• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 1161

Szczepienia przeciwko COVID-19 dla nauczycieli

Od 17 lutego br. ZOZ w Wągrowcu rozpoczął szczepienie pracowników sektora oświaty i wychowania, którzy prowadzą zajęcia stacjonarne.

Zgodnie z zasadami Narodowego Programu Szczepień, również wśród nauczycieli obowiązuje kolejność szczepień. W pierwszej grupie mogą zaszczepić się:

🔸 nauczyciele wychowania przedszkolnego,
🔸 pracownicy żłobków, klubów dziecięcych, placówek pieczy zastępczej oraz dziennych opiekunów (kadra pedagogiczna),
🔸 osoby zatrudnione na stanowisku pomoc nauczyciela oraz pomoc wychowawcy,
🔸 nauczyciele klas I-III szkół podstawowych (w tym wychowawcy świetlic, nauczyciele bibliotekarze, specjaliści z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej),
🔸 nauczyciele szkół i placówek specjalnych,
🔸 nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu,
🔸 pracownicy pedagogiczni poradni psychologiczno-pedagogicznych,
🔸 kadra kierownicza pedagogiczna wymienionych szkół i placówek.

W drugiej turze – po dokonaniu zgłoszenia – zaszczepić mogą się nauczyciele wszystkich szkół i placówek w wieku do 65. roku życia, w tym również ci, którzy nie zgłosili się na szczepienie w pierwszej turze, a byli do tego uprawnieni.

Przed przyjęciem szczepionki należy wypełnić „Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego”, następnie wykonywane jest lekarskie badanie kwalifikacyjne w celu stwierdzenia przeciwskazań do szczepienia lub stanów wymagających szczególnej ostrożności w czasie szczepienia. W procesie kwalifikacji do szczepienia głównym narzędziem jest kwestionariusz oraz badanie przedmiotowe, którego zakres określa lekarz w odniesieniu do problemów zidentyfikowanych w kwestionariuszu. Lekarz kwalifikujący w Punkcie szczepień nie udziela porad medycznych, nie wystawia recept, zleceń czy skierowań oraz nie prowadzi edukacji zdrowotnej. Do szczepień przeciwko COVID-19 może kwalifikować każdy lekarz posiadający prawo wykonywania zawodu, tj. lekarz stażysta, lekarz rezydent lub lekarz o dowolnej specjalizacji. Bezpośrednie podanie preparatu u osób zakwalifikowanych może wykonać pielęgniarka, położna lub ratownik medyczny. Po szczepieniu należy pozostać w poczekalni Punktu szczepień przez min. 15 min., zachowując zasadę dystansu.

Zgodnie z rekomendacjami działającej przy premierze Rady Medycznej, nauczycielom podawany będzie preparat firmy Astra Zeneca.

Szczepionka COVID-19 Vaccine AstraZeneca zawiera organizm modyfikowany genetycznie (GMO) – Adenowirus szympansi wytworzony w genetycznie zmodyfikowanych, ludzkich embrionalnych komórkach nerki. Preparat podawany jest w cyklu dwóch wstrzyknięć domięśniowych (górna część ramienia), w odstępie od 4 do 12 tygodni. Po podaniu preparatu mogą wystąpić – typowe także dla innych szczepionek – działania niepożądane, najczęściej takie jak:

🔸 tkliwość, ból, ciepło, swędzenie lub siniak w miejscu wstrzyknięcia
🔸 uczucie zmęczenia (znużenia) lub ogólne złe samopoczucie
🔸 dreszcze lub uczucie gorączki
🔸 ból głowy – mdłości (nudności)
🔸 ból stawów lub ból mięśni.

W przypadku wystąpienia wyraźnych i silnych działań niepożądanych, należy zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który zdecyduje o dalszym leczeniu, w tym o ewentualnym wystawieniu „zwolnienia lekarskiego” (e-ZLA).

Koordynator ds. szczepień – lic. Wioleta Burzak


AstraZeneca – Ulotka dla pacjenta [PDF] -
Rekomendacja ws. szczepień [PDF] -

Komentarze   

Gregi
+13 #4 RE: Szczepienia przeciwko COVID-19 dla nauczycieliGregi 2021-02-22 21:00
W Niemczech w pierwszej kolejności zaszczepiono tylko lekarzy, którzy są bezpośrednio z pacjentami. Nie zaszczepia lekarzy pracujących zdalnie. Potem byli seniorzy i przewlekle chorzy i nauczyciele. U nas najpierw zaszczepili wszystkich lekarzy, pytam po co tych, którzy siedzą zamknięci w przychodniach? Mam nadzieję, że Rząd teraz ich zmusi do otwarcia albo zagoni do pracy w covidowych, bo przez brak odpowiedzialności tych młodych roznosicieli zarazy kroi się niezła jazda!.Zabrali tylko szczepionkę, która powinni dostać wszyscy przewlekle chorzy, a nie tylko 4 grupy chorych. Ci zamknięci w przychodniach zabrali szczepionkę chorym onkologicznie i neurologicznie.
dyzma
+22 #3 RE: Szczepienia przeciwko COVID-19 dla nauczycielidyzma 2021-02-22 20:24
Skoro lekarze są po szczepieniach to dlaczego nie przyjmują pacjentów? OTWORZYĆ SŁUŻBĘ ZDROWIA - każdego miesiąca płacimy niemałe składki a do lekarza nie ma dostępu. Ludzie umierają nieleczeni na zwykłe schorzenia.
waldek
+9 #2 RE: Szczepienia przeciwko COVID-19 dla nauczycieliwaldek 2021-02-22 16:49
Komendant Straży Pożarnej nabrał wody w usta w temacie szczepienia poza kolejką podwładnych.
PIS-Janowy
-15 #1 RE: Szczepienia przeciwko COVID-19 dla nauczycieliPIS-Janowy 2021-02-22 16:40
Brawo PIS, to dzięki dobrej zmianie dostajecie te szczepionkę nauczyciele, pamiętajcie o tym i nie gryźcie ręki, która was karmi!

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.