• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 1944

Spalarnia pod Wągrowcem. Rada Miejska zajmie stanowisko

Podczas wczorajszej sesji Rady Miejskiej w Wągrowcu, radna Alicja Trytt wywołała temat spalarni, która ma powstać w miejscowości Nowe pod Wągrowcem.

Radna przedstawiła swoje obawy co do planów budowy spalarni w miejscowości Nowe. Poprosiła też burmistrza, aby Rada Miejska zajęła stanowisko w tej sprawie.

Burmistrz Wągrowca Jarosław Berendt zasugerował, aby cała Rada Miejska wystąpiła z petycją do Rady Gminy Wągrowiec, informują, że realizacja takiej inwestycji będzie negatywnie wpływać również na sam Wągrowiec.

Dzisiaj trudno powiedzieć, kiedy taka petycja powstanie i zostanie złożona.

W rozmowie z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Wągrowcu Jakubem Zadrogą dowiedzieliśmy się, że przyjęcie takiej petycji, będzie możliwe dopiero na kolejnej sesji, a tak odbędzie się najprawdopodobniej dopiero pod koniec maja.


Więcej o planach związanych z budową spalarni w miejscowości Nowe:

Spalarnia śmieci pod Wągrowcem. Ujawniamy kulisy.


Przeciwko spalarni opowiedzieli się także mieszkańcy Gminy Wągrowiec. Odbyły się już pierwsze spotkania organizacyjne. Mieszkańcy zamierzają ostro protestować przeciwko budowie.

Z naszych informacji wynika, że zostało już umówione spotkanie z wójtem Przemysławem Majchrzakiem, który jest w trakcie wydawania zgody środowiskowej dla inwestora.

Warto dodać, że komin spalarni ma mieć około 40 metrów, a jego odległość od wągrowieckiego Rynku w linii prostej, to zaledwie 6,5 km, zatem problem dotyczy również mieszkańców Wągrowca.

Materiał wideo z sesji

 


Komentarze   

Strzelec
-2 #15 Re:SpalarniaStrzelec 2021-05-03 00:40
Co do bezpieczeństwa to są technologie, patrz Berlin, Wiedeń, ale są to technologie bardzo drogie, na które te miasta stać. Technologia projektowanej instalacji to ro, wiązanie z lat 90 ubiegłego wieku, przestarzałe, zagrażające zdrowiu i życiu, nie dające gwarancji zanieczyszczenia groźnymi dla zdrowia dioksynami, furanami, WWA, PCB i innymi kumulującymi się w organizmie człowieka substancjami
Strzelec
0 #14 Re:SpalarniaStrzelec 2021-05-03 00:12
Działka (14/1) na której planowana jest inwestycja nalezala do MSOK Kopsszyn, ale za zgodą udziałowców międzygminnego skladowiska zostala sprzedana prywatnemu inwestorowi!!!?
zorro
+16 #13 RE: Spalarnia pod Wągrowcem. Rada Miejska zajmie stanowiskozorro 2021-04-30 15:49
To że śmieci są dzisiaj lepszym biznesem niż narkotyki pokazali nam Niemcy przejmując od nieudolnych rządzących w naszym powiecie firmę zbierającą śmieci z naszych domów i mieszkań.Drugi raz wyruchał rządzących miejskich zachód,gdy rządzący oddali cieplik miejski.A trzeciego razu być wcale nie musi.Tylko musimy walczyć.Myślicie,że będzie spalarnia-i co ceny za śmieci spadną?Nic bardziej mylnego.Tego co z domów od nas odbierają,i tak praktycznie sie nie spala.Cała ta sprawa z ecoenergią jest zastanawiająca.Firma niby z Koszalina,przejmuje ziemię pod budowę nie wiadomo od kogo,nie wiadomo kto wydał na to zgodę,kiedy był przetarg,dlaczego nikt nie został powiadomiony.Następnie dziwnie cichaczem wydawane kolejne decyzje,kolejne pozwolenia-i właściwie pozostał tylko do podpis wójta.No i się porobiło.Wójt w szachu.Jeśli to podpisze pewnie sprawa trafi do sądu,pewnie pójdzie wniosek do rady gminy o jego odwołanie i tak naprawdę to będzie jego koniec.Jeśli nie podpisze-to ekoenergia go pozwie.Tylko dlaczego wszystko jest tak ukrywane?Kto za tym wszystkim stoi-no bo przecież nie babcia która ma 76 wiosen.Już niebawem dowiecie się kto stoi za babcią.Zdziwicie się.
T
+10 #12 RE: Spalarnia pod Wągrowcem. Rada Miejska zajmie stanowiskoT 2021-04-30 15:21
Podstawowe pytanie kto bedzie największe kokosy zbijał na tej inwestycji.
Z pewnością nie mieszkańcy a środowisko naturalne bedzie tylko takie z nazwy tak jak nazwa Eko którą ta spółka ma.
kolo
+4 #11 RE: Spalarnia pod Wągrowcem. Rada Miejska zajmie stanowiskokolo 2021-04-30 15:20
Jola skoro ludzie w Gołańczy nie choruja to po co im ośrodek zdrowia i lekarze . Chętnie tam się wyprowadze dopóki ceny domów są ok .
stop spalarni
+14 #10 brak wiedzystop spalarni 2021-04-30 14:49
Piszę głownie do osób, które są za powstaniem spalarni -NIE MACIE POJĘCIA CO POPIERACIE .
proponuję poszerzyć wiedzę na temat szkodliwości i przeczytać dane ,które są przerażające -nie ma czegoś takiego jak bezpieczna spalarnia, a po drugie Unia Europejska nie finansuje juz takich inwestycji -może to da Wam do myślenia...idąc dalej Burmistrz odrzucił , a Wójt popiera??????
i pamiętajcie że wpromieniu dwudziestu kilometrów nikt nie będzie bezpieczny od skutków działania spalarni..
Strzelec
+9 #9 Re :Spalarnia NoweStrzelec 2021-04-30 11:28
Spalanie - utlenianie to proces naturalny w środowisku znz niedostatkiem wilgoci, patrz preria, busz, sawanna, a półpustyńir, Termiczne przekształcanie śmierci w nowej technologii, patrz Berlin, Wiedeń, ale nie istalacji sprzed 30-tu lat przestarzałej, zagrażającej zdrowiu i życiu
Smolik
+15 #8 RE: Spalarnia pod Wągrowcem. Rada Miejska zajmie stanowiskoSmolik 2021-04-30 11:27
Z wójtem chcecie debatować 😂😂😂.
To już możecie grilla odpalić i dać sobie spokój.
Bo będzie tak, przyjedzie oczywiście z Reksiem, oczywiście się spóźni, oczywiście najpierw będzie się chwalić jako to dobry, oczywiście zamiast merytorycznie rozmawiać to będzie opowiadał tak długo, że na koniec ostatnie 5minut będzie na wolne wypowiedzi z których nic nie wyniknie. Oczywiście skąd wiem, poprostu na dziesiątkach takich spotkań byłem.
Więc jak już tylko miasto Wągrowiec może się wstawić za nami.
Abraham
-6 #7 RE: Spalarnia pod Wągrowcem. Rada Miejska zajmie stanowiskoAbraham 2021-04-30 10:50
Maciek referendum w pandemii? Tak, tak to super pomysł dla ludzi bez wiedzy, żeby nie nazwać ich głupimi. Wybory samorządowe premier przesuwa z maja na czerwiec, a ty chcesz zwoływać referendum, które będzie nieskuteczne i pochłonie olbrzymie koszty. Człowieku ogarnij się!
Maciek
+10 #6 ReferendumMaciek 2021-04-30 10:46
Rządajmy miejsko-gminnego referendum w sprawie budowy spalarni!!!
M
+5 #5 Dla tych zaM 2021-04-30 10:30
Słów kilka dla entuzjastów - poczytajcie trochę o realnym funkcjonowaniu spalarni - są bezpieczne i eko przy założeniu, że zachowane są optymalne parametry pracy - a te są zachowane rzadko - na co wskazują raporty z państw takich jak chociażby Francja czy Holandia. Jaki to ma wpływ na zdrowie ludzi trudno jednoznacznie powiedzieć - oczywiście nie jest to Czarnobyl, ale osobiście wolałbym nie prowadzić badań na sobie i swoich bliskich. Kasa dla gminy może i nawet by z tego była tylko nie wiadomo jak długo, bo wkrótce Unia chce wprowadzić nowe przepisy związane z recyklingiem i za parę lat spalarnia może zamiast kasy generować koszt/kary.
Jola
-22 #4 RE: Spalarnia pod Wągrowcem. Rada Miejska zajmie stanowiskoJola 2021-04-30 09:58
Moje zdanie jest podobne jak przedmówcy. Spalarnia powinna powstać. Dzisiaj technologia jest taka, że ta spalarnia nie będzie truła, a jeżeli nawet troszkę wyjdzie do powietrza, to popatrzcie na swoje kominy i swoje kopciuchy, których nikt nie kontroluje.
Podobne protesty były w Gminie Gołańcz, jak powstał plan budowy wiatraków, miały być pola magnetyczne, ludzie mieli mieć raka itp. itd. Minęło sporo lat i co? Nic! Gmina ma kasę a ludzie nie chorują.
Dlatego apeluję do ludzie myślących. Interes pojedynczej jednostki, która próbuje zbić kapitał polityczny kosztem innych należy szubko studzić.
Jeszcze raz powtórzę - TAK dla spalarni.
M
+23 #3 SpalarniaM 2021-04-30 09:53
Burmistrz jest przeciwko, radni są przeciwko, mieszkańcy są przeciwko...chyba należy się mocno przyjrzeć temu kto i dlaczego jest za?
Mieszkaniec Kopaszyn
-15 #2 TAK dla spalarniMieszkaniec Kopaszyn 2021-04-30 09:52
Człowieku ogarnij się, za moje podatki mają się zbierać. Rada Miejska Wągrowiec to nie Gmina, to tylko petycja.
Poczytaj też kiedy zwołuje się rady nadzwyczajne i w jakich terminach. Radna od dymu coś chlapnęła, a sama nie wie o czym mówi, wiedzy zero.
Jestem za budową spalarni, koniec pseudo EKOlogów.
Smog
+20 #1 SpalarniaSmog 2021-04-30 09:23
Nie da się szybciej zebrać rady miasta? Czas na lansowanie się jest, a gdy chodzi o zdrowie i życie to nie? Nie rozumiem dlaczego rada ma się zebrać ma koniec maja....czy czytam i źle zrozumiałem!? Jak już wiele innych spraw będzie nie do zatrzymania? To będą się zbierać by obgadać? Myślę, że dla dobra mieszkańców i okolicy władza powinna się zebrać nawet dzisiaj, albo w pierwszy pracujący dzień. Będzie czas od 1 do 3 maia wstawiać posty na fb i portale to i powinien być czas na spotkanie się jak najszybciej.

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.