• Opublikowano:
  • Wyświetlono: 2033

Veolia będzie szukać wód geotermalnych… w Poznaniu

Firmy Veolia Energia Poznań oraz Innargi podpisały list intencyjny w zakresie zbadania potencjału realizacji inwestycji w źródło ciepła zasilane energią geotermalną o mocy 100 MW.

Celem współpracy firm jest dekarbonizacja ciepłownictwa, zgodnie z polityką Veolii, której ambicją jest osiągnięcie pozycji lidera w procesie transformacji ekologicznej. Poszukiwania złóż geotermalnych pozwolą na ocenę możliwości wykorzystania tego źródła w poznańskiej sieci ciepłowniczej. Jest to kolejne działanie na rzecz znalezienia alternatywy dla węgla, poprawy efektywności energetycznej w oparciu o odnawialne źródła energii oraz stabilizowania cen ciepła sieciowego dla odbiorców.

List intencyjny między Veolią oraz Innargi podpisano dziś w Urzędzie Miasta Poznania.

– Dzisiejsze porozumienie to dla nas ważny krok w procesie dekarbonizacji ciepłownictwa z wykorzystaniem nowych technologii. Poprzez wykorzystanie źródła, którym jest energia geotermalna, przyczyniamy się zarówno do poprawy stanu środowiska naturalnego oraz jakości powietrza w mieście, ale także chronimy naszych klientów przed rosnącymi kosztami uprawnień do emisji CO2 – mówi Frédéric Faroche, prezes zarządu oraz dyrektor generalny Grupy Veolia w Polsce. – Naszą ambicją jest bycie modelową firmą w zachodzącym obecnie procesie transformacji energetycznej. W tym celu chcemy, aby nasz miks energetyczny był zdywersyfikowany i opierał się na zrównoważonych źródłach.

Projekt realizowany w Poznaniu jest projektem pionierskim.

- Dzięki niemu, mamy nadzieję przekonać się o istotnym potencjale ciepłownictwa geotermalnego w dużych systemach ciepłowniczych w Europie Środkowo-Wschodniej. Badania firmy McKinsey wskazują na możliwość zasilania energią geotermalną aż 33% sieci ciepłowniczych w Polsce do 2045 r. To źródło energii nie jest zależne od wiatru ani od słońca. Źródło po realizacji inwestycji nie emituje żadnych zanieczyszczeń czy hałasu, zaś sama instalacja zajmuje bardzo niewiele miejsca i wtapia się w krajobraz miejski – podkreśla Samir Abboud, prezes zarządu Innargi.

 

- Od lat konsekwentnie inwestujemy w Poznaniu w rozwiązania podnoszące efektywność energetyczną, sięgając po dostępne źródła zielonej energii. Koncepcja wykorzystania czystego ciepła i dystrybuowania go naszą siecią ciepłowniczą wpisuje się nie tylko w dekarbonizację ciepłownictwa, ale przede wszystkim w wizję ekologicznej przyszłości miasta – dodaje Krzysztof Zamasz, dyrektor handlowy Grupy Veolia w Polsce, członek zarządu.

Model biznesowy chroni konsumentów przed ryzykami od warunków podłoża.

Mimo wielu zalet ciepłownictwa geotermalnego, jego wykorzystanie w europejskich sieciach ciepłowniczych było dotychczas ograniczone z powodu wysokich nakładów inwestycyjnych oraz warunków podłoża. Firma Innargi – która obecnie buduje w Danii największą w Unii Europejskiej ciepłownię geotermalną – opracowała nowy model biznesowy, w którym ciepło geotermalne jest dostarczane jako usługa. Zabezpiecza to Veolię przed ponoszeniem kosztów inwestycji związanych z pozyskiwaniem ciepła z głębi ziemi, począwszy od etapu rozpoznania warunków podłoża, jak i podczas eksploatacji złoża.

Miasto Poznań wykazało się dużym zaangażowaniem przez cały etap przygotowania dzisiejszego porozumienia.

– Dekarbonizacja ciepłownictwa oraz poprawa stanu środowiska i jakości powietrza w Poznaniu są niezwykle ważne dla miasta. Wykorzystanie ciepła geotermalnego w Poznaniu wymaga ścisłej współpracy z naszymi urbanistami i specjalistami od ochrony środowiska. Liczymy na dobrą współpracę i realizację projektu z korzyścią dla mieszkańców – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta Poznania.

 

– Od wielu lat ściśle współpracujemy z Urzędem Miasta Poznania, wspólnie poszukując proekologicznych i innowacyjnych rozwiązań. Dzięki otwartości władz miasta, na inicjatywy mogące służyć lokalnej społeczności, udało nam się do tej pory wdrożyć szereg inwestycji na rzecz dekarbonizacji. Niedawno na przykład uruchomiliśmy m.in. akumulator ciepła, który magazynuje ciepło w momencie, kiedy nie ma na nie popytu i oddaje do sieci, wówczas, kiedy potrzebują go nasi klienci. W ten sposób nie tracimy cennej energii – dodaje Jan Pic, prezes i dyrektor generalny Veolia Energia Poznań.

Rok 2023, zarówno dla Veolii, jak i Innargi, będzie okresem wnikliwej analizy potencjału geotermalnego w mieście. Jeśli wyniki analizy będą pozytywne, ciepłownia geotermalna może zostać uruchomiona w perspektywie około 5 lat.


 

 

Komentarze   

Re 13
+5 #14 RE: Veolia będzie szukać wód geotermalnych… w PoznaniuRe 13 2023-02-03 14:09
I dlatego dziwię się że Jaśnie Pan Burmistrz nie negocjuje żeby miasto przejęło udziały. Tylko ciepło w rękach miasta gwarantuje rozsądne ceny. Miasto w przeciwieństwie do priv firmy nie ma zarabiać na cieple tylko zabezpieczać interes mieszkańców!
Strzelec
+2 #13 Veolia szuka...Strzelec 2023-02-03 13:35
Francuska firma nie ma interesu w tym aby dbać o portfele Polaków, których "uszczęśliwia" swoją działalnością, pokazywała to uprzednio czyniąc starania o budowę spalarni odpadów komunalnych, gdzie zastrzegała się, że uzyskane ciepło z termicznego przekształcania odpadów nie wpłynie na obniżenie kosztów użytkowników, jak również dzisiaj - podnosząc cenę za każdy kilowat energii cieplnej dostarczonej dla mieszkańca
VikTor
+16 #12 Inni potrafią a u nas? :/VikTor 2023-02-03 12:11
Czy ktoś lubi Veolie czy nie (ja nie za bardzo) to trzeba obiektywnie przyznać że Veolia chciała w przeszłości coś robić a zawsze było na nie.
Teraz chcą sprzedać Wągrowiec bo nie ma partnera. Niech sobie Burmistrz kupi i szuka geotermii.
Jak inni rzucili się na ciepło z odpadów to Wągrowiec mógł już to mieć ale jak zwykle nic nie pasowało.
Mamy nieudolne władze i takie są efekty :/
Kolo
+7 #11 RE: Veolia będzie szukać wód geotermalnych… w PoznaniuKolo 2023-02-02 16:06
Panie burmistrzu jak są firmy które chcą się dokoptowac do interesu to już na starcie niech dają kasę a nie czekaja na efekt probnego odwiertu żeby się upewnić czy to się opłaca.
Pół-żartem,pół-serio
+9 #10 RE: Veolia będzie szukać wód geotermalnych… w PoznaniuPół-żartem,pół-serio 2023-02-02 13:16
Po co Veolia ma szukać wód geotermalnych w okolicach Wągrowca. Burmistrz dla Veoli je znajdzie. Przecież sam z tym nic nie zrobi, odda to Veoli, zasiądzie sobie później w radzie nadzorczej i... można żyć. A jak nie znajdzie to co - to pieniądze podatników były, zawsze można powiedzieć - przykro mi, ale tym razem się nie udało.
Czytelnik
+7 #9 VeoliaCzytelnik 2023-02-02 13:01
Ja się boję tylko, żeby Veolia przed szukaniem źródeł termalnych, nie zaczęła szukać "źródła" w naszych portfelach...:(
Myy
+9 #8 RE: Veolia będzie szukać wód geotermalnych… w PoznaniuMyy 2023-02-02 10:42
Przyjdą pieniądze z kpo to dopiero będzie szukanie wiercenie bo kasą niby darmowa.Jak ja słyszę że dzięki kasie z kpo która zainwestują w energetykę to aż się boję że ci do góry uważają nas za debili ,albo inna bajka że ludzie za tymi pieniędzmi czekają. Czekają tylko firmy , fundację żeby wydoic kasę do zera a my będziemy splacac
TomAszek
+10 #7 RE: Veolia będzie szukać wód geotermalnych… w PoznaniuTomAszek 2023-02-02 06:55
Można wydoić kasę, to teraz wszędzie będą " niby szukać". Chory świat, dla mamony wszystko.
Tato
+13 #6 RE: Veolia będzie szukać wód geotermalnych… w PoznaniuTato 2023-02-01 23:07
Do tej veoli jeszcze bym dokoptowal władze Spółdzielni Mieszkaniowej z Wagrowca Ci są w nich zapatrzeni jak w obrazek .Niewiem dlaczego ?Spółdzielnia ma tak ogromny rynek zbytu ciepła który dala do dyspozycji w obce ręce. Przecież głupi to wie że czym więcej pośredników TM finalna cena będzie wyższa. Spółdzielnia wszystkie prace od siebie odsuwa , tylko teraz kasują czynsze i święty spokój po 20 tys pensji a reszta niech na nich zapierdala bo oni są tylko pośrednikami.
Bonzo
+13 #5 RE: Veolia będzie szukać wód geotermalnych… w PoznaniuBonzo 2023-02-01 22:05
Biznes veoli polega na tym żeby doczepić się małym nakładem finansowym i co za tym idzie ryzykiem biznesowym do każdego interesu Gdy interes dobrze funkcjonuje wtedy go przejmują za czapkę śliwek i jada z koksem . Przecież tsk potężna firma może sama wiercić i później działać.
Bonzo
+10 #4 RE: Veolia będzie szukać wód geotermalnych… w PoznaniuBonzo 2023-02-01 21:51
Zapewne Jarek który papuguje Jaśkowiaka już się trzęsie żeby podpisać umowę z Veolia Zapewnd podpiszą taka jak obecną każdy po 50 % udziałów tylko zyski go Veoli s miasto przy połowie udziałów ma zero do gadania .Niewiem za co kasę brał Klamot i też dzisiejszy przedstawiciel miasta jak niemiał na nic wpływu.
Dobry oficer
+9 #3 Doskonałe nazwisko prezesaDobry oficer 2023-02-01 19:44
Prezes Jan Pic jest wzorcowym wręcz przykładem współgrania nazwiska z polityką firmy wobec mieszkańców Wągrowca podłączonych do cieplika :lol:
MieszkaniecWrc
+13 #2 RE: Veolia będzie szukać wód geotermalnych… w PoznaniuMieszkaniecWrc 2023-02-01 19:36
Dzisiejsze porozumienie ma na celu dalszy drenaż kieszeni obywateli naszego kraju w tym Wągrowca. Veolia przez całe lata funkcjonowania w naszym mieście doskonale udowodniła w jaki sposób doić kasę z mieszkańców Wągrowca. Na przykład ostatnia podwyżka tłumaczona podwyżkami cen gazu, gdy w rzeczywistości ceny gazu spadły do poziomu sprzed wybuchu wojny na Ukrainie. Mam tylko nadzieję, że ci beznadziejni włodarze i pseudo radni z naszego miasta nie dadzą się wmanewrować Veoli w obsługę przyszłej geotermii w Wągrowcu.
Ooo
+11 #1 RE: Veolia szukać będzie wód geotermalnych… w PoznaniuOoo 2023-02-01 17:26
To tych pionierów wyprzedziło już kilka gmin,w ty Wągrowiec gdzie chcieli spalać śmieci.

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
  • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
  • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
  • Telefon: +48 503 142 937
  • mail: [email protected]
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2023 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.