• Opublikowano:
  • Wyświetlono: 8285

Istotnym elementem jest posiadanie systemu zarządzania jakością

Przy wyborze firmy windykacyjnej jako partnera dbającego o kondycję finansową przedsiębiorcy nie może być przypadków.

Jarosław Długi
- Kwestie finansowe są niezwykle ważnym aspektem działalności gospodarczej, stąd dbałość o odpowiednie zabezpieczenie własnych finansów powinna stanowić jeden z ważniejszych priorytetów. Firma windykacyjna nie może być traktowana stereotypowo jako partner biznesowy, który ma „straszyć” opornych kontrahentów i nakłaniać do szybkiej spłaty zobowiązań. Zakres świadczonych usług stanowi o potencjale, jaki może zostać wykorzystany w ramach współpracy. W dzisiejszej niepewnej sytuacji gospodarczej i ekonomicznej bardzo ważnym elementem jest weryfikacja potencjalnych kontrahentów.

Zanim podpiszemy
Przed podpisaniem dużego kontraktu z mało znanym partnerem biznesowym warto sprawdzić, czy jego kondycja finansowa jest na tyle dobra, aby stanowić gwarant realizacji zlecenia czy innej formy współpracy. Również zbadanie pozycji w branży może być bardzo pomocne. Firmy windykacyjne dysponujące strukturą pracowników windykacji bezpośredniej mają odpowiednie zaplecze oraz możliwości techniczno-logistyczne do realizacji tego typu zleceń nawet w ciągu kilku godzin. Szybkość działania oraz sprawny przepływ informacji to czynniki, które również powinny stanowić kryterium przy wyborze określonej firmy windykacyjnej.

System zarządzania jakością
Niezwykle istotnym elementem jest posiadanie przez firmę windykacyjną systemu zarządzania jakością lub innych certyfikatów potwierdzających spełnianie określonych wymogów co do jakości świadczonych usług. Im jaśniejsze warunki współpracy i bardziej przejrzyste zasady tym większa szansa na końcowy sukces. Oczywiście zebrane przez firmę windykacyjną listy referencyjne, różne nagrody czy wyróżnienia w organizowanych rankingach stanowią świadectwo, że dotychczasowi kooperanci są zadowoleni ze współpracy, a doceniane są również stosowane standardy jakości obsługi czy realizacji poszczególnych procesów operacyjnych. Te składniki mają bardzo mocny wpływ na efekt końcowy, jakim jest skuteczność podejmowanych działań. Nie zawsze odzyskanie za wszelką cenę wierzytelności jest jedynym celem podejmowanych działań. Wielokrotnie dbałość o dobre imię klienta ma większe znaczenie niż kilkuprocentowa wyższa skuteczność, która mogłaby nieść za sobą skargi ze strony kontrahentów na jakość obsługi.

Najwyższa staranność
Należy pamiętać, że firma windykacyjna ma być partnerem biznesowym. Przekazując wierzytelności do obsługi trzeba mieć przekonanie, iż zostaną one zrealizowane z najwyższą starannością oraz z zachowaniem wszelkich obowiązujących norm prawnych czy kodeksów etycznych. Firma windykacyjna to wyspecjalizowany podmiot, zatrudniający najczęściej wybitnych specjalistów w zakresie zarządzania wierzytelnościami. Odzyskiwanie należności to główna gałąź przychodów, stąd wszelkie procesy operacyjne podlegają stałym modyfikacjom uzależnionym od panującej aktualnie na rynku sytuacji ekonomicznej czy gospodarczej. Już rozmowa z pracownikiem odpowiedzialnym za potencjalną współpracę powinna odpowiedzieć na pytanie, czy faktycznie rozmawiamy z kompetentną osobą.

Profesjonalne podejście
W miarę rozwoju rynku wierzytelności w Polsce zmieniają się narzędzia, jakie są wykorzystywane do procesów windykacyjnych. Jeśli przedstawiana oferta jest jasna i przejrzysta, świadczyć może to o odpowiednim i profesjonalnym podejściu do przyszłej współpracy. Zapewnienia o złotych środkach windykacyjnych czy gwarancje osiągnięcia fenomenalnych efektów w bardzo krótkim czasie powinny skłonić do poważnego zastanowienia się nad wyborem takiej formy współpracy i określonej firmy. Spełnianie wymogów stawianych przez instytucje stojące na straży bezpieczeństwa danych osobowych, stosowanie kanonu dobrych praktyk czy określonych procedur, stanowią o wysokiej jakości bezpieczeństwa i są gwarancją wysokiego poziomu obsługi powierzonych wierzytelności.

Kiedy sięgać po pomoc?
Po pomoc firmy windykacyjnej nie należy sięgać dopiero w momencie, kiedy możliwość odzyskania wierzytelności jest wątpliwa lub mało prawdopodobna. Czynności prewencyjne kosztują niewiele, a dają większe poczucie bezpieczeństwa i zbliżają do końcowego sukcesu. Praca firm windykacyjnych to nie tylko działania mające na celu odzyskanie jak największej ilości wierzytelności, ale również dbałość o odpowiednie relacje z partnerami biznesowymi czy też możliwość współpracy w zakresie tworzenia nowatorskich rozwiązań.

Dbanie o klienta
Firma windykacyjna poza wykonaniem swojego zadania ma również na celu zadbanie o dobre imię swojego klienta oraz minimalizowanie kosztów stojących po stronie przedsiębiorcy czy spółki, z którą współpracuje. Kompleksowa współpraca to gwarant dbałości o kondycję finansową. Jeśli odpowiednim modelem jest weryfikacja potencjalnego kontrahenta, następnie monitorowanie bieżących płatności, prowadzenie negocjacji przed skierowaniem sprawy na drogę postępowania sądowego, a następnie nadzór nad postępowaniem egzekucyjnym, to mówimy tutaj o najkorzystniejszym rozwiązaniu, stanowiącym klucz do sukcesu w zakresie odpowiedniej kondycji finansowej przedsiębiorcy czy firmy.

Autor jest dyrektorem sprzedaży APS Poland
Źródło: Gazeta Finansowa

Dodaj komentarz

Redakcja Portalu WRC nie odpowiada za publikowane treści w module komentarze.

Przed dodaniem wpisu zapoznaj się z REGULAMINEM!

Kod antyspamowy
Odśwież

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Odwiedza nas 74 tys. Internautów miesięcznie, generując 900 tys. odsłon
  • Mamy najwięcej fanów spośród wągrowieckich redakcji
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.