Urbanowicz? ha, ha, ha?
Cytować
+6 #7 RE: W Wągrowcu będzie ulica Paderewskiegoipm 2017-11-06 20:54
Nieładnie nazywać ulice nazwiskiem masona
Cytować
+6 #6 mjkprośba 2017-11-06 19:46
mam jeszcze jeden pomysł ALEJA MIESZKA 1
Cytować
-6 #5 superella 2017-11-06 19:31
super
Cytować
+10 #4 RE: W Wągrowcu będzie ulica Paderewskiegoirek 2017-11-06 19:23
Pytanie czy urzednicy podlegli burmistrzowi swoje zadania w komitecie będą wykonywać w godzinach swoich etatów ?
Cytować
+13 #3 RE: W Wągrowcu będzie ulica Paderewskiegoipm 2017-11-06 19:19
Bohater narodowy który większości życia spędził w ciepłychy kapciach i fotelu w Stanach i Angli W tym czasie prawdziwi patrioci gineli w kraju
Cytować
+10 #2 Ha ha ha UrbanowiczAgent U. 2017-11-06 19:07
PZU w Wągrowcu pozdrawia druha Marka Urbanowicza :lol:
Cytować
+9 #1 RE: W Wągrowcu będzie ulica Paderewskiegoipm 2017-11-06 19:05
Czy ten Komitet Obchodów będzie organizował
pieniądze w ramach zbiórki czy tylko czekają na kase z miasta ?
Cytować

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Odwiedza nas 74 tys. Internautów miesięcznie, generując 900 tys. odsłon
  • Mamy najwięcej fanów spośród wągrowieckich redakcji
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ