• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 582

Zespół Śląsk na Dożynkach w Margoninie

W niedziele na stadionie w Margoninie odbyły się Dożynki ArchidiecezjalnoGminno – Powiatowe. Wystąpił zespół "Śląsk"

Część oficjalną poprzedziła msza święta w Kościele parafialnym Parafii pw. św. Wojciecha w Margoninie, celebrowana przez biskupa pomocniczego Archidiecezji Gnieźnieńskiej Krzysztofa Wętkowskiego. Następnie korowód prowadzony przez dzieci w strojach ludowych w towarzystwie kilkunastu wieńcy dożynkowych wyruszył na stadion.

Zaproszeni goście mieli możliwość przejechania na stadion w stylowych bryczkach. Z uwagi na warunki epidemiologiczne obrzęd chleba w wykonaniu zespołu Śląsk został ograniczony do części muzycznej. Nie odbyło się tradycyjne łamanie chlebem.

W dorocznym przemówieniu burmistrz Margonina dziękował rolnikom za tegoroczny chleb. Wyrażając wdzięczność za tegoroczne plony burmistrz Janusz Piechocki, wskazywał na kolejne wielkie inwestycje, jakie gmina prowadzi na terenach wiejskich. Zwrócił też uwagę na wymiar dożynek, które wykraczają poza granicę powiatu i sięgają całej archidiecezji gnieźnieńskiej.

Starosta chodzieski Mirosław Juraszek również dziękował rolnikom za plony oraz zwrócił uwagę na skalę wydarzenia, jakie ma miejsce w trudnych czasach.

Mimo iż dożynki miały wymiar powiatowy, to jedyny wieniec dożynkowy poza sołectwami gminy Margonin przygotowała gmina Budzyń, która była reprezentowana przez sekretarz Ewe Kasperczak. Zabrakło przedstawicieli pozostałych gmin wraz z delegacjami.

Rolnikom za plony dziękowali również posłowie na sejm Grzegorz Piechowiak, Marcin Porzucek, Krzysztof Paszyk, Romuald Ajchler. Natomiast Dyrektor Wielkopolskiego oddziału ARiMR Michał Zieliński wskazywał na pomoc, jaką agencja oferuje rolnikom w związku z obecną sytuacją.

Po części oficjalnej nastąpił długo oczekiwany przez publiczność finał, jakim był występ zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Zespół w swoim pełnym składzie 120 artystów wraz z dyrektorem Zbigniewem Cierniakiem zaprezentował publiczności swój szlagierowy repertuar. Zespół porwał publiczność w kulturalną trasę po Polsce, kończąc występ "Krakowiakiem".

Po występie zespołu "Śląsk" publiczność mogła zobaczyć występ słowackiego zespołu "Vagonár", który nie mógł przybyć na tegoroczny festiwal folklorystyczny z uwagi na obostrzenia na granicach. Zdalne połączenie z kierownikiem zespołu i sam występ również wzbudził żywe reakcje publiczności.

Całe wydarzenie było dofinansowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury. Starostami dożynek byli Magdalena Kurasz i Krzysztof Ziółek. Przedsięwzięcie odbyło się z zachowaniem reżimu sanitarnego, po pozytywnym zaopiniowaniu przez Sanepid.

Dodaj komentarz

Redakcja Portalu WRC nie odpowiada za publikowane treści w module komentarze.

Przed dodaniem wpisu zapoznaj się z REGULAMINEM!

Kod antyspamowy
Odśwież

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 501 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.